GenelinternetWebmaster

Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru

Reklamlar

11 farklı şirket, arama motoru piyasasının lideri Google’ın tahtını, kullanıcılara farklı özellikler sunarak sarsmaya çalışıyor. İşte Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru.

Google geçtiğimiz ay ve yıllarda birbirinden farklı pek çok yeniliğe imza attı. Bu yeniliklerin başında en akılda kalanları ise Google+’ya yeni bir otomatik fotoğraf düzeltme özelliği eklendi, uzaydan internet bağlantısı için balonlar gönderdi, aboneliğe dayalı bir müzik hizmeti başlattı, yeni bir akıllı telefonun tanıtımını yaptı ve haritasını geliştirdi.

Google’a Alternatif Web Arama Motoru

Ancak şirket son kârlılık rakamlarını açıkladığında, yatırımcılar tek bir şeye, aramalardaki reklamlardan ne kadar para kazanıldığına bakacak.

Google’ın tüm bu yeniliklerine rağmen, asıl para kazandığı alan aramalar. Geçtiğimiz yılda yapılan bir istatistiğe göre İngiltere’de masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaların yüzde 90’ı Google arama motorundan yapıldığı tespit edilmiştir. Mobil cihazlardan yapılan aramalarda da bu oran yüzde 92.

Elbette ki bu rakamlar bu platformda bulunan ya da farklı platformlarda bulunan tüm şirketlerin şüphesiz imrenerek bakacağı bir performans. Şirketin dünya genelinde ki düzeyde rakamları daha da yüksek. Ancak Google’ın Amerika Birleşik Devletleri ‘nde ki pazar payı ortalamanın altında, yüzde 78 düzeyinde. Şirket Asya Kıtası ülkelerinde yani Çin, Rusya ve Güney Kore’de de ise bu rakamın çok gerilerinde.

Google yerine alternatif arama motoru | Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru
Google yerine alternatif arama motoru | Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru

Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru

İşte Google’a alternatif bazı arama motorları

Bing

Microsoft’un Bing arama motoru, toplamda Google’ın sadece 20’de birine denk düşen pazar payına sahip olsa da, küresel anlamda Google’ın başlıca rakibi. Google’dan en önemli farkı, Bing’in anasayfasında renkli arka plan fotoğrafları ve fotoğrafın çekildiği yerle ilgili çeşitli bağlantılar koyması. Microsoft ayrıca, çeşitli sosyal medya özelliklerini de deniyor. ABD’deki Bing kullanıcıları aranan konuyla ilgili daha fazla bilgi verebilecek Facebook arkadaşları listesi öneriyor. 

Yandex

Rusya’nın en popüler arama motoru Yandex’in İngilizce, Türkçe ve Ukraynaca versiyonları da bulunuyor. Şirket şuan arama sonuçlarında ‘adalar’ adlı yeni bir özellik sunuyor. Bu özellikle, doğrudan aranan unsurla ilgili bir dizi bilgi sunuluyor. Örneğin, ‘Aeroflot check in Moskova’ şeklinde bir arama yapıldığında doğrudan, Aeroflot Havayolları’nın check-in menüsü görülebiliyor. Ya da ‘Göz doktoru Londra klinik’ diye arama yapıldığında, doğrudan arama sayfasından randevu alınabiliyor. 

DuckDuckGo

DuckDuckGo’nun başlıca özelliği mahremiyet. Şirket kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamayacağını ve paylaşmayacağını taahhüt ediyor. Kişisel mahremiyet, özellikle Google, Microsoft ve diğerlerinin ABD’nin Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ile veri paylaştığının ortaya çıkmasından sonra daha da önemli bir hale geldi.

Şirketin performansı özellikle NSA’in Prizma izleme programının ortaya çıkmasından sonra yükseldi. Ama daha sonra NSA gerçekten bilgi toplamak istediği takdirde şirketin buna nasıl engel olabileceğiyle ilgili sorular da sorulmaya başlandı. 

Ayrıca karakter arama kısmından ilgili karakterlerin resimlerini göstermekte arama sayfasında ilgili sayfanın sol tarafında BKNZ: DuckDuckGo Karakter Arama

Blippex

Arama motorlarının genelinde kelimelerin sonuçları kelimeleri ve bir sayfadaki bağlantıları analiz ederek sıralamasıdır. Ama Blippex, ilgili kelimeyi arayan kişileri yönlendirdiği sayfada geçirdiği süreye dayanarak kendi sıralamasını yapıyor. Sayfada ne kadar uzun zaman geçirilirse, Blippex için bu durum o kadar önemli kabul ediliyor.

Blippex bu sıralamayı diğer web arama motorlarının yaptığı gibi izleyici yerine, gönüllü kullanıcılarından bir eklentiyi kurup, bu eklenti sayesinde kullanıcının ilgili sayfada geçirdiği süreyi hesaplaması ile alınan bilgiye dayanarak yapıyor.

Henüz beta aşamasında olan Blippex geçen aylarda çıkardığı sonuçları bazı kullanıcılar garip bulabiliyor. Ancak Blippex daha çok kişi kullandıkça, arama motorunun daha da iyileşeceğini taahüt ediyor.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha kendisini ‘sayısal bilgi motoru’ olarak tanımlıyor ve kendisini bir ‘arama hizmeti’ olarak görmüyor. Diğer sitelerin bağlantılarını sunmak yerine, birincil kaynaklardan veri ve rakam topluyor ve diğer verilerle kıyaslanmasına izin veriyor, sonra da sonuçları tablolar, grafiklerle sunuyor.

Wolfram Alpha bir nebi istatistiki bilgi olarak sunmakta. Hal böyle olunca Wolfram’ın paralı bir profesyonel versiyonu olmazsa olmaz. Profesyonel ücretli versiyonda kullanıcılar istatistiklerini girip, analizini alabiliyor. 

Blekko

Blekko’nun başlıca özelliği ‘slashtag’ler. Slashtag, kullanıcıların arama sonuçlarını filtreleyebilmesini ve istedikleri bilgileri alabilmesini sağlayan bir araç.

Örneğin bir kullanıcı nereden pasta alabileceğini öğrenmek istiyorsa, ‘çikolatalı pasta, dükkân, restoran’ şeklinde arama yapabiliyor. Ama kullanıcı, konuyla ilgili yakın geçmişte yazılanları görmek istiyorsa, ‘çikolatalı pasta-blog-tarih’ şeklinde bir arama yapılıyor. Daha sonra sonuçlar, alışveriş, tarifler, pasta süslemeleri şeklinde farklı kategoriler halinde sunuluyor ve bu kullanıcının tam olarak istediği arama sonuçlarına odaklanabilmesini sağlıyor.

Naver

Güney Kore’nin başlıca arama motoru, 1999’da bir grup eski Samsung çalışanı tarafından kuruldu. Arama sonuçları, bloglar, sosyal medya, reklam verenler, uygulamalar, kitaplar ve haberler şeklinde, kaynaklarına göre sıralanıyor.

Güney Kore Adil Ticaret Kurumu, geçtiğimiz aylar da Naver’in rekabet kurallarını ihlal ettiği iddialarını araştırmaya başladı.

Pipl

Pipl, belli bir kişi ya da bu kişinin internette paylaştığı materyali ortaya çıkarmak konusunda alanında tek ve uzman olan bir arama motorudur. Aradığınız kişinin isim, elektronik posta, kullanıcı adı ya da telefon numarasıyla arama yapılabiliyor.

Pipl’ın geliştiricileri sitelerinin rakiplerinin kaçırdığı bilgileri de bulduğunu, Pipl’in internette ‘derin bir araştırma’ yaptığını belirtiyor. Pipl’ın bulduğu veriler arasında sosyal medya profilleri, mahkeme ve sabıka kayıtlarıyla diğer veri tabanları bulunuyor.

Baidu

Baidu Çin’in Çin’de bulunan diğer arama motorlarına nazaran en popüler arama motoru. Şirket gücünü, sadece bağlantı değil kullanıcının tam olarak istediği bilgiyi sunmasından aldığını söylüyor. Buna arama sonuçlarına eklenen şarkılar, videolar ve hatta interaktif internet uygulamaları da dahil.

Yacy

Yacy kullanıcılara dayalı bir arama motoru sistemi. İnternet te ki sıralamayı kendi sunucuları yerine, verdiği bir yazılımla kullanıcıların bilgisayarları yapıyor. Daha sonra toplanan bilgiler ortak bir veri tabanında toplanıyor ve dağıtılıyor. Yacy, bilgileri kullanıcılardan topladıkları için hiç kimsenin sansürleyemeyeceğini söylüyor. Ancak sıralama algoritmaları rakiplerinden daha eski olduğu için, hevesli kullanıcılar dışındaki kitleye pek hitap etmeyebiliyor

StartPage

StartPage sunduğu hizmeti ‘Google tarafından geliştirildi’ diyerek tanımlıyor. Çünkü aslında tüm arama sonuçları aslında Google’a bağımlı. Google’dan farkıysa, kullanıcıların kimliklerine dair bilgileri Google’ın ele geçirmemesine izin vermemesi. StarPage’i geliştiren Hollanda merkezli şirket Surfboard Holding, ABD’nin bilgi toplama programlarının kendilerine ulaşamayacağını savunuyor. Bu özellik kişisel mahremiyetine önem veren kullanıcılara hitap edebilir. Ama karşılığında arama sonuçları internetteki geçmiş ya da bulunulan yere göre kişiselleştirilemiyor.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin