BingGenelNasıl Yapılır?WebmasterWebmaster Araçları

Tek Seferde Bing’e Birden Çok URL Gönderme

Reklamlar

Bu eğiticide, URL’lerin tek seferde Bing’e birden çok URL gönderme nasıl yapılacağı açıklanmaktadır. Bing’de büyük bir güncelleme var ve artık tek seferde API üzerinden toplu olarak 500’e kadar URL göndermenize olanak sağlıyor. Buna rağmen, Bing Web Yöneticisi Arayüzünden yapabilirsiniz, ancak şimdi aynı işlemleri yapmak için API kullanabilirsiniz. Ancak, gönderimin 500 URL için izin verildiğini, ancak gönderim sınırının aynı kaldığını unutmayın. Gönderme limiti, sitenizin doğrulama yaşına bağlıdır. Bing Webmaster tarafından sitenizin 30 günden fazla bir süre için doğrulanması durumunda yalnızca 500 URL gönderebilirsiniz.

Geçen yıl Bing, anonim URL gönderme aracını kapattı ve yalnızca Bing Webmaster’lar üzerinden seçenek bıraktı. Ardından indeksleme API’sini açtılar ancak limit bir URL içindi. Bir aramada yalnızca bir URL gönderebilirsiniz, ancak şimdi bu değişti. Bir API çağrısında, şimdi XML veya JSON biçiminde en fazla 500 URL gönderebilirsiniz. Veya web arayüzünü de kullanabilirsiniz. API yaklaşımı teknik bilgisi olan insanlar için en uygun olanıdır.

Tek Seferde Birden Çok URL’yi Bing’e Nasıl Gönderirsiniz?

Sitenizi Bing Web Yöneticisi Aracı’na zaten eklediyseniz, URL’leri kolayca göndermeye hemen başlayabilirsiniz. Alan adınızı doğruladıysanız bile hesabınızda “URL Gönder” seçeneğini göremiyorsanız, bunun nedeni ücretsiz bir barındırma eklediğiniz sitenin olmasıdır. URL’lerin gönderilmesi için yalnızca kök etki alanları desteklenir. Ayrıca, Bing Web Yöneticisi Aracı’nda sitenizin yaşına bağlı olarak URL’lerin gönderilmesinde bir sınır vardır.

Tek Seferde Bing'e Birden Çok URL Gönderme
Tek Seferde Bing’e Birden Çok URL Gönderme

Bing Web Yöneticisi’nde eklenmiş bir siteniz varsa, “Sitemi Yapılandır” ağacının altındaki sol kenar çubuğundan “URL’leri Gönder” i kullanabilirsiniz. Web kullanıcı arayüzünde size kaç tane URL gönderebileceğinizi gösterir. Örneğin, sitemi 2 saat önce yeni ekledim, bu yüzden günde sadece 10 URL gönderebiliyorum, ancak toplu gönderim limiti hala 500’dür. URL’yi her satıra bir tane girin ve ardından bunları gönderin. Size gönderilen tüm URL’leri gösterir ve URL’leri Bing’e göndermek istediğiniz her zaman bu basit yöntemi kullanabilirsiniz.

URL’leri Bing’e göndermek için bir başka yaklaşım API çağrıları yapmaktır. Bunu yapmak için, talepte bulunmak için bir API anahtarına ihtiyacınız olacak ve buradan hesabınız için bir tane oluşturabilirsiniz. Bir sonraki şey, çağıran API’ler yapma konusunda biraz bilgiye sahip olmanız gerekir. API çağrısı yapmak için aşağıdaki sözdiziminden herhangi birini kullanabilirsiniz. Birincisi XML formatını kullanarak arama yapmak, ikincisi ise JSON kullanıyor.

API çağrı URL’sini yukarıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz. Ayrıca, temel API çağrısı şablonu erişebilir buradan ve site URL’lerinizi dayalı değiştirmek ve sonra talepte. Ayrıca çalışması için API anahtarını değiştirmeniz gerekecektir.

Bu şekilde, bir kerede Bing’e birden fazla URL gönderebilirsiniz. Teknik bilginize bağlı olarak, bunu yapmak için ilgili yöntemi kullanabilirsiniz. API konusunda rahatsanız, URL göndermek için API çağrıları yapabilirsiniz. Veya Bing Webmaster UI kullanarak daha kolay bir yaklaşımla gidebilirsiniz.

Kapanış düşünceleri

Daha önce, API üzerinden Bing’e birden fazla URL göndermek oldukça yorucuydu. Ancak şimdi Bing’in URL gönderme aracına yapılan bu yeni güncellemeden hayrete düşüyorum. Artık basit bir API çağrısı yaparak birçok URL’yi gönderebilirsiniz. Programlamayı biliyorsanız, şimdi Webmaster API’sini kullanarak Bing’e URL göndermek için bazı uygulamalar da oluşturabilirsiniz.

Bing arama motoruna ücretsiz web sitenizi kayıt etmek isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok açıklayıcı olmuş bing url gönderme uğraşıyordum bende

  2. bu aslında sitelerin indexlenmesi için çok uygun bir araç olacak. Bing google kadar etkili bir arama motoru. Bu aydınlatıcı yazınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin