GenelUygulamalarWebmasterWordPressWordpress Eklentileri

AdBlocker’ları Tespit Etme ve WordPress’te Bir Uyarı Gösterme

Reklamlar

Bir web sitesinden para kazanmak için AdSense gibi reklam ağı platformlarını kullanmak, bir blogdan para kazanmanın en iyi yollarından biriydi.

Ancak, AdBlock yazılımının piyasaya sürülmesiyle, reklamcılık çoğu blogcu için bir zorluk ve büyük bir darbe haline geldi.

Bir blog geliştirirken, esasen deneyiminizi ve değerli bilgilerinizi ücretsiz veriyorsunuz. İhtiyacınız olan tek şey, web sitenizi ve barındırma maliyetlerini karşılamak için birkaç tıklama almayı umarak, blogunuzda birkaç reklam yayınlama yeteneğidir.

AdBlock yazılımı, blog yazarlarının reklam ağlarına sahip bir web sitesinden para kazanma haklarını acımasızca ortadan kaldırdı. Eh, şimdi geri mücadele şansın var.

Bu kılavuzda, AdBlock yazılımı kullanan kullanıcıları nasıl tespit edeceğinizi göstereceğiz ve web sitenizi veya blogunuzu desteklemesi için yazılımı devre dışı bırakmalarını teşvik ediyoruz.

AdBlocker Nedir?

AdBlock yazılımı, reklamların tarayıcıda görünmesini engellemek için reklam kodunu tespit etmek ve devre dışı bırakmak üzere Chrome, Firefox ve diğer popüler tarayıcılara yüklenebilecek bir tarayıcı uzantısıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, AdBlock yazılımı, kullanıcının tarayıcı penceresindeki web sitelerinde reklamları engeller.

AdBlock Plus ve uBlock Origin, bugün mevcut olan en popüler reklam engelleme geliştirmelerinden ikisidir. Kullanıcının AdSense gibi reklam ağları tarafından kullanılan komut dosyaları ve kodları için ziyaret ettiği web sayfalarını dikkatlice tarar ve derhal devre dışı bırakır.

Bu, birçok yönden iyi bir şey olabilir. Örneğin, reklamları devre dışı bırakarak, kullanıcılar verilerini kaydedebilir ve hatta kötü amaçlı yazılım yaymak için reklamları kullanan kötü amaçlı web sitelerine karşı koruma sağlayabilir. Ancak meşru blogcular ve işletmeler için AdBlock yazılımı bir kabustur.

Reklam Engelleyicileri Bloglar İçin Neden Kötü

AdBlock yazılımı, yalnızca bir web sitesindeki reklamları devre dışı bırakmakla ilgili değildir. Ayrıca, diğer kod türlerinin, komut dosyalarının ve çerezlerin kullanıcının tarayıcısına yüklenmesini de önler.

Örneğin, siteniz e-posta listenizi oluşturmak için bir e-posta adresi seçmeli açılır pencere kullanıyorsa, muhtemelen bu eklentilerin her kullanıcının açılır penceresini daha etkili bir şekilde görüntülemek için kullanıcı davranışını izlemek için çerezleri nasıl kullandığını biliyorsunuzdur.

Bununla birlikte, bir kullanıcı tarayıcıda AdBlocking yazılımı yüklüyse, eklenti düzgün çalışmayacaktır. Aslında, açılır mesaj bu kullanıcıya hiç gösterilmeyebilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, AdBlockerler sitenizi reklam kullanmasa bile işinize birçok şekilde zarar verebilir.

Bir AdBlock uzantısı kurun ve web sitenizi kendi web sitenizi nasıl etkilediğini görmek için yükleyin.

Reklam Engelleyicileriyle Savaşmanın En İyi Yolları

AdBlocker’larla savaşmanın birkaç farklı yolu var.

En kolay seçeneklerden biri blogunuzdaki tüm reklam ve pazarlama sistemlerinden kurtulmak ve reklamsız bir deneyime geçmek. BrainPickings, bu stratejiyi kullanan ve reklamsız bir web sitesi deneyimi sunma karşılığında bağış isteyerek kâr elde etmeye devam eden popüler bir blogdur.

Kullanabileceğiniz başka bir yöntem, resim tabanlı reklamlar oluşturmaktır. Bu yöntemin işe yaraması için, AdSense gibi reklam ağlarından kurtulmanız ve bağlı kuruluş ürünlerinin tanıtımına geçmeniz gerekir. Bu ürünleri tanıtırken, komut dosyaları kullanmak yerine doğrudan linkleri olan görüntüleri kullanabilirsiniz.

Veya daha profesyonel bir yaklaşım blogunuzu premium içerikli bir web sitesine dönüştürmek ve web sitesi içeriğini yalnızca ücretli kullanıcılara göstermek olabilir. Bu şekilde, AdBlockers için endişelenmenize gerek kalmadan sürekli gelir elde edebilirsiniz.

WordPress’te Reklam Engelleyicileri Nasıl Algılanır

AdBlocker’ları tespit etmek üzere benzer bir sistem kurmak için basit bir ücretsiz WordPress eklentisi kullanabilir ve kullanıcılardan dostça bir mesaj göstererek yazılımı devre dışı bırakmalarını isteyebilirsiniz.

Ad Blocker Notify Lite, bu iş için kullanabileceğiniz harika bir ücretsiz eklentidir. Bu eklenti, AdBlocker’ın eklentiyi tanımasını zorlaştırmak için rastgele seçim kullanır.

Ad Blocker Notify Lite nasıl ayarlanacağına dair açıklama ise aşağıda ki gibidir.

Adım 1: Ad Blocker Notift Lite eklentisini kurun

WordPress yönetici panelinize giriş yapın ve Eklentiler >> Yeni Ekle’ye gidin.

Ad Blocker Notify Lite eklentisini arayın. Yükle’ye tıklayın ve ardından eklentiyi etkinleştirin.

Adım 2: Ayarları Yapılandırın

Eklentiyi yükledikten sonra, ayarları özelleştirmek için eklenti sayfasına gidin.

Öncelikle, eklentiyi etkinleştirmek ve AdBlock kullanıcılarına açılan bir kutu göstermek için Modal Box‘ı seçin.

Kalıcı pencere tasarımını özelleştirmek ve ziyaretçilerinize göstermek için özel bir mesaj yazmak için Kalıcı Görsel Seçenekler (Modal Visual Options) sekmesine geçin. Ayrıca, mesajın renklerini ve opaklığını tercihinize göre özelleştirebilirsiniz.

Kalıcı Kutu Ayarları bölümünden, kullanıcıların AdBlocker yazılımını devre dışı bırakmadan mesajı kapatmasını ve web sitenize göz atmalarını isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcıları yönlendirmek için özel bir sayfa ayarlayabilir veya eklentinin çalışma biçiminde daha fazla değişiklik yapmak için Gelişmiş Ayarlar sekmesini kullanabilirsiniz.

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra Kaydet‘i tıklamayı unutmayın.

Adım 3: Eklentiyi Test Et

Bir AdBlock uzantısı kurun ve eklentinin çalışıp çalışmadığını görmek için web sitenizi yükleyin.

Not: Eklentinin düzgün çalışması için tarayıcınızı ve web sitesi önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir. Ayrıca, eklenti bazı WordPress temalarıyla iyi çalışmayabilir.

Sonuç

Akılda tutmanız gereken bir şey, çoğu AdBlock yazılımının aktif kullanıcı topluluğu sayesinde çok hızlı bir şekilde geliştirilip güncellenmesidir. Bu, AdBlock karşıtı yazılımı atlamanın yollarını bulmak için sürekli çalıştıkları anlamına gelir.

WordPress eklentilerinin ardındaki geliştiriciler, adblock güncellemelerini engellemek için kendi güncellemeleriyle de mücadele ediyorlar. Bu yüzden eklentinizi güncel tutmayı unutmayın. Bu arada, blog para kazanma stratejinizi işinizi geleceğe dönük olarak değiştirmeyi düşünmenin tam zamanı.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamlar bizim için önemli lütfen reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?