GenelWebmasterWordPressWordpress Eklentileri

WordPress’te CPU Tüketimi Nasıl Azaltılır

Reklamlar

Aşırı CPU kullanımı WordPress tabanlı sitelerde yaygın bir sorundur. İşlemci dahil olmak üzere makine kaynaklarının katı kısıtlarının oluşturulduğu sanal barındırma kullanıldığında daha anlamlı hale gelir. Ancak, CPU tüketimiyle ilgili sorunlar daha pahalı tarife planlarında ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, bu sitenin bir bütün olarak çalışmasını önemli ölçüde etkiler. Uygulamaların gösterdiği gibi, sadece ziyaretçileri değil, aynı zamanda arama motorları da yavaş sitelere karşı oldukça olumsuz bir tavır sergiliyor.

WordPress’te CPU kullanımı nasıl en aza indirilir?

İnternet kaynağınızın kararlı çalışmasını sağlamada en önemli unsurlardan biri olan işlemci üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olacak bazı etkili püf noktaları ve önerileri göz önünde bulundurun.

Gereksiz ve “ağır” eklentileri kaldırın

Bunları veya diğer eklentileri yükleyerek, çalışması için gereken işlevselliği WordPress sitenize eklersiniz. Ancak, çoğu zaman aktif eklentiler listesinde basitçe kullanılmayanlar var. Genellikle bu durum belirli bir eklentiyi seçme ve test etme sürecinde ortaya çıkar. Seçiminizi yaptıktan sonra, uygun olmayanları çıkarmayı unutmuş oluruz. Ek olarak, eklentinin bazı işlevleri birbiriyle “örtüşebilir”. Her iki durumda da, bu eklentileri çıkarmak her zaman yararlıdır, böylece CPU üzerindeki yükü azaltır.

Eklentileri kaldırmanın birkaç yolu olduğunu hatırlamak önemlidir. Aralarında en güvenli standart WordPress araçlarının kullanılmasıdır. Bunu yapmak için, listede bir eklenti seçmeniz gereken Eklentilerin bir yönetici bölümü var ve ardından Sil düğmesine tıklayın.

Diğer yollar daha az güvenlidir ve “motor” ilkelerinin anlaşılmasını gerektirir.

WordPress eklentileri hakkında bir diğer önemli nokta ise sunucu kaynaklarının kibirli kullanımıdır.

Çok sayıdakiler arasında web sitesi performansı üzerinde önemli bir etkisi olabilecekler de var. Çalıştırılması için daha fazla kaynak gerektiren büyük kitaplıkların ve komut dosyalarının varlığı ağır bir yük oluşturur. Bu tür eklentiler hakkında son makalelerimizden birinde yazdık.

Tabii ki, eğer işlemci kullanımı kontrol ediliyorsa, bu tür eklentilerden kaçınılmalıdır.

Ne tür bir kaynak eklentisinin “doyumsuz” olduğundan emin değilseniz, ücretsiz barındırma kullanabilir veya yerel bir sunucuda deneyebilirsiniz. Her iki durumda da, bu eklentinin veya eklentinin çalışmasını ve davranışını test edecek tam bir WordPress sürümü yükleyebilirsiniz. Seçilen eklentiden memnunsanız, web sitenize yükleyebilirsiniz.

WP Disable’ı Kullanma

Hosting CPU‘su üzerindeki yükü azaltmanın bir diğer harika yolu WP Disable kullanmaktır. Bu, bu veya söz konusu WordPress işlevselliğini devre dışı bırakmanıza izin veren bir eklentidir. Bununla beraber, aşağıda belirtilenleri devre dışı bırakabilirsiniz:

  • emojiyi;
  • Gravatar;
  • pingback ve trackbacks;
  • yorum;
  • “Voracious” WooCommerce betikleri;
  • RSS;
  • kaydetme;
  • “Nabız” vb.


Ayrıca, sitenin performansını daha da artırabilecek HTTP isteklerini de azaltabilir.

Ayrıca, sitenizin yönetici panelinde bulunan ayrıntılı istatistikler de sağlar. Gerçekten ihtiyaç duymadığınız özellikleri devre dışı bırakmanız önerilir. Onları her zaman yeniden açabileceğinizi unutmayın. Ayrıca, seçeneklerde ve ne yaptığınızdan emin değilseniz, bunu görmezden gelmek daha iyidir.

WP Disable eklentisini kurmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Görüntü Optimizasyonu

Modern web sitelerinin bir diğer darboğazı, optimize edilmemiş görüntüler. Bu bir örnekle açıklanabilir. Bir WordPress sitesinin sayfasını görüntüleme sürecinde, resimler dahil olmak üzere çeşitli elemanları yüklenir. Ayrıca meta verilerini de yüklerler. İkincisi, çoğu zaman siteye herhangi bir yarar sağlamaz, ancak yine de indirilmeleri için ek kaynaklar gerektirir. Böylece, meta verileri görüntülerden kaldırabilir ve böylece sunucunun işlemcisi üzerindeki yükü azaltabilirsiniz.

Bunu yapmak için, özel araçlar kullanabilirsiniz (örneğin, ücretsiz PNGGauntlet uygulaması ya da bir diğer ücretsiz araç ve web sitesi olan TinyPNG).

Ek olarak, web sitenizde otomatik görüntü optimizasyonunu kullanmak iyi bir fikirdir.

Site Tarama Robotları için Kurallar Koyun

İnternette erişilebilir herhangi bir web sitesi çeşitli robotlar tarafından taranır. Fakat hepsi faydalı değil. Bazıları verilerinizi üçüncü taraf amaçları için kullanabilir. Robot siteyi taradığında, sitenize hizmet veren sunucunun merkezi işlemcisi üzerinde ek bir yük oluşturur. Sitenizi bundan korumak için kolayca engelleyebilir ve bazılarının web kaynağınızı taramasına izin verebilirsiniz.

Bunu yapmak için, ücretsiz Wordfence eklentisinde “tarama hızı sınırı” özelliğini kullanabilirsiniz. Bu, robotların sitenizi taramasını sağlar. Ek olarak, gereksiz CPU kullanımı nedeniyle sitenizin yavaşlamaması koşuluyla tarayıcıların ayarlarını değiştirebilirsiniz. Birinin sebepsiz yere sunucularınızı sürekli olarak “spam” ettiğini düşünüyorsanız, belirli bir IP adresini de engelleyebilirsiniz. Bu, sıradan ziyaretçiler için site ile etkileşim deneyimini geliştirecek ve CPU performansını artıracaktır.

Arama Motorlarının Siteyi Tarama Kurallarını Ayarlama

Arama motorları, sitenizi sorunlarında göstermeden önce, tarama için robotlar da başlatır. Ne yazık ki, sitedeki varlıkları sunucu kaynaklarına, özellikle de Google botlarına karşı “kırılgan”.

İyi haber şu ki, Google ve Bing için tarama oranını sınırlandırabilirsiniz. Bunu yaparken, sitenizin bir arama motorundaki sıralamasını etkilemezsiniz. Google’a göre, tarama hızını tercihlerinize uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bir haber sitesi her zaman günde bir kez yayını olan bir siteden daha yüksek bir tarama oranına sahip olmalıdır.

Bunu yapmak için, Google Arama Konsoluna gidin ve burada Site Ayarları seçeneğini bulun. Daha sonra, maksimum Google tarama hızını sınırla parametresini kullanmanız ve robotun sitenizi taraması için istediğiniz frekansı seçmeniz gerekir.

Bing arama motoru, tarama hızının da benzer şekilde kontrol edilmesini sağlar. Bunu Bing Webmaster Araçları‘na giderek ve ardından Sürünme Kontrolü ayarlarında değiştirerek yapabilirsiniz.

Veritabanı Temizleme

Sitede CPU kullanımını azaltmak için bir diğer önemli adım veritabanını temizlemek. Büyük miktarda gereksiz bilgi içeriyorsa, basit bir isteği işlemek için daha fazla işlemci zamanı gerekir. Sitenizin saniyede birkaç istek yapması gerekiyorsa ne kadar sunucu kaynağının harcanacağını tahmin edebilirsiniz.

Sitenizin veritabanına düzenli olarak yapılan sorgular, ona çok fazla fazla bilgi ekler ve daha sonra bir daha asla kullanılmayacak (örneğin, yazıların düzeltilmesi, örnekler sırasında ara bilgiler vb.) Ayrıca, bir eklentiyi sildiğiniz de, yine de bazı veriler bırakıyor Veritabanında. Tüm bunlardan dolayı veritabanı, büyük boyutlara “şişebilir”.

Bu sorunu çözmenin en doğru yolu, gereksiz tüm sitenizi veritabanından kaldırmak özel araçlar kullanmaktır. WordPress kullanıcıları arasında en popüler olanı WP-Optimize eklentisidir.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x