GenelNasıl Yapılır?SEOWebmaster

Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu Çözümü

Reklamlar

Google doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü arayışınız varsa muhtemelen bu manuel uyarıyı aldınız o halde doğru yerdesiniz.

Bu uyarıyı aldı iseniz öncelikle bu konuda yalnız değilsiniz çünkü Google tarafı bu uyarıyı 19 Temmuz 2019’dan beri bir çok web site yöneticisi ya da blogcu kesime yolladı. Bizde bu uyarıyı aldık ve çözdük. İşte nasıl çözdüğümüze dair izlediğimiz adımlar.

Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu

Öncelikle bu sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar sorunu nedir onu açıklayalım. Bu uyarının nedeni web sitenize ya da siteye işaret eden doğal olmayan yapay, aldatıcı veya manipülatif bağlantılar olması. Bu sebepten dolayı sayfa değerinizi etkilediğini düşünen Google yönetimi bir çok hizmetini kullanan web sitesine bu uyarıları yolladı.

Bu sorunun oluşmasına sebep faktörler şunlar;

 • Yanıltıcı bağlantılar (Hacklink vb siyah şapka seo teknikleri)
 • Sitenize yapılan zararlı link saldırıları
 • Ücretli alınan backlinkler.
 • Ya da Google Penguen Algoritma Güncellemesine takılmanız.

Kısaca açıklamak gerekirse Google Penguen Güncellemesi web sitenize gelen backlinklerin zararlı mı, hepsi aynı anahtar kelimeye alakalı olarak mı alınmış vb Google yönergelerini ihlal ediyor mu diye yapılmış olan güncelleme.

Doğal Olmayan Bağlantılar Uyarısı Alındığı Nasıl Anlaşılır?

Bu uyarıyı görmek için öncelikle web sitenizin zaten hali hazırda Google Search Console’a eklenmiş olması gerekiyor ekli değil ve arama sonuçlarında görünmüyorsanız da muhtemelen sebep bu manuel işlemi almış olmanız olabilir.

Bu uyarıyı aldığınızı görmek ya da bilmek için Google Search Console tarafından size bildirim gelecektir. Gelmiş ve gözden kaçırmış olabilirsiniz. Emin olmak için öncelikle Search Console’a giriş yapalım. Belirttiğimiz adresten giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden Güvenlik ve Manuel İşlemler sekmesinden Manuel İşlemler bölümüne giriş yapalım. Eğer burada karşımız da aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi bir ekran varsa bunun için yapılacak işlemlere geçebiliriz. Şayet böyle bir ekran görmüyorsanız göreceğiniz uyarılardan biri “Hiçbir sorun algılanmadı” bildirimi oalcaktır.

Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar Uyarısı
Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar Uyarısı

Bu uyarıyı bildirim sayfasında şöyle görmüş olacaksınız;

Google, diğer sitelerden sitenize yönelik doğal olmayan veya alakasız bağlantı kalıbı belirledi. Bu kalıp, sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yapay olarak artırmayı denemektedir. Böyle doğal olmayan bir sıralama, arama sonuçlarının kullanıcının gerçek sorgusuyla alakalı olmayan sonuçları tercih etmesine neden olur. Ayrıca, Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ni ihlal etmektedir. Bu yüzden, sitenizin sıralamasını belirlerken, hesaplamalarımızdaki bir etken olarak sitenize ilişkin bağlantıların sıralamasını düşüreceğiz. Bu manuel spam işlemi (burada web adresiniz yazacaktır) web sitesine uygulandı. Bu durumu düzeltmek için doğal olmayan bağlantıların çoğunluğunu kaldırın ve bir yeniden değerlendirme isteğinde bulunun. Yönergelerimize uyduğunuzu belirledikten sonra, bu manuel işlemi kaldırırız.

Sitenize Yönelik Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu Çözümü

Sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü için yapılacaklar;

 • Sitenize yönelik tüm bağlantıları tespit etme
 • Tespit edilen bağlantıların analizi
 • Zararlı olanların tespitinden sonra kaldırılması ve red edilmesi.
Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu Çözümü
Doğal Olmayan Bağlantılar Sorunu Çözümü

Tüm yapılacak işlemler bu 3 basit adımla mümkündür. Bu sorunu çözmeden önce çeşitli kaynaklara başvurdum ama insanlar bunu çözmek için ücret talep etmekteydi oysa ki tüm açıklamalar Google’un Manuel İşlemler Raporu’nda mevcuttu.

Sitenize Yönelik Tüm Bağlantıları Nasıl Tespit Edersiniz?

Bunun için Ahrefs, SEMrush gibi araçlar kullanabilirsiniz ama bu araçlardan elinizde yoksa ya da bu araçların raporlarını temin edemiyorsanız bizim tek kaynağımız Google ve bunun yanında Yandex ile Bing webmaster araçları sayfası olacak. Biz bu eğitici de Google’un webmaster aracını kullanacağız.

Yapmanız gereken işlem

 1. Google Search Console sayfasına girmek.
 2. Sol menüde ki Bağlantılar bölümüne giriş yapıp “En çok bağlantı veren siteler” bölümüne geçiş yapmak.
 3. Burada bulunan tüm bağlantıları sağ üstte bulunan Dışa Aktar seçeneği ile almamız olacaktır.

bu kısımda yapılacak işlemlerimiz bu kadar. Tabi bunun için Ahrefs ve SEMrush dan rapor alabilirsiniz ama Google’un tespit ettiği ve bizim panelimize yansıyan bağlantıları dikkate almak daha iyi olacaktır. Çünkü, doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü için böyle yaptım.

Tespit Edilen Backlinkler Nasıl Analiz Edilir?

Bir yerden geri bağlantı (backlink) aldınız ve doğru olup olmadığını bilmiyorsanız profesyonel bir destek alabilirsiniz ama buda sonuçta maddi bir külfet. Siz şunu yapabilirsiniz yine SEMrush aracı ile backlink analizi yapıp durumu kontrol altına almak mümkün ama biz yine bu araca erişemediğinizi varsayıp nasıl yapılacağı konusunda fikir beyan edelim.

GSC üzerinden almış olduğumuz bağlantı listesini en çok bağlantı verilen siteleri ele alarak kontrol edelim ilk önce.

Örneğin A sitesi 100 bağlantı vermiş Biz şu soruları soralım kendimize;

 • Hangi sayfamıza
 • Hangi kelime ile
 • Alakalı mı?
 • Ve sitenin spam skoru ne durumda?

Spam skoru için çeşitli araçlar var, kullanmanızı önerdiğim araç yok çünkü hepsi moz.com üzerinden data çekiyor dilediğiniz bir spam skoru kontrol web sitesinden analiz yapabilirsiniz.

Sayfamıza gelen bağlantıya baktık öncelikle bağlantı çalışıyor evet böyle bir sayfamız var. Sonra sayfamız seo ile alakalı ve gelen bağlantı absürt ya da alakasız bir konu ile bağlantı verilmişse hiç kontrol etmeden engellenecek listemize eklemek doğru bir karar olacak. Spam skoru %5 in üzerinde ise engellemek iyi olabilir.

Burada asıl yapılan hatalardan biri hacklink dediğimiz yöntemi kullananlar. Kesinlikle böyle bir şeyi tercih etmeyin zira bu durum Google yönergelerini ihlal eden başlıca etkenler arasında.

Bir diğer mesele spam yapılan sitelerden gelen backlinkler ki son zamanlarda buna yoğun bir şekilde merak salmış hintliler var onlar benim başımı yaktı. Ama çözdük!

Zararlı Backlinkleri Nasıl Kaldırır ya da Red Edebilirim?

Gerekli analizleri yaptıysak doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü için öncelikle zararlı gördüklerimizi biz kendimiz kaldırabiliyorsak hiç düşünmeden kaldırabilir ya da rel=nofollow etiketini kullanarak bu bağlantının etkisini düşürebilriz. Çok nadir durumlarda bu etiket kullanılarak çözüme ulaşıldığı olmuş.

Bizim müdahale edemediğimiz bağlantılar için web sitelerine mail atabiliriz “sitemize bağlantınız var ama bunu kaldırır mısınız lütfen” diye mail atabilirsiniz ama muhtemelen buna cevap verecek kimse olmayacak adamların amacı bu.

Tüm bu adımları yaparken not alalım zira bunlar bize lazım olacak hangi bağlantı için ne yapıldı ise bir yere not edelim.

Tüm bu zararlı domainleri tespit ettikten sonra bir TXT belgesine her bir satıra bir web adresi gelecek şekilde; domain:siteadi com/net/org artık ne ise ekleyelim. URL eklemek yerine domaini direk yazmanız iyi olacaktır.

Böylelikle ilgili web sitesinden gelen tüm bağlantıların size ait olmadığını istemediğinizi Google’a bildireceğiz.

Google Bağlantıları Red Etme Aracı

Mevcut red edilecek linkler tespit edildikten sonra Google Disavow aracına giriş yapalım. Daha sonra linkleri red edeceğimiz siteyi buradan seçelim. Açılan kısımda oluşturmuş olduğumuz txt belgesini yükleyip yollayalım.

Doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü için burada dikkat edilmesi gereken nokta daha önce red ettiğimiz bir liste varsa onuda indirip yeni listemize eklemek olacaktır.

Buraya kadar olan tüm adımları yaptıysak sırada yapmamız gereken işlem Google’un bu aracında bulunan bağlantıları kontrol edip GSC panelimzie yansıyan bağlantılar kısmından düşürmesini beklemek. 1 Hafta da olabilir bu 1 ay zaman zarfını da içerebilir.

Tabi bu işlemden hemen sonra tekrar inceleme isteği yollayabilirsiniz ama çok nadir durumlarda hemen istek kabul ediliyor ve web siteniz tekrar arama sonuçlarında eski sırasına yükselmeye başlayacaktır.

Benim tavsiyem bu adımları uyguladıktan sonra linklerin kaldırıldığını Google botlarının görmesi. Bu sebepten dolayı sürekli web sitemize yeni makale girişi yapmak ama burada makalelerimizin özgün içerik olmasına kopya içerik olmamasına dikkat etmek gerekli. Daha sonra mevcut trafik akışımızı Sosyal Medya üzerinden devam ettirmek. Bir trafik akışı sağlamak olmalı.

Buraya kadar da hem fikir oldu isek “inceleme isteği bulunalım“. İsteği şöyle yapmanızı tavsiye edebilirim yukarı da not almanızı istemiştim hangi site için ne yapıldı ise istek yaparken bunu belirtelim.

Örneğin:” A sitesi bize ait değil spam yapıyor bağlantıyı kaldırmasını istedik şu tarihte mail attık. Geri bildirim yapmadılar. B sitesinde ki bağlantıyı kaldırabildik bize yardımcı oldular. C sitesinde ki bağlantıyı rel=nofollow etiketi ile düzelttik.” gibi ne yapıldı ise samimi bir şekilde dile getirelim sonuçta bunu okuyacak olan bir Google çalışanı.

İnceleme İsteğim Onaylanır ya da Onaylanmazsa Nasıl Bilgim Olur?

Doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü için yapılan adımlar konusunda Eğer tüm yapılan işlemler doğru ve onaylanmış ise alacağımız uyarı şu olacak

Web sitesi için yeniden değerlendirme isteği onaylandı
Harika bir haberimiz var! Yeniden değerlendirme isteğiniz onaylandı ve Google, sitenize ilişkin tüm manuel işlemleri kaldırdı. Bir manuel işlemin kaldırılmasının sitenizin sıralamada yükselmesini garantilemediğini hatırlatırız.

Eğer tüm yapılan işlemler onaylanmamış ise alacağımız uyarı şu olacak. Bu durumda yapacak şey tekrar linkleri kontrol etmek olacak Bağlantılar kısmına yansımış yeni bağlantımız var mı varsa ne durumda diye kontrol edilmeli.

Web sitesi için yeniden değerlendirme isteği reddedildi
Google, yeniden değerlendirme isteğinizi dikkate alarak sitenizi inceledi. Bu inceleme sonucunda sitenizin hâlâ Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ni ihlal ettiğini düşünmektedir. Tüm manuel işlemleri çözüme kavuşturmak için sitenizi tekrar inceleyin, gerekli öğeleri düzeltin ve başka bir yeniden değerlendirme isteği gönderin.

İşte tüm bu adımları yaparak doğal olmayan bağlantılar sorunu çözümü konusunda zararlı link saldırısını ekarte ederek çözüme ulaştım. Takıldığınız ya da sormak istediğiniz tüm sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışacağım.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
EVİSSA
EVİSSA
7 ay önce

milletimizin en büyük sorunu 2 dk söyleyebilenecek yapılacak işte bile ücret talep etmesi bu bilmiyor ben buna oyalana oyalana yapar uzatmalı hallederim diyor iyi niyetli insanlar az gerçekten. teşekkür ederim güzel olmuş açıklayıcı ellerinize sağlık.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamlar bizim için önemli lütfen reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?