GenelUygulamalarWebmasterWordPressWordpress Eklentileri

WordPress Kırık Link Denetçisi

Reklamlar

Blogunuz ya da Web sitenizde bulunan tüm linkleri kontrol edip kırık olanları tespit etmek ister misiniz? Ya da saldırıya uğradı bloğunuz ve hacklink eklendi ama bunlar neler bilmiyor musunuz o halde bu uygulama sizin için sitenizde bulunan tüm linkleri kontrol ediyor kırık olup olmadığını kontrol ediyor.

WordPress Kırık Link Denetçisi

Öncelikle eklenti sadece WordPress tabanlı sitelerde çalışıyor yazımıza giriş yapmadan önce bunu belirtmek isterim. Belirtmiş olduğumuz gibi hacklink olup olmadığını bile kısmen bulup bize bildirim sağlamakta eklenti. Eklentimizin adı Broken Link Checker

Broken Link Checker Nedir?

Broken Link Checker yani Türkçesi ile Kırık Link Denetçisi blogunuzu kopuk linkleri ararken izleyecek ve varsa bulunup bulunmadığını size bildirecektir. Tabi ki birden fazla yazınız var tek tek denetlemekle uğraşamazsınız dolayısı ile hacklinkleri bile size söyleyecek bir WordPress eklentisi.

Broken Link Checker Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Broken Link Checker WordPress Eklentisini bu bağlantıdan indirip kurmanız gerekiyor. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken pek bir şey kalmıyor ama biz yinede kısaca bir rehber turu atalım.

Broken Link Checker yüklendikten sonra, eklenti yayınlarınızı, yer işaretleriniz ve diğer içerikleri ayrıştırmaya ve bağlantı aramaya başlar. Sitenizin boyutuna bağlı olarak bu işlem birkaç dakika ila bir saat veya daha fazla sürebilir. Ayrıştırma tamamlandığında, eklenti çalışıp çalışmadığını görmek için her bir bağlantıyı kontrol etmeye başlayacaktır. Yine, bunun ne kadar süreceği sitenizin ne kadar büyük olduğuna ve ne kadar bağlantı bulunduğuna bağlıdır. İlerlemeyi izleyebilir ve Ayarlar -> Bağlantı Bildirici çeşitli bağlantı denetimi seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.

Kırık bağlantılar ya da bozuk bağlantılar varsa, WP yönetici panelindeki yeni bir sekmede görünecektir – Araçlar -> Kırık Bağlantılar . Gösterge Tablosundaki “Kırık Bağlantı Denetleyicisi” widget’ında da bir bildirim görünecektir. Ekran alanından tasarruf etmek için widget’ı kapalı tutabilir ve sorunlu bağlantılar algılandığında otomatik olarak genişletmek üzere yapılandırabilirsiniz. Eklenti mail yolu ile de bilgi vermektedir bunun için E-posta bildirimlerinin ayrı olarak etkinleştirilmesi gerekir ( Ayarlar -> Bağlantı Bildirici ).

“Kırık Bağlantılar” sekmesi varsayılan olarak şu ana kadar tespit edilen kırık bağlantıların bir listesini görüntüleyecektir. Bununla birlikte, yönlendirmeleri görüntülemek veya tüm bağlantıların bir listesini görmek için (çalışan veya değil) bu sayfadaki bağlantıları kullanabilirsiniz. Arama yaparak ve “Özel Filtre Oluştur” düğmesini tıklatarak yeni link filtreleri de oluşturabilirsiniz. Örneğin, bu yalnızca yorum bağlantılarını gösteren bir filtre oluşturmak için kullanılabilir.

Broken Link Checker Ayarları Nasıl Olmalı?

Ayarları yapılandırmak için, Ayarlar> Bağlantı denetleyicisi seçeneğine gidin.

Ve “Genel” sekmesinde, arama motoru botlarının bozuk linkleri indekslemesini durdurabilirsiniz. Bunu ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

“Kırık Bağlantı Aranan İçerikler” sekmesi altında, bu eklentinin kopacak bağlantıları bulmak için taraması gereken alanları yapılandırabilirsiniz. Benimki gibi ağır bir blogunuz varsa, yalnızca yayın bölümünü taramaya başlayabilirsiniz. Ancak, sunucunuz güçlü ise, yorum bölümü gibi diğer seçenekleri de kontrol edebilirsiniz.

“Gelişmiş” ayarları sekmesinin altındaki “Sunucu yükleme sınırı” nı da belirleyebilirsiniz.

Kırık linkler buldum! Ne yapmalıyım?

Bu eklentiyi birkaç saat çalıştırdıktan sonra, bazı kopuk linkleri bulmak zorundasınız.

En son rapora Araçlar> Kırık bağlantılar altından istediğiniz  zaman erişebilirsiniz.

Yorumlarınız için hepsini seçebilir ve  açılır menüden “Bağlantıyı Kaldır” ı seçebilirsiniz .

Blog yayınları için bağlantıyı kaldırmak yerine bağlantıyı güncellemenizi şiddetle tavsiye ederim; bu, orijinal gönderinizin bütünlüğünü koruyacaktır.

Bu eklentinin en ilginç özelliği yönlendirmeleri bulmak ve düzeltmektir. Zamanla, birçok kişi etki alanlarını ve yönlendirmelerini değiştirir, bazıları kalıcı bağlantı yapılarını değiştirir, ancak eski bağlantılar eski URL’lere bağlanmaya devam eder.

Broken Link Checker eklentisi tüm yönlendirmeleri kontrol eder ve tek bir tıklamayla yönlendirilen bağlantıları düzeltebilir ve güncelleyebilirsiniz.

NOT: Ortaklık linkleri kullanıyorsanız, bunlar yönlendirilmiş linkler olarak da gösterecektir, bu nedenle link linklerini düzeltmediğinizden emin olun.

Etki alanlarını veya kalıcı bağlantı yapılarını değiştirdiyseniz veya BlogSpot’tan WordPress’eveya başka herhangi bir platforma geçtiyseniz , bu yönlendirme özelliğinin çok faydalı olduğu ispatlanacaktır.

Sitenizdeki toplam bağlantı sayısına bağlı olarak, bu eklentinin tüm kopmuş ve yönlendirilmiş linkleri düzeltmesi 10-45 dakika sürer.

Bu eklentiyi en son kullandığımda, interbilgi‘de neredeyse 600 kırık bağlantıyı düzelttim!

Hızlı not: Bu eklenti, veritabanında veritabanı boyutunuzu artıracak çok fazla tablo ekler. Dolayısıyla, bu eklentiyi kullandıktan sonra, onu devre dışı bırakın ve  bu eklenti tarafından oluşturulan tüm tabloları silmek için  WP-DB Yöneticisi eklentisini kullanın.

Referans olarak, işte BLC tarafından oluşturulan tablolar:

eklentisi: _blc_filters, _blc_instances, _blc_links, _blc_synch

Hangi platformu kullandığın önemli değil (WordPress veya başka), genel olarak kopuk linkler SEO’yu olumsuz yönde etkiliyor. Ne zaman web sitenizin SEO denetimini yaparsanız, Broken Link Checker‘ı (Kırık Link Denetçisi) kullandığınızdan emin olun.

Blogunuzda ki bozuk bağlantıları bulmak için hangi WordPress eklentisini kullandığınızı bize bildirin. Hiç Broken Link Checker WordPress eklentisini kullandınız mı? Yorumlarda bize bildirin.

Bu gönderiyi beğendiniz mi? Paylaşmayı unutma!


Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et