BilgisayarGenelTeknoloji

CPU, GPU, APU Nedir bunlar?

Reklamlar

CPU ile GPU arasında ne fark var? APU da neyin nesi? İşte herkesin bilmesi gereken bilgiler…

CPU, GPU ve APU arasında ne fark var?

GPU, CPU ve APU son senelerde PC ‘lerle beraber en çok andığımız terimler arasında. Kısaltmalarla aranız iyi değilse bu terimler kafanızı karıştırmaktan öteye gitmiyor olabilir. Ancak bu terimler hakkında bilgiye sahip olmanız, bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamanızı kolaylaştıracağı gibi, bir sonraki PC alışverişinizde de size yardımcı olabilir.

CPU Nedir?

CPU nedir ne işe yarar

Merkezi işleme birimi yani CPU, bilgisayarınızın tüm temel işlemlerini hesaplayan bir birimidir. Türkçede işlemci olarak adlandırılan CPU‘nun olmadığı bir bilgisayar çalışmayacaktır.

Yoğunhesaplamagerektiren uygulamalar, oyunlar ve fizikselhesaplamalar, CPU ‘ların gücünün en çok öne çıktığıalanlardır. Tek çekirdekli işlemciler 1.0 GHz saat hızındaçalışabildiğigibi, 4.0 GHz saat hızındaçalışandört çekirdekli güçlü CPU ‘lar da bulunmaktadır.

Intel işlemcilerde bulunan Hyperthreadingteknolojisi, 4 çekirdeği sanal olarak 8 çekirdeğe çıkararak işlemcinizden en yüksekperformansıalmanızayardımcıolur.

GPU Nedir, CPU ‘dan Ne Farkı Var?

GPU nedir, CPU ‘dan ne farkı var?

GPU’lar, yani grafiksel işleme birimleri, en çok videolarda ve ekranınızda çizilen grafiklerde kullanılır. GPU’suz bilgisayarlar çalışabilse de böyle bir bilgisayara monitör bağlayamazsınız. Bu tür GPU‘suz PC’ler (genellikle sunucular) uzak bağlantı ile yönetilmektedir.

GPU’lar, bazen anakartınıza entegre edilmiş bir çip olarak, bazen ise ayrı bir PCI-Express kartı olarak karşımıza çıkarlar.

CPU ve GPU arasındaki fark ise, GPU’ların grafiklerle ilgili işlemler için optimize edilmiş olmasıdır. GPU içerisinde bulunan çekirdek sayısı, üreticisine göre değişir. Nvidia, daha az çekirdekle daha fazla güç sunmayı tercihederken, AMD’nin çözümleri genellikle daha fazla çekirdek içeriyor. Örnek vermek gerekirse, uç nokta bir Nvidia kartında 68 çekirdek, AMD ekran kartında ise 1.500 çekirdek bulunuyor.

AMD ‘nin APU ‘ları

AMD‘nin APU‘ları
AMD‘nin APU‘ları

“Hızlandırılmış işleme birimi”nin kısaltılmışı olan APU’lar, CPU ve GPU’yu bir araya getiren çiplerdir. Bu şekilde çiplerin birbirlerine daha yakın olması ve daha uygun maliyetle daha hızlı iletişim kurmaları amaçlanmaktadır.

APU‘lar yüksek grafik performansı bekleyen kullanıcıların beklentilerini karşılamasa da orta seviye işler için (oyunlar dahil) fazlasıyla tatmin edici bir performans sunarlar. AMD ‘nin CPU ve Radeon grafik birimini birleştirerek meydana getirdiği APU’lar bugün, laptop’lar, alt seviye masaüstü PC ‘lerde ve mobil cihazlarda kullanılıyor.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sadık Emekdar
Sadık Emekdar
8 yıl önce

Teşekkürler güzel bir konu olmuş.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamlar bizim için önemli lütfen reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?