GenelTanıtım Yazıları

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Reklamlar

İğne oyası modelleri günden güne gelişmekte ve yeni modeller yapılmaktadır. Son yıllarda trend olan boncuklu iğne oyası modelleri iğne oyasının şık ve zarif görüntüsüne ayrı bir hava katmaktadır.  Efsane güzellikteki iğne oyalarının yapımı çok eski yıllara dayanmaktadır. Zarif her dekorasyona ve stile uyan iğne oyaları daha yıllarca popülerliğini koruyacağa benzer. Türk kültüründe iğne oyası modelleri önemli bir yere sahiptir. Türk kültürünü anlatan müzelerde bile eskiden yapılmış iğne oyası modellerini görmekteyiz.

Boncuklu İğne Oyası,  Havlu ve Yazmalar

Boncuklu iğne oyası modelleri havlu kenarlarında, yazmalarda kullanılmaktadır. Havlu ve yazmaların kenarlarında kullanılan modellerde boncuklar havlu ve yazmaları çok daha güzel hale getirmektedir. Son yıllarda özelliklede havlu kenarlarında kullanılan boncuklu iğne oyası modelleri zaten çok güzel olan havluları daha da güzelleştirmektedir. Hanımlar boş havluları kurdele nakışı, kanaviçe, gibi değişik el sanatları ile süsleyerek kenarlarına da boncuklu iğne oyası modelleri ile yapılmış bir kenar dikerek havluları süslemektedirler, hatta bazı hanımlar havluda yüz silecek yer bırakmayacak kadar süslü havlular yapmaktadır. Bu havluları genellikle süs olarak kullanmaktadır. Şık sepetlerde, kapı üzerine atarak sergilemektedirler. Özellikle şık sepetlere dekore edilen havlular son yıllarda de banyo aksesuarı olarak kullanılmaktadır. Bazı firmalarda eski modelleri kullanarak nostaljik görüntü sergilemektedirler.

Boncuklu İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Boncuklu iğne oyası modelleri havlu ve yazmaların dışında takılarda, pike kenarlarını süslemekte, namaz örtülerinde de, bebek yüz örtülerinde çarşaflarda, salon takımlarında da kullanılmaktadır. Hanımların hayal gücü o kadar geniş ki her yerde her modeli kullanmakta ve her yere de yakıştırmaktadır. Son yıllarda açılan iğne oyası kursları ile hanımlar fikirlerini birleştirerek daha profesyonel tasarımlar çıkarmakta ve yaptıkları projeleri iş haline getirerek aile geçimini sağlamaktadırlar. Boncuklu iğne oyası modelleri ile birçok tasarım yaparak ciddi kazançlar elde etmektedir. İğne oyası emek isteyen bir el sanatıdır. İnce iplerle ilmek ilmek yapılan iğne oyası modelleri ciddi zaman ve emek ister bu sebeple bu işi meslek edinen kişilerin emeğinin karşılığını verelim ki kültürümüzü yansıtan iğne oyası modellerini yapması için hanımlara destek olalım. Boncuklu iğne oyası modellerini yaparken kullandığımız boncukların kaliteli olmasına dikkat edelim, özellikle plastik boncuklar kullanmayalım rengi atabiliyor. Bu durumda yaptığımız onca emek boşa gidecek ve modeliniz güzel görünmeyecektir. Kum, taş boncuklar yıllar geçse de renini değiştirmez iğne oyası modellerinizi nesilden nesille taşıyabilirsiniz. Benim babaannemin annesinin çeyizinden peşkirler var( eskiden havluya peşkir derlerdi) Bence gözüm gibi baktığım çeyizimin en değerli parçaları.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin