AndroidAndroid UygulamalarGenelTeknolojiUygulamalar

Telefonda Sizi Rahatsız Eden Numaraları Engellemek

Reklamlar

Pazarlamacıların, sigortacıların veya istemediğiniz kişilerin sizi telefonla taciz etmesine engel olmak istiyor ama bunu yapamıyorsanız size işte bir öneri.

Andorid İşletim Sistemli Telefonlar İçin

callblocker

Uygulamayı telefonumuza yükledikten sonra ilgili sayfasından mesaj engelleme ya da gelen arama engelleme ayarlarını yapılandırmaktasınız. Daha sonra kara listeden çıkarabilmektesiniz tabi bu numaraları. Uygulamayı bir üst sürüme yükselttiğimizde sistem bizden doğal olarak belli bir ücret istemekte bilginize :) . İlgili sayfada engellenen mesajlar, engellenene aramalar, ve engellenecek numaralar listesi bulunmakta.

Uygulamayı kurduğumuzda kaç adet numarayı engellediğimiz ya da kaç adet mesajı engellediğimiz uygulamanın ayarlar kısmında görünmektedir. Ayrıca bu sayfada sizin için uygulamanın önerdiği ayarlarda bulunmaktadır.

Blokladığımız numaraları ayarlar kısmından zil sesini kapama ya da meşgule alma olarak yapılandırabilmektesiniz. 

callblocker 2

Uygulamaya izin verildiği zaman pekte hoş olmayan bir kaç nokta söz konusu bunlardan biri sizden bağımsız olarak istenmeyecek şekilde aramalar yapması ya da sms göndermesi uygulamaya izin verildiği zaman maliyet getirecek bir özellik.

Mesajlarınızı söz görmeden silebilme özelliği de mevcut ne yazık ki sizi rahatsız eden numaraların mesajlarını silmesi için ayarlandığından kötü amaçlı bir yazılım bulaştığı anda sizin için önemli olan mesajları da silebilmek de. Sim kartınızda depolanan mesajlarda buna dahil olabiliyor. Kötü amaçlı yazılım bulaştırmamaya dikkat etmek gerekmekte bu uygulamayı programınıza kurduğunuz zaman.

Uygulama ağ yuvaları oluşturmaya da izin vermekte. Bu ne demek sizden habersiz internette çok rahat bir şekilde veri yayabilecek bir virüs bulaştığı andan itibaren çok rahat bir şekilde veri dağıtabilmekte.

Uygulamaya izin verildiği zaman cihazınızda kişisel bilgilerinizi okumaya da izin vermekte oluyorsunuz.

Sistem Araçlarına Etkisi

Uygulamaya izin verdiğiniz andan itibaren o andan sonra çalışacak ya da çalışan tüm programlarda bilgi almaya izin vermiş oluyorsunuz.

Uygulama, kablosuz erişim noktalarına bağlanıp bunlarla bağlantısını kesme ve kablosuz ağlar için cihaz yapılandırmasında değişiklikler yapma izni verir. Kötü amaçlı yazılım bulaşır ise cihazınıza ummadık ağlara erişebilirsiniz.

Uygulama, sistem ayarları verilerini değiştirme izni de vermekte. Kötü amaçlı yazılım bulaşır ise cihazınıza telefonda ummadık hasarlara yol açabilir.

Uygulama, sizden habersiz bir şekilde kötü amaçlı bir yazılım bulaşır ise telefonunuzun bağlı olduğu ağı bloklayabilir, ağ paketlerinizi izleyebilir ya da yönlendirip, değiştirebilir.

Kısacası kötü amaçlı bir yazılım bulaşır ise bu program başınıza ummadık sorunlar açabilmekte ama kullanıcıları tarafından tam not almış olup ücretsiz olması ile dikkat çekmekte ve basit olması kullanıcılardan tam not almakta.

Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce dillerini desteklemekte. Henüz Türkçe dil desteği bulunmamakta.

IOS İşletim Sistemili Cihazlar İçin;

Ne yazık ki henüz böyle bir uygulama yapılmış değil olan programlarda ise tam verim alınmış değil. Buna sebep IOS iç işlerine kimseyi karıştırmıyor desek çok doğru olacaktır. Jailbreak li yapar isek cihazımızı olabilir bu durumda da Apple tarafından korunmamakta oluyorsunuz ve dolandırıcılığa maruz kalabilme ihtimali yüksek bir durum.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et