GenelNasıl Yapılır?WebmasterWordPress

‘Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez’ Hatası Nasıl Düzeltilir

Reklamlar

WordPress kullanıcısı iseniz karşılacağınız hatalardan biri ‘Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez‘ Hatasıdır peki bu hata nasıl düzeltilir.

WordPress kullanıcısı olarak, web sitenize bazı dosya türlerini yüklemeniz gerektiğinde bir süre gelecek. Belki kullanıcıların dosya indirmesine izin veren bir web sitesi yapıyorsunuz veya belki de e-posta tercih formunuza indirilebilir bir teşvik eklemek istiyorsunuz.

Ancak, yakında WordPress’in belirli dosya türlerini yüklediğinizde gerçekten hoşlanmadığını keşfedeceksiniz. WordPress’in beğenmediği bir dosyayı yüklemeyi denerseniz, “Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Vermiyor (Sorry, This File Type Is Not Permitted For Security Reasons)” diyen bir hata mesajı alacaksınız.

Neyse ki, bu sorun için kolay bir çözüm var ve sizi adım adım ilerleteceğiz.

‘Üzgünüm, Bu Dosya Türünün Güvenlik Nedenlerinden dolayı İzin Verilmiyor’ Hatası?

'Üzgünüz, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez' Hatası Nasıl Düzeltilir

Her şeyden önce, bu çoğu blogcu ve WordPress kullanıcısı için yaygın bir hatadır. Bu yüzden, panik olmayın. Sorun da kolayca düzeltilebilir.

WordPress’in kendi sistemi bu hatayı suçluyor. WordPress bir içerik yönetim sistemi olsa da, sisteme yalnızca birkaç dosya türünü kabul etmek için çok katı bir filtreleme sistemine sahiptir.

Desteklenen WordPress dosyaları listesinde olmayan bir dosyayı yüklemeye çalışırsanız, “Üzgünüm, bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor” hatası görüntüleniyor.

Bu Hatanın Sebepleri Nedir?

Bildiğiniz gibi, farklı uygulama türleri tarafından kullanılan birçok farklı türde dosya vardır. Örneğin, .AI, Adobe Illustrator tarafından kullanılan çok yaygın bir dosya türüdür.

Bu dosya türü, tasarımcıları ve illüstratörleri çalışmalarını kaydetmek ve paylaşmak için yaygın olarak kullanılır. Ancak, dosya türü WordPress’in desteklediği dosyalar listesinde olmadığından, bir .AI dosyasını WordPress’e yüklemeye çalışırken “Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Verilmiyor” hatası alırsanız şaşırmayın.

Varsayılan olarak WordPress’te izin verilen dosya türlerinin tam listesi aşağıda ki gibidir.

 
Resim (Images )
.jpg .jpeg .png .gif .ico

Dosya (Documents)
.pdf (Portable Document Format; Adobe Acrobat)
.doc, .docx (Microsoft Word Document)
.ppt, .pptx, .pps, .ppsx (Microsoft PowerPoint Presentation)
.odt (OpenDocument Text Document)
.xls, .xlsx (Microsoft Excel Document)
.psd (Adobe Photoshop Document)

Ses (Audio)
.mp3 .m4a .ogg .wav

Video
.mp4, .m4v (MPEG-4)
.mov (QuickTime)
.wmv (Windows Media Video)
.avi
.mpg
.ogv (Ogg)
.3gp (3GPP)
.3g2 (3GPP2)

WordPress’in varsayılan olarak Illustrator gibi popüler ve popüler dosya türlerini desteklememesi şaşırtıcıdır. Ayrıca, WordPress’in henüz desteklemediği düzinelerce dosya türünden yalnızca biri.

Evet, bu sefer bu kafa karıştırıcı hata için WordPress’i suçlayabilirsiniz. Ancak, istenen dosya türünü yükleyerek bu sorunu manuel olarak düzeltebilirsiniz.

‘Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez’ Hatası Nasıl Düzeltilir

Üzgünüm, bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor” hatasını düzeltmenin iki basit yolu vardır. Eklentiyi kullanmak için gereken yöntemlerden biri, diğeri ise WordPress çekirdek dosyasını düzenlemeyi gerektirir.

Devam etmeden önce, web sitenizi yedeklemenizi kesinlikle öneririz. Henüz bir yedekleme sisteminiz yoksa, ücretsiz bir eklenti ile ayarlayabilirsiniz.

Yöntem 1: Bir Mime türleri eklentisi kullanın.

Pro Mime Türleri, Genişletilmiş Mime Türleri ve Güvensiz Mimetypes gibi, WordPress destekli dosyalar listesine kendi dosya türlerinizi eklemenize yardımcı olacak birkaç mime türü eklentisi vardır. Ne yazık ki, bu eklentilerin çoğu eski.

En son WordPress sürümlerini destekleyecek şekilde güncellendiğinden bu ders için WP Add Mime Types eklentisini kullanıyoruz. İsterseniz farklı bir eklenti kullanmaktan çekinmeyin.

Adım 1: WP Add Mime Types Plugin’i yükle

Eklentiyi yüklemek için, WordPress panonuza giriş yapın ve Eklentiler >> Yeni Ekle’ye gidin.

WP Add Mime Types eklentisini arayın ve eklentiyi etkinleştirmek için Kur ve ardından Etkinleştir düğmelerini tıklayın.

Adım 2: Eklentiyi Özelleştirin

Yüklemeden sonra, Mime Type Settings adlı Ayarlar sayfasında yeni bir sayfa görünecektir. Bu sayfadan, WordPress sistemine eklemek için belirli dosya türlerini ekleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz dosya türünü arayın ve Değer Ekle (Add Values) kutusuna kopyalayıp yapıştırın. Eklemeye çalıştığınız dosya türü uzantısıyla ilgili tüm satırı kopyaladığınızdan emin olun.

Sonra değişiklikleri kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın. Dosya türü etkinleştirildiğinde, listede kırmızı renkte vurgulanır.

Bu yöntemle ilgili tek sorun, mime tipi eklentilerin bile belirli dosya türlerinin eklenmesiyle ilgili sınırlamaları olduğudur. Örneğin, eklenti .AI dosyalarının yüklenmesine izin vermiyor. Ancak, ikinci yöntem bu sorunu önlemenizi ve istediğiniz herhangi bir dosyayı yüklemenizi sağlar.

Yöntem 2: WP-Config Dosyasını Düzenleme

WP-Config.php, WordPress özelliklerinin çoğunu yöneten, WordPress tarafından kullanılan bir çekirdek dosyadır. Bu dosyayı, belirli dosya türlerinin yüklenmesini engelleyen sistemi devre dışı bırakmak için düzenleyebilirsiniz. Daha sonra istediğiniz dosya türünü yükleyebilirsiniz.

Adım 1: Sunucunuza Erişin

WP-Config dosyasını bir FTP istemcisi uygulaması kullanarak veya sunucunuz CPanel’de oturum açarak ve Dosya Yöneticisi’ni kullanarak düzenleyebilirsiniz.

WordPress web sitenizin bulunduğu ve tüm WordPress çekirdek dosyalarının bulunduğu ortak klasöre gidin.

Adım 2: WP-Config.php dosyasını düzenleyin

Sonra WP-Config dosyasını açın ve düzenleyin.

Dosyayı açtıktan sonra, sadece terimi arayın, /* Hepsi bu, düzenlemeyi bırak! Mutlu bloglar. */

Ardından, aşağıdaki kod satırını hemen üzerine yapıştırın

define(‘ALLOW_UNFILTERED_UPLOADS’, true);

Tüm yapılacak işlem ya da işlemler bu kadar!

Hala aynı hatayı mı alıyorsun?

Yukarıdaki yöntemler, WordPress’te istediğiniz herhangi bir dosya türünü yüklemenize yardımcı olacaktır. Ancak yine de aynı hata iletisini alıyorsanız, yardım için barındırma sağlayıcınıza başvurmalısınız.

Güvenlik nedeniyle, bazı web barındıranları belirli dosya türlerinin yüklenmesini önler. Hata devam ederse ve dosyayı WordPress’e acilen yüklemeniz gerekiyorsa, barındırma sağlayıcısının müşteri desteğine başvurun. Burada dosyaların yüklenmesini engelleyen filtreler bulacaksınız.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Buğra Yazar
Buğra Yazar
4 yıl önce

çok güzel bir konuya değinmişsin.bende zaman zaman dosya yükleme problemiyle karsılasıyorum. çözümü çok basit gibi gözüksede bazen insan çileden çıkıyor.

Ellerine saglık mis gibi anlatım.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x