BilgisayarGenelGoogleinternetİşletim SistemleriWebmasterWindows

Err_ssl_protocol_error Sorununu Düzelt

Reklamlar

Google Chrome’da “Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor” veya “Err_ssl_protocol_error” veya Hata Kodu 107 çözümü makalemizde.

Google Chrome, İnternet’te dolaşırken birçok internet kullanıcısı için tercih edilen web tarayıcısı olmaya devam etmektedir. Hızlı ve güvenli ancak bazen sorunlara neden olduğu biliniyor.

Örneğin, bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda bir hata mesajı alabilirsiniz – Bu site güvenli bir bağlantı sağlayamaz ve aşağıdaki err_ssl_protocol_error hata kodunu görüntüler.

Çoğu durumda, bu hata sunucuyla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor veya mevcut olmayabilecek bir istemci kimlik doğrulama sertifikası isteyebilir.

Buna ek olarak, aynı hataya çeşitli nedenlerden dolayı neden olabilir. Yine de, bu sorunu düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç çözüm var.

Err_ssl_protocol_error Çözümü

err_ssl_protocol_error çözümü için yapılacaklara geçmeden kısa bir açıklama yapalım. Kullanıcıların Chrome ‘da güvenli bir şekilde gezinmesini sağlamak için Chrome, web sitelerinin güvenilir sertifikalar kullanmasını ister.

Güvenli web sitelerinin güvenilir SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikalarına sahip olması gerekir. Başka bir deyişle, web sitesinde Chrome’da güvenilir bir SSL sertifikası yoksa, bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Çözümü için web sitesinin URL’sine bakın. Bağlantı güvenli ise, adres https ile başlamalıdır (sonunda s’ye dikkat edin).

Alternatif olarak, Chrome’un adres çubuğundaki güvenlik durumunu kontrol edebilirsiniz. Nasıl? Web sitesi adresinin solunda, güvenlik durumunu kontrol edin.

Bilgisayar ekranınızda bir kilit simgesi bulunan ‘Güvenli’ görünürse, web sitesi güvenli demektir.’Güvenli’ yanında ‘Bilgi veya güvenli değil’ veya ‘Güvenli değil veya tehlikeli’ olarak fark ederseniz, web sitesini derhal terk etmelisiniz.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatası | ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Çözümü
err_ssl_protocol_error hatası | err_ssl_protocol_error çözümü

Web sitesinin orijinal olduğundan eminseniz, aşağıdaki gibi adımları yapmaya devam edin:

1. Chrome QUIC Protokolünü devre dışı bırak

Chrome’da QUIC Protokol yönteminin devre dışı bırakılması, SSL hatasını düzeltmek için denenen ve test edilen yöntemlerden biridir. Bu nedenle Google Chrome tarayıcısında QUIC protokolünü devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adresi kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın.

chrome://flags/#enable-quic ” yazın ve Enter tuşuna basın.

Ardından, açılır listeden “Devre dışı” yı seçin ve ardından Google Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın. Bundan sonra, Google Chrome’da SSL_PROTOCOL_ERROR hatasını görmeyebilirsiniz.

2. Doğru Tarih ve Saat Ayarlarını Yapılandırma

Bazen, tarih ve saat ayarlarındaki bir değişiklik de bu çakışmaya neden olabilir. Bu nedenle, bu ayarı uygun bir şekilde yapılandırmak daha iyi.

  • Önce, arama kutusuna Tarih ve Saat ayarlarını yazın ve bu ayarı seçin.
  • Ardından, değiştirmek için “tarih ve saati değiştir” i tıklayın.
  • Aynı şeyi değiştirmek için “Saat Dilimi” ni tıklayın.
  • İşiniz bittiğinde Tamam düğmesine basın.

3. İnternet Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırak

SSL bağlantı hatası ile karşılaştığınızda Gizli modda Google Chrome’u başlatmayı deneyin ve gizli modda ssl bağlantı hatasıyla aynı web sayfasını yükleyin.

Web sayfasına erişiyorsanız, uzantılarınızdan birinin bu hatayı verdiği konusunda emin olabilirsiniz. Soruna sebep olan uzantıyı bulmaya çalışın ve devre dışı bırakın veya uzantıyı kaldırın.

Bunu yapmak için;

  • Google Chrome tarayıcısını açın, sağ üst köşedeki Menü simgesini tıklayın ve ‘Diğer Araçlar’ seçeneğini belirtin.
  • Ardından, Uzantılar seçeneklerini tıklayın ve devre dışı bırakmak istediğiniz uzantıya işaretli Etkin seçeneğini kaldırın.
  • Ardından, tamamen silmek için Kaldır’ı tıklayın.

4. SSL durumunuzu temizle

Bazen SSL durumu bilmeden SSL bağlantısını engelleyebilir. SSL durumunuzu silmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

Denetim Masası’nı açın ve Kategori bölümünde Ağ ve Internet uygulaması’nı tıklayın.

Daha sonra, Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçin ve İnternet Seçenekleri’ni seçin.

Son olarak, İçerik sekmesinde SSL durumunu temizle’yi tıklayın ve OK düğmesine basın.

5. İnternet Güvenliğini ve Gizlilik Seviyesini Değiştir

“Yüksek” seviyesini güvenlik ve gizlilik seviyenize ayarladıysanız, SSL bağlantıları da dahil olmak üzere bilinmeyen bazı bağlantıları engelleyebilir. Bu, bilgisayar ekranınızda err_ssl_protocol_error hatasının yanıp sönmesine neden olabilir.

Bu ayarları “Orta” veya “Düşük” olarak değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz ve SSL bağlantılarınız artık engellenecektir. İnternet güvenliği ve gizlilik seviyenizi değiştirmek için, Denetim Masası’nı açın ve İnternet Seçenekleri’ni seçin.

Ardından, “Güvenlik” sekmesini seçin ve “Orta” seviyesini ayarlayın.

Aynı işlemi “Gizlilik” sekmesiyle yapın. Bu ayarları değiştirdikten sonra, sorunun giderilip giderilmediğini veya hala devam edip etmediğini onaylamak için Google Chrome tarayıcınızı yeniden yüklemeyi deneyin.

6. Antivirus ayarlarınızda SSL protokolü taramayı hariç tutun

Bazen bir Antivirüs uygulaması bilinmeyen sorunlara neden olabilir. Bu yüzden, bunu düzeltmek için Kurulum> Gelişmiş ayar> Protokol filtreleme>> “SSL”>”SSL protokolünü tarama” ye gidin.

Bunu neden yapmanız gerekiyor? Çünkü bazen virüsten koruma ve şifreli veriler arasındaki çatışmalar kaçınılmazdır. Bu yöntem, sorunu başarıyla gidermenize yardımcı oluyorsa tarayıcınızı, virüsten koruma yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin.

Ayrıca, tarayıcı verilerinizi temizleyin ve SSL tarayıcınızı tekrar etkinleştirmeye çalışın.

Ayrıca Bknz:

err_ssl_protocol_error hatası için farklı bir çözüm yolu öneriniz varsa bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.

3 2 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x