Ana Sayfa Blog

API Nedir? API Nasıl Çalışır?

0
API Nedir? API nasıl çalışır?
API Nedir? API nasıl çalışır?

API Nedir? API terimi, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Temelde harici programcıların belirli bir uygulamaya bağlanmak için kullanabileceği bir “fiş” tir. Programcı API’dan bilgi ister ve bu bilgileri programcının kendi uygulamasına sunar. Ayrıca bilgileri bir uygulamaya aktarmak için de kullanılabilir.

Bunun bir örneği, bankalardan finansal veri alan Mint gibi mobil uygulamalardır. Başka bir örnek, Facebook ve Twitter hesaplarınızdan yeni yayınlar alan ve hepsini tek bir web uygulamasında canlandıran bir web sitesidir.

API’lar, geliştiricilerin farklı hizmetlerden gelen verileri tek bir kullanıcı arayüzünde veya uygulamada birleştirmesini çok kolaylaştırır.

API nedir?

API nedir ya da Bir API’nin nasıl çalıştığını anlamak için uygulamaların web üzerinden nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Bir hizmetin içerik oluşturucuları (Google Haritalar gibi), dünyanın dört bir yanındaki programcıların veri almak için kullanacakları bir arayüz oluşturmak istediklerinde, bir SOAP veya REST arayüzü oluştururlar. SOAP, Basit Nesne Erişim Protokolü (SOAP) anlamına gelir. REST, Temsil Edici Devlet Transferi anlamına gelir.

Her iki protokol de aynı tür eylemleri gerçekleştirir. Herhangi bir uygulamadan talep alırlar ve bu taleplere cevap verirler.

Veri aktarımının yapısı, JavaScript Nesne Gösterimi anlamına gelen JSON olarak bilinen bir mimariyi izler. JSON “veri değişimi” olarak bilinen şeydir. Basitçe söylemek gerekirse, programcıların insan ve makine tarafından okunabilir bir formatta bilgi talep etmesinin bir yolu.

API Nedir? API nasıl çalışır?
API Nedir? API nasıl çalışır?

Bir API Nasıl Çalışır?

API nedir açıkladık peki bir API nasıl çalışır? JSON, API’yı oluşturan ve onu kullanan programcıların her bir uygulamasının birbiriyle nasıl “konuşabileceğini” bildikleri standart bir yoldur. JSON verileri genellikle ad ve değer çiftlerinin bir koleksiyonudur. Programcılar bunları veri API’sine istek olarak gönderebilir ve API, yanıt JSON nesnesindeki değerlerle yanıt verir.

Olayların sırası aşağıdaki gibidir:

 1. İstemci uygulaması, bir web API arayüzüne internet üzerinden veri için JSON yapılandırılmış bir istek gönderir.
 2. API isteği alır, işler ve ihtiyaç duyduğu herhangi bir dahili veritabanından istenen bilgileri alır.
 3. API, aynı JSON yapılandırılmış biçimini kullanarak istekte bulunan uygulamaya internet üzerinden yanıt verir.
 4. İstemci uygulaması JSON yanıtını alır ve uygulama arabirimi aracılığıyla kullanıcıya bilgi sağlar.

Bilgiler API’ye veya API’dan aktarılabilir. Örneğin, bir uygulama, kullanıcının giriş bilgilerini ve posta metnini içeren Facebook API posta bilgilerini gönderebilir. Facebook API, bu isteği alır ve işleme koyar ve bu kullanıcının Facebook duvarında yayın yayınlar.

REST, uygulama geliştiricilerinin HTML, JSON, XML ve hatta düz metin dahil olmak üzere mesajlar için çeşitli formatlar kullanmasına izin verir. SOAP API’leri yalnızca XML biçimli iletilere izin verir.

Ayrıca Bknz: JavaScript Nedir ve Nasıl Çalışır?

API Uygulamalarına Örnekler

Bugün kullanılan en popüler web API’lerinden bazıları nelerdir? Kullanıcıların sosyal platformlarla etkileşime girmesine, hava durumunu kontrol etmesine, haritalarla entegre olmasına ve daha pek çok şeye olanak tanıyan mobil ve web uygulamaları vardır. Bu uygulamalar, uzak hizmetlere ulaşmak ve veri almak veya göndermek için API’leri kullanır.

Aşağıda, programcıların uygulamaları için eriştiği en API’lerin bazılarına birkaç örnek verilmiştir.

Weather Underground API’sı

Web uygulamaları için en popüler kullanım alanlarından biri hava durumu bilgilerinin alınmasıdır. Programcılar için en popüler çevrimiçi API hava hizmetlerinden biri Weather Underground.

Bu API’yı IFTTT web hizmetini kullanarak çalışırken görebilirsiniz. Burada, çeşitli Weather Underground tetikleyicilerini ve eylemlerini bulacaksınız.

Bunların her biri, Weather Underground hizmetine yönelik API isteklerini kullanır. IFTTT aracılığıyla, SMS mesajları veya e-postalar gibi diğer eylemleri tetiklemek için çeşitli hava durumu uyarılarını ve olaylarını kullanabilirsiniz.

Programcılar tarafından kullanılan bir diğer popüler hava durumu API hizmeti OpenWeather API’sıdır.

Skyscanner Uçuş Arama API’sı

API teknolojisinin bir başka popüler kullanımı, seyahatle ilgili uygulamalar içindir. Birçok mobil ve web uygulamasının uçuş durumu veya uçuş ve otel fırsatları gibi seyahat bilgilerini alması gerekir. Skyscanner API basit web istekleri aracılığıyla uygulamalara bu bilgiyi getiriyor.

Örneğin, Scoot gezi planlama web sitesi ve mobil uygulaması, gezi arama kullanıcısı istekleri için Skyscanner API’sından yararlanır.

Harici bir havayolu API’sına erişim olmadan, Scoot programcıları kendi veritabanlarını oluşturmak ve bilgileri çeşitli havayollarından almak zorunda kalacaklardı. Skyscanner API’sını kullanarak, programcılar seyahat planlama web uygulamalarına odaklanabildi ve bunun yerine uçuş aramasını Skyscanner’a kadar ağır kaldı.

Yahoo Finans API’sı

Yahoo Finans API’sı artık RapidAPI olarak bilinir. Herhangi bir harici uygulamanın hisse senedi fiyatları, finansal raporlar, hisse senedi basın bültenleri ve daha fazlasını almasına izin verir. API’ya istek göndererek, programcılar hisse senedi grafikleri de dahil olmak üzere çok çeşitli borsa bilgilerini alabilirler.

Mobil finansal uygulamalar geliştirmek isteyen, ancak çeşitli pazar veritabanlarına erişim sağlayamayan programcılar için hisse senedi bilgilerine kolay erişim çok değerlidir. Yahoo Finance gibi bir API kullanarak, programlar kolay bir API isteği ile tüm pazarlardan birleştirilmiş verilere erişebilir.

Bitly URL Kısaltıcı API’sı

Twitter veya Facebook gibi siteler için en yaygın işlemlerden biri, yayınları kısaltmak için URL’leri kısaltmaktır. Bitly yıllardır bu alanda liderdir. Bu nedenle, URL kısaltma hizmetinin bir Bitly API aracılığıyla da kullanılabilmesi mantıklıdır.

Bu, uygulama geliştiricilerin Bitly URL kısaltma hizmetini kendi mobil uygulamalarına veya web sitelerine yerleştirebileceği anlamına gelir. Bunun bir örneği, çeşitli çevrimiçi hizmetleri birbiriyle entegre etmeye yardımcı olan çevrimiçi bir hizmet olan Zapier’dir. Zapier, kullanıcıların Bitly hesaplarını sahip olabilecekleri diğer çevrimiçi hizmetlerle entegre etmelerini sağlamak için Bitly API’sını kullanır.

Örneğin, Bitly kullanarak yeni bir bağlantı oluşturduğunuzda yeni otomasyonu tetikleyebilirsiniz. Bu, bağlantıyı anında bir Google Dokümanlar belgesine veya Google E-Tablolar e-tablosuna gönderebilir. Hatta Zapier’in URL’yi anında bir Evernote Not Defteri’ne göndermesini de sağlayabilirsiniz.

Tüm bu entegrasyonlar mümkündür çünkü Zapier programcıları Bitly API’ye web isteklerini kullanabilirler.

Google API’ları

Google o kadar çok API sunar ki onları bulmak için bir Google API Gezgini sunar. En popüler Google API’larına birkaç örnek şunları içerir:

 • Analytics Raporlama API’sı : Kullanıcının kendi web sitesi Analytics verilerine erişim sağlar.
 • Takvim API’sı : Bir kullanıcının Google Takvimindeki etkinlikleri alın veya yayınlayın.
 • Google Dokümanlar API’sı : Google Dokümanlar dokümanlarını okuyun veya bu dokümanlardan yazın.
 • Gmail API : Kullanıcı Gmail hesaplarına erişin ve e-posta gönderin veya alın.
 • Google E-Tablolar API’sı : Bir kullanıcının Google E-Tablolar’daki e-tablolarını okuyun veya bu sayfalara yazın.

Bu API’lara kendi Google hesabınızdan kolayca erişebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Google Scripts’in nasıl yazılacağını öğrenmek ve kendi Script uygulamalarınız için tüm Google API’ları ailesine erişiminiz var.

Örneğin, Gmail API’sını kullanarak bir Google E-Tablolar e-tablosundaki bilgileri kullanarak Gmail üzerinden e-posta göndermek için bir komut dosyası yazabilirsiniz.

Sosyal Medya API’ları

Sosyal medya platformları muhtemelen API’lar oluşturan ilk çevrimiçi hizmetlerden bazılarıydı. Bunlar, üçüncü taraf geliştiricilerin bir kullanıcının sosyal hesabına yayın göndermek için mobil veya web uygulamaları yazabilmeleri için oluşturuldu. Bu API’ler hala var ve geliştiriciler sürekli olarak yeni özellikler ekliyor.

Bazı örnekler:

Bunlar, büyük şirketlerin hizmetlerini dünyadaki uygulama geliştiricilerine açmak için API’leri nasıl kullandığına dair birkaç örnektir.

İnternetin geleceği platformların ve hizmetlerin entegrasyonuna bağlı olduğundan, API’ler gelecekteki uygulamaların ve teknolojilerin ilerlemesi için temel itici güçtür. Aslında, bugün kullandığınız mobil uygulamaların veya web sitelerinin çoğu muhtemelen yukarıda listelenen API’lerin çoğunu kullanıyor ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir

0
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir? Muhtemelen akıllı telefonunuzu gerektiği kadar temizlemezsiniz. İster korona virüs veya sadece yaygın grip ve soğuk mikropları ile ilgileniyor olun, akıllı telefonunuzu düzenli olarak dezenfekte etmek, genel olarak hastalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Akıllı telefon ya da diğer cihazlarınızın Yurt dışından üretilip getirildiğini göz önünde bulundurursak şuan için de dünya genelinde ki bir salgının hayati önem taşıdığı şu günlerde akılda ki soru “Akıllı Telefonunuzu Nasıl Dezenfekte Edebilirsiniz” ya da “Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir“. Bu dezenfekte işlemi için yapılacak adımlar basit olmakla birlikte hayati önem taşımak adına iyi bir önlem olacaktır.

Peki bu dezenfekte işleminde yapılacak işlemler neler ve diğer aşağıda belirtmiş olduğumuz soruların cevabı yazımızda yer almakta.

 • Temizlik ürünleri kullanmalı mısınız?
 • Temizlik için önce nereden başlamalıyım?
 • Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilir?
 • Dezenfekte için bir şey satın almalı mıyım?
 • Sürekli dezenfekte etmemde bir sakınca var mı?
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Temizlik Ürünleri Kullanmalı Mısınız?

Samsung’dan Apple’a akıllı telefon üreticileri, akıllı telefonunuzu güvenle temizlemenize yardımcı olacak talimatlara sahiptir. Bunlar genellikle nemli, tüy bırakmayan bir bezle silinmesini ve sert kimyasallardan, aşındırıcı temizleyicilerden ve basınçlı havadan kaçınılmasını içerir.

Sert temizlik ürünleri, ekranınızdaki oleofobik (yağ itici) kaplamadaki aşınma oranını hızlandırabilir. Bu kaplama, cihazınızı birkaç yıl boyunca kullandıkça kademeli olarak bozulacaktır. Alkol ve ev spreyleri kullanmak işlemi hızlandırabilir. Ağartıcı ve diğer sert kimyasal temizleyicilerin kullanılması onu tamamen temizleyecektir.

Apple kısa süre önce resmi temizlik tavsiyesini güncelledi . Apple’a göre, iPhone’unuzu dezenfekte edici mendillerle temizlemek artık güvenli. Yine de cihazınıza doğrudan temizleme spreyi sıkmamalısınız. Apple şöyle diyor:

Yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox Dezenfeksiyon Mendili kullanarak, Apple ürününüzün ekran, klavye veya diğer dış yüzeyler gibi sert, gözeneksiz yüzeylerini hafifçe silebilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmayın. Herhangi bir açıklıkta nem almaktan kaçının ve Apple ürününüzü herhangi bir temizlik maddesine daldırmayın. Kumaş veya deri yüzeylerde kullanmayın.

CDC, COVID-19’un yayılmasını önlemek için herkesin “tüm yüksek temaslı yüzeyleri her gün temizlemesini” önerir. Bu yüzeyler akıllı telefonları, tabletleri, klavyeleri ve diğer sık kullanılan teknoloji öğelerini içerir. CDC’nin cihazınıza zarar vermeden mikropları öldürmek için “en az %70 alkol içeren alkol çözeltileri” kullanma önerilerini kullanarak bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı göstereceğiz.

Diğer seçenek, UV ışınlarını kullanarak temizleyen bir akıllı telefon dezenfektan cihazı kullanmaktır. Bununla birlikte, bunlar COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’ye karşı etkinlik açısından test edilmemiştir.

Önce Kasanızı Temizleyin

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir sorumuzun cevaplarından biri önce kasanızı temizleyin. Akıllı telefonunuzun kasasını çıkarıp ılık, sabunlu suyla yıkayarak etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kılıflar nispeten ucuz ve değiştirilebilir olduğundan, bunları %70 alkol veya geniş bant temizleme spreyi ile dezenfekte edebilirsiniz. Bu rotaya giderseniz aşağıdakileri deneyin:

 • %70 sürtünme alkolü kullanma: Alkolsüz bir bezi alkole batırın ve akıllı telefonunuzun kasasına uygulayın. Herhangi bir köşe ve çatlaklara girin ve kasayı tamamen silin. Alkolün buharlaşmasına izin verin. Su gibi leke izleri bırakmaz.
 • Alkol bazlı bir temizleme spreyi kullanarak: Yumuşak, tüy bırakmayan bir bez alın ve seçtiğiniz temizleme spreyi ile püskürtün. Temizleme spreyini herhangi bir köşe ve çatlak içine işleyin, ardından pürüzsüz yüzeyleri silin. Spreyin buharlaşmasına izin verin.

Kasanızı temizledikten sonra akıllı telefonunuzu temizlemeye artık devam edebilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzu Dezenfekte Etme

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir konusunda ki diğer soru akıllı telefonlar su geçirir mi bu işlemde. Modern akıllı telefonların çoğu suya dayanıklıdır, ancak onları akan bir musluk altında tutmak en iyi fikir değildir. Örneğin, iPhone 7’den bu yana tüm iPhone’lar “suya dayanıklı” olmuştur, ancak Apple yine de iPhone’u tamamen suya batırmak yerine nemli bir bezle temizlemenizi önerir. Su direnci her durumda mevcuttur. Cihazınızı düşürmekten kaynaklanan hasarlar da dahil olmak üzere, su geçirmezlik özelliğini tehlikeye atabilir.

CDC, COVID-19’dan şüphelenilen veya teyit edilen kişilere ve hanehalkı üyelerine hastalığın daha da yayılmasını önleme önerileri sunmaktadır. Bunu okuyan çoğu kişi bu kategoriye girmese de, tavsiye, hastalığın yayılmasını durdurmaya yardımcı olacak sağlam örnekler sunar:

“Dezenfeksiyon için, seyreltilmiş ev tipi ağartıcı çözeltileri, en az %70 alkollü alkol çözeltileri ve en yaygın EPA kayıtlı ev tipi dezenfektanlar etkili olmalıdır.”

Akıllı telefonunuz için, cihazınızın arkasını ve yanlarını silmek için% 70 sürtünme alkolü veya alkol bazlı dezenfektan sprey kullanmalısınız. Çamaşır suyu kullanmayın. Tüy bırakmayan yumuşak bir bez alın ve alkole batırın veya temizleme spreyi ile iyice püskürtün, ardından cihazınızı silin ve kurumasını bekleyin. Önceden doldurulmuş olarak gelen dezenfekte edici bir mendil de kullanabilirsiniz.

Ekrana gelince, Apple’ın tavsiyesi, köşelere ulaşmaya özen gösterirken ekranı silmek için %70 sürtünme alkolü çözeltisi kullanmaktır. Fazla temizleme solüsyonunu çıkarmak için ekranı kuru, tüy bırakmayan bir bezle parlatmak oleofobik kaplama üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Cam ekran koruyucuları da oleofobik kaplama kullanır. Nispeten ucuz ve kolay bir şekilde değiştirilebildiğinden, muhtemelen dezenfektanınızla biraz daha kaygısız olabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu temizledikten sonra, CDC önerilerine göre ellerinizi en az 20 saniye boyunca iyice yıkayın.

Dezenfektan Satın Alın

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir konusunda ki diğer önlem dezenfektan satın alın ve kullanın. Bakteri ve virüsleri öldürmek için ultraviyole (UV) ışınları kullanan dezenfektanlar bir süredir etrafta. Telefonunuzu dezenfektan içine koyun, UV ışınları birkaç dakika içinde dezenfekte eder. Beş dakika gibi kısa bir sürede bakterilerin %99’unu öldürebilen bir dezenfektan için 60 ila 100 TL ödemeniz gerekir.

Bu teknoloji, ekipmanların sterilize edilmesine yardımcı olmak için hastanelerde zaten kullanılmaktadır, ancak etkinliği COVID-19’dan sorumlu bakteriler olan SARS-CoV-2 gibi nazırlara karşı test edilmemiştir. UV dezenfeksiyonu konusunda Dünya Sağlık Örgütü sadece şunları söylüyor: “UV radyasyonu cilt tahrişine neden olabileceğinden, elleri veya cildin diğer bölgelerini sterilize etmek için UV lambaları kullanılmamalıdır.”

Birçok UV dezenfektan girişim, son koronavirüs salgınına karşı etkili olduklarına dair kanıt eksikliğine rağmen, 2020’nin başlarında işte bir artış gördü. Şirkete göre, böyle bir şirket geçtiğimiz hafta bir önceki yıla göre yüzde bin büyüme gösteren Utah merkezli PhoneSoap.

Rekabetçi bir UV dezenfektanı olan CleanSlate UV’den Taylor Mann, “UV ışığının önceki koronavirüs suşlarına karşı etkili olduğu kanıtlandı diyebiliriz. Bu özel [SARS-CoV-2] türüne karşı ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz. ”

UV dezenfektanları mevcut koronavirüs salgınına karşı etkisiz olduğunu kanıtlasalar bile, diğer bakteri ve virüsleri öldürmek için hala oldukça etkili araçlardır. Ayrıca cihazınızda ki oleofobik kaplamaya zarar vermeden dezenfekte edebilirler.

Telefonunuzu Temiz Tutun

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir sorusunu sormadan önce telefonunuzu temiz tutun en basit yöntem ile. WHO, akıllı telefonunuzu sanitize etmenin SARS-CoV-2 gibi bir salgının yayılmasını içermek için hayati önem taşıdığını henüz açıklamamıştır, ancak mobil cihazlarımızın Petri bakteri ve diğer görünmez tehditler olduğu yaygın bir bilgidir.

Arizona Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, 2012 yılında akıllı telefonların “çoğu tuvalet koltuğundan” on kat daha fazla bakteri taşıdığı sonucuna vardı. Bunun nedeni cihazlarımıza ne sıklıkta dokunduğumuz ve onları temizlemek için ne kadar az zaman harcadığımızdan kaynaklanıyor.

Ellerinizi yıkamak ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmak gibi temel önlemleri almak, çok çeşitli hastalıklardan hastalanma şansınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Akıllı telefonunuza kirli ellerle dokunmaktan kaçınmak da yardımcı olacaktır. Bir telefon görüşmesi yapmanın genellikle dokunmatik ekranınız ve yüzünüz arasında iletişim kurmanızı gerektirdiğini unutmayın.

Tuvalete de mesaj atmaktan kaçınmalısınız. Son koronavirüs salgını (ve diğer birçok nasır) dışkı iletimiyle yayılabileceğinden , telefonunuzu umumi tuvaletlerde kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Akıllı Telefonunuzu Düzenli Olarak Dezenfekte Edin

Temiz olmayan bir yüzeye dokunduktan sonra telefonunuza dokunursanız, üzerine bakteri ve diğer mikroplar aktarılır. Eve gidip ellerinizi iyice yıkasanız bile, telefonunuza dokunduğunuzda bu mikroplar tekrar transfer edildi.

Bu, telefonunuzu günde birden fazla kez takıntılı bir şekilde temizlemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak evinizi halka açık olmaktan çıktığınızda bunu yapmak iyi bir fikirdir.

Dünyadaki tüm önlemleri alıp hastalanabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, birkaç temel önlem alarak maruziyetinizi sınırlamaya yardımcı olmaktır: Ellerinizi düzenli olarak yıkayın, yüzünüze dokunmayın ve bakteri ve diğer mikropları barındırabilecek kişisel etkileri dezenfekte edin.

İş yerinizde ise dizüstü bilgisayarınızı ve AirPod’larınızı ya da diğer elektronik cihazlarınızı temizlemeyi düşünün.

Word’de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır

0
Word'de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır
Word'de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır

Büyük Microsoft Word belgeleri kuruluş gerektirir ve bunu yapmanın bir yolu içindekiler tablosu kullanmaktır. Peki Word’de içindekiler tablosu nasıl yapılır?

Word belgelerinin bir sayfasının gerçekten fazla yönlendirmeye ihtiyacı yoktur – bir okuyucunun bu boyuttaki belgeleri düzenlemek için fazla bir şeye ihtiyacı yoktur. Ancak daha büyük belgeler için, okumayı kolaylaştırmak için belgenizi bölümlere ayırmak daha iyi olabilir.

Daha büyük Word belgelerini düzenlemenin harika bir yolu içindekiler tablosu oluşturmaktır. Bunu belgenize başlıklar ve alt başlıklar ekleyerek yapabilirsiniz. Word’de içindekiler tablosu oluşturmak için bu yöntemi nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Word’de içindekiler Tablosu Oluşturma

Word’de içindekiler tablosu oluşturmak için yeterli metne sahip bir belgeye ihtiyacınız vardır. Elbette tek bir sayfa kullanarak içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz, ancak fazla bir anlamı olmaz.

Ancak belgeniz yeterince büyükse, başlık stillerini kullanarak Microsoft Word’de içindekiler tablosu yapabilirsiniz.

Word'de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır | Word'de içindekiler Tablosu Oluşturma
Word’de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır | Word’de içindekiler Tablosu Oluşturma

Word, Başlık 1 adlı başlık stilleri ve uygulanan Başlık 5 ile biten metinleri kullanarak bölümlerin başlıklarını otomatik olarak tanımlar. Ancak çoğu durumda Başlık 2-4 stillerini kullanmak istersiniz.

Bunu yapmak için Word’deki başlıklarınız için metni seçin, ardından şerit çubuğundaki Ana Sayfa sekmesini tıklatın.

Giriş sekmesinden Stiller bölümünün altındaki Başlık Stili seçeneklerinden birini tıklayın.

Bunu ilgili bölümlere ayırmak için belgeniz boyunca yapın. Başlık 1 genellikle belgenizin başlığı için kullanılırken Başlık 2 ana bölümler için kullanılır. Daha sonra 3-5 Başlıkları kullanarak bu bölümleri daha da bölebilirsiniz.

Belgenizi başlıklarınızı kullanarak böldükten sonra içindekiler tablonuzu ön izleyebilirsiniz. Önce görüntülemek için Gezinti Bölmesini etkinleştirmeniz gerekir.

Bunu yapmak için şerit çubuğundaki Görünüm sekmesini tıklayın. Buradan, Göster bölümünde Gezinti Bölmesi seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın.

Gezinme Bölmesi’nde altında görünen başlığı içine organize belge bölünmüş, solda görünür Başlıklar sekmesi.

Bu, içindekiler tablonuzun yalnızca bir önizlemesidir, ancak doğrudan içindekiler tablosu eklemeden önce başlıklarınızı yapılandırmanıza izin vermelidir.

Ayrıca Excel hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 7 Excel Özelliği için yazımızı okuyabilirsiniz.

Word’e İçindekiler Tablosu Ekleme

Word belgenize gerçek bir içindekiler tablosu eklemek için yanıp sönen imlecinizi belgenizde uygun bir konuma getirin.

Hazır olduğunuzda, şerit çubuğundaki Referanslar ya da Başvurular sekmesini tıklayın. Buradan, İçindekiler düğmesini tıklayın.

Bu, çeşitli stil seçeneklerini getirecektir. Seçildiğinde belgeye eklenecek olan içindekiler tablosu oluşturmak için bu stillerden birini seçebilirsiniz.

Bu stili kullanarak içindekiler tablosu eklemek için açılır menüdeki mevcut seçeneklerden birine basın.

İçindekiler bu noktada belgenize eklenir.

Metni seçerek ve şerit çubuğundaki Ana Sayfa sekmesinin altındaki biçimlendirme seçeneklerini kullanarak içindekiler stilinizi daha fazla değiştirebilirsiniz.

Belgenizde değişiklik yaparsanız ve içindekileri daha sonra güncellemeniz gerekiyorsa, şerit çubuğundaki Başvurular sekmesine basın.

Buradan, İçindekiler bölümündeki Tabloyu güncelle düğmesini tıklayın.

Microsoft Word, yalnızca sayfa numaralarını güncellemek ve başlıkları olduğu gibi bırakmak veya tüm içindekileri güncellemek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Yalnızca sayfa numaralarını güncelle veya Tüm tabloyu güncelle seçeneklerinden birini seçin, ardından tablonuzu güncellemek için Tamam düğmesine basın.

12 Yararlı Microsoft Word İpuçları ve Püf Noktaları hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Büyük Word Belgeleri Oluşturma

İçindekiler tablosu eklemek, okuyucuyu ezmeden daha büyük sözcük belgeleri oluşturmanın sadece bir yoludur. Belgelerinizi biçimlendirmenize yardımcı olması için Word’deki yapı taşlarını kullanarak başlayabilirsiniz, özellikle de aynı stilde tutarlı bir şekilde yazıyorsunuz.

Microsoft Word’de daha büyük belgeler oluşturmak ve düzenlemek için ipuçlarınız nelerdir? Yorumlar bölümünde bize bildirin.

Duvar Kağıdı Modelleri

0
Duvar Kağıdı Modelleri | Duvar Kağıdı Modeli
Duvar Kağıdı Modelleri | Duvar Kağıdı Modeli

Duvar kağıdı modelleri olarak da bilinen Nirvana modelleri ve çizimlerin çeşitliliği bazı karışıklıklara yol açar. Fotoğraf duvar kağıtları, kişinin tercihlerine ve ilgi alanlarına göre seçilmelidir. Denizde bir sörfçü, bir metropol görüntüsü, şehir manzaraları, dans eden bir balerin, atış sırasında oyuncular, sakura ağacı, her türlü manzara ve daha birçok fotoğraf… Bu tür kaplamaların yardımıyla, stüdyo daireye alan ayırmak mümkündür.

Daha sonra sadece estetik değil, aynı zamanda işlevsel bir özellik taşıyacaklar. Bir duvar kağıdı sadece renk açısından değil, genel olarak odanın bir aksanı olabilir. Bunu yapmak için, bir İngiliz ya da Amerikan bayrağı, siyah-beyaz bir sokak arka plan üzerinde kırmızı bir çift katlı otobüs görüntüsü ile bir tuval kapsayabilir. Şimdi uzaya daldırılmış 3D duvar kağıdı kullanmak moda. Sakinleri ile denizin derin sularını tasvir eden yapıştırılmış fotoğraf duvar kağıtları ile tavana bakmak ilginç. Bu modeller aradığınız Nirvana modellerinde…

Ucuz Duvar kağıdı

İç mekanlarda duvar kağıdı pratik olmalı, yani çok bakım gerektirmez, yıkanması ve temizlenmesi kolaydır. Bu amaçla, dokunmamış olarak özel vinil yıkama kağıdı. Çoğunlukla fabrikalar, mekanik hasara karşı artan direnç ile sözde anti-vandal kaplamalar üretirler. Alternatif olarak, 10 ila 20 yeniden boyamaya (dokuya bağlı olarak) dayanabilen boyama için duvar kağıdını kullanabilirsiniz.

Cam örtü ve dokunmamış kumaş kullanılabilir. Bir sonraki tabakayı uygulayarak sadece iç mekanı yenilemez, aynı zamanda yüzeye ek olarak güçlendirir. Gençlerin tercihlerini ve zevklerini değiştirmeye eğilimli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, duvarların gölgelerini resim yoluyla değiştirebilme yeteneği, bu tür değiştirilebilir doğaları için daha uygun olamaz.

DUVAR KAĞIDI MODELLERİ

Duvar kağıdı modelleri yardımıyla benzersiz özgün ve güzel bir iç mekan oluşturabilirsiniz.Klasik ve çok sıra dışı kaplama modellerden oluşur.Son dönemlerde flamingo duvar kağıdı oldukça popüler hale gelmiştir. Taze egzotik sıra dışı bir şey isteniyorsa ,bu duvar kağıdı ihtiyacınız olan şeydir. Bu duvar kağıtları deneylerden korkmayan yaratıcı , sıradan olmayan kişiler tarafından seçilir.Seyehat ve gezegenimizin doğasının güzelliğini hatırlatacaktır.Flamingo duvar kağıtlarında bir başka önemli unsur stildir. Damgalama yoluyla akıllı malzeme işleme türlerinden biri tarafından ayırt edilen birinci sınıf duvar kağıdı…

Duvar Kağıdı Modelleri | Duvar Kağıdı Modeli
Duvar Kağıdı Modelleri | Duvar Kağıdı Modeli

Tekstil, lüks ve pahalı hoş görünüm, doku, parlaklık malzeme türlerinden biri (değişken yapıştırma çalışma yüzeyi tekstil liflerinin kağıt baz yapıştırılmış gerçekleştirilebilir durum bitirme ve dikkatli işlem ihtiyaç vardır) İç kompozisyonun dekorasyonunu sağlayan evrensel bir örnek fotoğraf baskısı ile kağıt esasına göre bir odanın tasarım özelliklerini dikkate alınarak tercih edilebilir.

Böyle bir duvar kaplama kağıdı açık olmalıdır, aksi takdirde dekorasyon hissi kaybolur. Bir kanepe veya yataktan başka bir şeyin olmadığı alanlarda yapıştırılabilir. Benzer tarzda bir flamingo kağıt desteği de dahil olmak üzere mutfağın neredeyse hiç mobilya veya aksam duvarının olmadığı koridorda güzel görünecek.

502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler
502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

502 Bad Gateway Hatası (502 Bozuk Ağ Geçidi) ile karşı karşıya mısınız? Bu makalede, 502 Hatalı Ağ Geçidi hatası hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. Bu hatayı neden gördüğünüzü ve nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

502 Bad Gateway Hatası Nedir?

HyperText Aktarım Protokolü (HTTP) 502 Hatalı Ağ Geçidi hatası genellikle sunucu tarafından gelir ve yerel olarak bilgisayarınızla hiçbir ilgisi yoktur. Bu hata, diğer sunucudan yetersiz yanıt alındığını belirtir. Bu hatayı herhangi bir cihazda, tarayıcıda ve işletim sisteminde görebilirsiniz. Bu hatanın sayfası her web sitesi tarafından değiştirilebilir, bu durumda yukarıdaki varsayılan hata sayfası yerine özel bir hata sayfası görürsünüz. Gördüğünüz diğer yaygın sunucu tarafı hataları, 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı Hatası, Hata 500 dahili sunucu hatasıdır.

Hatada Görebileceğiniz Farklı Varyasyonlar

502 bad gateway hatalarını farklı şekillerde görebilirsiniz. 502 hatası nedeniyle karşılaşabileceğiniz çeşitli mesajlara bir göz atalım.

502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler
502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir siteye erişmeye çalışırken bir Sunucu Hatası veya 502 hatası görüyorsanız, bu bir 502 Bad Gateway hatası gördüğünüz anlamına gelir. Bu hata bazen şu şekilde de gösterilir:

 • HTTP Hatası 502- Hatalı Ağ Geçidi
 • 502 Proxy Hatası
 • 502 Sunucu Hatası
 • 502 Servis Geçici Olarak Aşırı Yüklendi
 • HTTP 502
 • 502 Bad Gateway Nginx
 • 502 Hatası

502 Bad Gateway Hatasının Web Sitenizin SEO’suna Etkisi

Bu hatanın sitenizde sürekli bir hataya dönüşmesi durumunda, web sayfanızın hem kullanıcılar hem de Arama Motorları için itibarını etkiler. Sonunda, hiç kimse mümkün olduğunca sık hataları gösteren bir siteyi ziyaret etmek isteyen kimse yoktur, net bir şekilde müşteriler için kötü bir deneyim yol açar.

502 Hatası Bad Gateway için nedenler?

Sunucu, isteğe geçerli bir yanıt sağlayamadığından görebileceğiniz bir hatadır. 502 hatasına neden olabilecek başka nedenler de vardır. İşte en yaygın nedenler.

 1. Kaynak Sunucu Çalışmıyor
 2. Alan adı
 3. Güvenlik Duvarı Tarafından İsteği Engelle
 4. Sunucunun Arızası
 5. Tarayıcıda Hata
502 Bad Gateway Hatası Nedir
502 Bad Gateway Hatası Nedir

Kaynak Sunucu Çalışmıyor:

Bu hatayla karşılaşmanızın nedenlerinden biri, sunucunun düzgün çalışmamasıdır. Bu, sunucuya erişilemediği anlamına gelir; bunun için birçok açıklama olabilir, örneğin sunucu çalışmıyor veya bağlantı sorunu var veya sunucuda çok yüksek miktarda trafik olabilir.

Alan adı:

502 Bozuk Ağ Geçidi hatasını görmenin bir başka nedeni, etki alanının doğru IP adresini belirlememesidir. Bu genellikle Etki Alanı barındırma düzeyinde yanlış DNS kayıtlarının ayarlanması nedeniyle oluşur. Doğru DNS kayıtlarını ayarladıysanız, DNS’deki değişikliklerin küresel olarak yayılmasının zaman alabileceğini de unutmayın. Bu, güncellenme süresi veya TTL gibi çeşitli faktörlere dayanır.

Güvenlik Duvarı Tarafından İsteği Engelle:

Güvenlik duvarı, sunucular arasındaki iletimi engellemek için kullanılır. 502 hatasıyla karşılaşmanın yaygın bir nedenidir. WordPress güvenlik eklentilerinizin sunucular arasındaki iletişimi engellemesi veya hatta yerel veya ISS IP’nizi engellemesi olasılığı vardır. Bunu devre dışı bırakmak için, siteye farklı bir İnternet bağlantısından erişmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, sunuculardan gelen istekleri engellemeye başlayan çok az sayıda DDOS koruma sistemi aşırı hassastır.

Sunucunun Arızası:

Sunucu tamamen başarısız olduysa 502 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni bir sistem çökmesi olabilir veya bazen sunucu bakım veya benzeri nedenlerle çevrimdışı duruma getirilebilir. Bunun nedeni, sunucunun içeriğinin sunucu sağlayıcısının hüküm ve koşullarını ihlal ediyor olması olabilir.

Tarayıcıda Hata:

Bazen, bazı tarayıcı uzantıları, özellikle AdBlock uzantıları olmak üzere web sitesi oluşturulurken hatalara neden olabilir. Bunun dışında, tarayıcı sürümünün eski olması nedeniyle hataya neden olabilecek nadir durumlar olabilir.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Onarılır?

Bu sorunu çözmeye çalışabileceğiniz çok sayıda şey var. Çoğunlukla, 502 hataları PHP’deki hataların veya Sunucu yapılandırması veya sunucular arasındaki ağ hatasının sonucudur. Bilgisayarınızda veya internet bağlantınızda yanlış bir şey yok. Bununla birlikte, bazı durumlarda, tarayıcıyla ilgili bir sorun olabilir veya ISS’niz veya yerel IP’niz yukarıda belirtildiği gibi engellenebilir. Bu düzeltmelerle, 502 hatasını deneyebilir ve çözebilirsiniz.

502 Hatalı Ağ Geçidi Hatası için Genel Düzeltmeler (Kullanıcılar İçin):

 • Web sayfasını yenileyin: Bir 502 hatası oluşursa, web sitesi sunucusunun üstesinden gelebileceğinden daha fazla trafik yüklenmesi olasılığı vardır. Öyleyse, sayfayı yenileyerek bu hatayı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Sayfanızı yeniden yüklemek için klavyenizdeki Ctrl + R veya F5 tuşlarına basın. Bu hata, üzerinde denetiminiz olmayan bir ağ hatası olduğu anlamına gelir. Sunucu yoğun trafiği alırken veya sunucu bir DDOS saldırısına maruz kaldığında bu geçici bir hata olabilir. Bir süre sonra tekrar denerseniz bu hatayı göremeyebilirsiniz.
 • Gizli Modda Deneyin: Bu hatayı düzeltmenin başka bir yolu, tarayıcınızda yeni bir Özel veya Gizli oturum başlatmaktır. Tek yapmanız gereken mevcut sekmeleri kapatmak ve yeni bir Özel veya Gizli pencere açmak. Tarayıcınızda bir sorun nedeniyle bu hatayla karşılaştıysanız, tarayıcınızı Özel modda tekrar başlatarak sorunu çözmelisiniz.
 • Tarayıcınızın Önbellek Belleğini Temizle: Tarayıcınızda depolanan bozuk dosyaların 502 Bad Gateway hatasına neden olma ihtimali vardır. Dolayısıyla, tarayıcınızın önbelleğini temizlerseniz, bu hatayı çözebilirsiniz. Ayrıca, çerezleri tarayıcınızdan kaldırmalısınız. Bu hatayı çözmede de yardımcı olabilir.Tarayıcınızın Önbellek Belleğini Temizle
 • Başka Bir Tarayıcı Deneyin: Chrome, Safari, Firefox ve Internet Explorer gibi başka bir tarayıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. Tarayıcınızı değiştirdiğinizde bu hatayı görmüyorsanız, bu sorunun tarayıcıda olduğunu gösterir. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için tarayıcıyı yeniden yükleyebilirsiniz.
 • DNS’inizi Kontrol Edin: Bu hata için başka bir çözüm, alan adlarınızın DNS kayıtlarını kontrol etmektir. Bazen Hatalı Ağ Geçidi hatası, DNS kayıtlarıyla ilişkili sorunlardan kaynaklanır. DNS kayıtlarını değiştirmediyseniz, kayıtlardaki IP’nin doğru ayarlanıp ayarlanmadığını ve burada yazım hatası olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.
 • Ağ Cihazınızı Yeniden Başlatın: Her şeyden önce, internet modeminizin güç kaynağını kapatmanız gerekir. Bunu yapmak için, internet modeminizin fişini çekin ve 10 saniye bekleyin. Göstergeleri tamamen kapandığında, tekrar Takıp güç açma düğmesini açmanız ve bilgisayarınızın tekrar bağlantı kurmasını bekleyin.

502 Bozuk Ağ Geçidi Hatası (Geliştiriciler) için Genel Düzeltmeler:

Bir geliştirici veya sunucu yöneticisiyseniz ve bu hatayla karşı karşıyaysanız, diğer faktörler nedeniyle bu hatayla karşılaşma olasılığınız vardır. Sorunu gidermek için bu çözümleri deneyebilirsiniz.

 • Sunucunuzu kontrol edin: Sunucu IP’sinde bir izleme yolu veya ping testi yaparak sunucunuza erişilip erişilemeyeceğini belirleyebilirsiniz.
 • DNS’yi Denetle: Bu hatayı çözmenin başka bir yolu da, tam etki alanı adınızın yukarıda belirtildiği gibi düzgün bir şekilde çözülüp çözülmediğini kontrol etmektir. Bu amaçla DNS test aracını kullanabilirsiniz.
 • Yerel DNS önbelleğini temizle: Bu sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için DNS önbelleğini temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Windows kullanıcıları için cmd isteminizi açmanız gerekir. Windows PC’nizdeki komut istemini açın ve ipconfig / flushdns yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Hata Günlüklerini Kontrol Et: Sunucuda oluşturulan belirli bir hata olup olmadığını kontrol etmek için sunucuda oluşturulan sunucu veya site hata günlüklerini de kontrol edebilirsiniz. Bu hatayı kullanarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. WordPress kullanıcısıysanız, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodları eklemeniz gerekir.
define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG_LOG', true);
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false); 

Bunu yaparak, yakın zamanda eklenen herhangi bir uygulama nedeniyle oluşan hatalarla ilgili tüm bilgileri alacaksınız. Ve web siteniz tarafından üretilen hataların tüm nedenlerini alacaksınız.

 • WordPress’inizdeki Eklentileri ve temaları kontrol edin: WordPress siteleri için, sitedeki herhangi bir eklenti nedeniyle oluşan herhangi bir hatayı ortadan kaldırmak için wp-content / plugins klasörünü geçici olarak yeniden adlandırabilirsiniz . Sorunun eklentilerden kaynaklanmaması durumunda, varsayılan WordPress temasını indirip buna geçerek temayı da kontrol edebilirsiniz. Sitenin varsayılan temayı etkinleştirdikten sonra iyi yüklenmesi durumunda, sorunun nedeni temanız olabilir.
 • Güvenlik duvarınızı kontrol edin: Güvenlik duvarı günlüklerinde olağan dışı bir blok olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Güvenlik Duvarları bazen siteleri önler veya engeller. Bu sorunun üstesinden gelmek için güvenlik duvarlarınızı geçici olarak devre dışı bırakmanız ve sorunun devam edip etmediğini veya çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz gerekir.
 • CDN’yi Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma: Başka bir neden de sunucunun bir DDOS saldırısıyla hedeflenmesidir. Bu gibi durumlarda, saldıran IP’leri denemek ve engellemek için Fail2ban gibi hizmetleri kullanabilir veya sunucudaki DDOS saldırılarını azaltmak için Cloudflare gibi CDN sağlayıcılarını kullanabilirsiniz.
 • Barındırma sağlayıcınızla görüşün: Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, yardım almak için barındırma hizmeti sağlayıcınıza başvurmak için atmanız gereken son ve en önemli adımınız vardır. WPoven’in en iyi desteği gibi.

Bu nedenle, 502 Bad Gateway hatası Türkçe çevirisi ile 502 hatası Bozuk Ağ Geçidi hatası görürseniz panik yapmamalısınız. Bu, sunucular arasındaki iletişim sorunuyla ilgili bir hatadır. Bu çözümleri deneyerek, bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu hatanın günlerce devam etmesi durumunda, barındırma sağlayıcınıza rapor göndermek için tarayıcınızın saatini ve sürümünü kaydedebilirsiniz. Çevrimiçi okuyarak http hata kodları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Genel Sıkça Sorulan Sorular

502 Hatası Nasıl Onarılır?

Hata 502’yi aşağıdaki yöntemleri kullanarak düzeltebilirsiniz:

 • Tarayıcınızı yenileyin ve yeniden açın: İlk olarak, mevcut tarayıcınızı kapatmanız ve birkaç dakika beklemeniz ve yeniden açmanız gerekir. Bunun nedeni, bazen tarayıcınızın yoğun veri trafiğine aynı anda erişmesi nedeniyle yanıt vermemeye başlaması veya yüklenen sayfalar arasına bir hata sayfasının yerleştirilmesidir. Hatta başka bir tarayıcıda da deniyorsunuz.
 • İnternet yapılandırmasını sıfırla: İnternet modeminizi yeniden başlatmanız gerekir. Bunu yapmak için, internet modemi fişten çekin ve tamamen kapandıktan sonra 5 saniye bekleyin, tekrar takın ve bilgisayarınızın tekrar bağlantı kurmasını bekleyin.
 • CDN’yi geçici olarak devre dışı bırakma: İçerik Dağıtım Ağı veya yaygın olarak CDN olarak bilinen bir web sitesinin yükleme hızını artırır, ancak güvenlik duvarları nedeniyle de 502 hatası üretebilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için CDN’yi geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

502 hatası ne anlama geliyor?

Hata 502, sunucu bir geçiş veya proxy olarak çalışır ve sunucudan geçerli bir yanıt alamayan bir Html durum kodudur. Bir sunucu hatası olarak sınıflandırılır. Bu tür bir hata, iki sunucu arasındaki iletişim sorununu gösterir. Kullanıcı bilgisayarı ağ geçidi veya proxy olarak çalışan ve daha yüksek hiyerarşide olan ve ekstra destek sağlayan bir sunucuya erişmek için gereken bir sunucu ile ara birim kurduğunda bu olur.

502 Kötü Ağ Geçidi Nginx’in nedeni nedir?

Bir web sunucusu başka bir web sunucusundan geçerli olmayan bir yanıt aldığında 502 Hatalı ağ geçidi hatası oluşur. İletişim kuran sunucular bilgi alışverişi için protokol üzerinde anlaşmazlar. Bu tür bir hata normalde kısa bir süre için geçerlidir, bu nedenle daha sonra web’e bir kez daha girmeye çalışabiliriz. Daha sık, sorun web sitesinin kendisinde ve yapabileceğiniz çok az şey var. Ancak, bu 502 Hatalı Ağ Geçidi Nginx hatası, PC’nizdeki veya internet hotspot aygıtınızdaki bir sorun nedeniyle oluşabilir.

Bazı nedenler şunlardır:

 1. Tarayıcı yapılandırma sorunu
 2. Sunucu aşırı yüklendi
 3. Doğru yapılandırılmamış sunucular
 4. İki sunucu arasındaki iletişimde hata

502 Bozuk Ağ Geçidi hatasına neden olan nedir?

Hata 502 veya yaygın olarak bilinen 502 Bad Gateway hatası, sunucu tarafındaki veya Web sitesinin kendisindeki sorunlardan da kaynaklanabilir. Hata 502 nedeniyle, sisteminizin veya PC yapılandırmanızın ağ standartlarıyla eşleşmemesi de mümkündür; bu, herhangi bir sayfayı açmaya çalışırken kodun görünmesi durumunda varsayılabilir.

502 Bad Gateway Hatasının Nedenleri

 1. PHP programlamasında hatalar
 2. Aşırı Yüklenen Sunucular
 3. Tarayıcı sorunları
 4. İki sunucu arasındaki iletişim sorunu
 5. Sunucu Kilitlenmesi

502 Bad Gateway hatasının çözümü hakkında ya da makalemiz hakkında ki tüm görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Biz!

1,225BeğenenlerBeğen
1,923TakipçilerTakip Et
1,923TakipçilerTakip Et
482TakipçilerTakip Et

Son 7 Gün En Çok Okunanlar

Çin Mallarının Barkod Numaraları

Çin Mallarına Boykot !

0
Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zülmüne sessi kalmamak adına ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti 'nde ve diğer Türkî Cumhuriyetler de soydaşlarımıza yapılan zulme karşı durmak...
vyclone

iOS Vyclone Uygulaması