GenelGüvenlikWindows

Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır

Reklamlar

Windows Defender, bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı casus yazılımlardan ve diğer olası istenmeyen programlardan korur. “Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır” bu makalemizde gösterelim.

Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır?

Microsoft, birkaç yıl önce Windows Defender’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte büyüyen casus yazılım tehdidini kabul etti. Tüm Windows sürümleri XP’den itibaren kullanılabilir. Windows 8 ve Windows 10’da Microsoft, ayrıca kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlayan, temel olarak Security Essentials’ı (Microsoft’un ücretsiz virüsten koruma programı) ve Defender’ı bire dönüştüren geliştirilmiş bir Defender sürümünü sunar.

Yenilenen Windows Defender birçok güvenlik yazılımı şirketini yanlış şekilde ovuşturdu, bu yüzden Microsoft, bir güvenlik paketinin deneme sürümü yeni bir PC veya dizüstü bilgisayara yüklendiğinde Defender’ı kapatma seçeneği sağladı. Çünkü ikisi birbiriyle çatışabilir ve performans sorunlarına neden olabilir.

Ancak, bu McAfee veya Norton denemesini etkinleştirmezseniz, Defender otomatik olarak kendini etkinleştirmez, böylece kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız kalırsınız ve bu iyi bir şey değil.

Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır
Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır – Windows Defender Kapatma işlemi

Windows Defender’ın Çalışıp Çalışmadığını Denetleme

Windows 10’da Windows Defender’ın görev çubuğunda bulunabilen küçük bir Shield (Kalkan) simgesi vardır, ancak Windows’un önceki sürümlerinde bir kale simgesi aramalısınız.

Bu simge için görev çubuğuna bakın: yukarı doğru üçgen simgesini tıklatarak erişebileceğiniz diğer seçenekler menüsünde gizlenmiş olabilir.

Defender kapalıysa ve PC’niz risk altındaysa, kalkan ikonunun sağ alt köşesinde küçük bir çarpı işareti olduğunu fark edeceksiniz. Defender uygulamasını başlatmak ve Defender’ın açık veya kapalı olduğundan emin olmak için bu simgeye tıklayın.

Bu simgeyi bulamıyorsanız, Başlat menüsündeki arama çubuğuna veya Başlat ekranına Defender yazın ve Windows Defender olması gereken en iyi sonucu seçin. Bu uygulamayı başlatacak.

Burada gösterilen ekran görüntüsünün üzerinde çok fazla kırmızı olduğunu fark edeceksiniz – üstte kırmızı bir şerit, büyük kırmızı bir Açma düğmesi ve kırmızı ekranlı ve çaprazlı bir ekran görüntüsü. Bu, Defender’ın kapalı olduğu anlamına gelir. Windows Defender açtığımız da, tüm bu kırmızı alanlar yeşil olur.

Defender açıksa ancak hala çok fazla kırmızı görüyorsanız, bunun nedeni Windows Defender’ın tanımlarını güncelleştirmenizi gerektirmesi olabilir. Ana Windows Defender kontrol panelinden güncellemeleri aramasına izin verebilirsiniz.

Windows Defender Nasıl Açılır?

Windows Defender kapalıysa, bunun nedeni makinenizde yüklü başka bir virüsten koruma uygulamanız olabilir (emin olmak için Kontrol Paneli, Sistem ve Güvenlik, Güvenlik ve Bakım bölümüne bakın).

Peki Windows Defender nasıl açılır? Herhangi bir yazılım çakışmasını önlemek için Windows Defender’ı çalıştırmadan önce bu uygulamayı kapatıp kaldırmalısınız. Denetim Masası, Programlar, Programlar ve Özellikler’deki uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Sonrası için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

• Yukarıda açıklanan yöntemleri kullanarak Windows Defender’ı başlatın ve ardından büyük kırmızı Aç düğmesine basın. Defender, bilgisayarınızı izlemeye ve korumaya başlar

• Windows Defender’ın tam olarak neyi koruduğunu öğrenmek için bu ekrandaki Ayarlar simgesini tıklatın. Kafa karıştırıcı, bu PC’deki ana Ayarlar uygulamasını açacak

• Windows Defender Gerçek zamanlı korumasının açık olduğunu görmelisiniz, ancak bu menüyü bulut tabanlı korumayı, otomatik örnek gönderimini ve gelişmiş bildirimleri açmak ve kapatmak için de kullanabilirsiniz.

Windows Defender Nasıl Kapatılır? Windows Defender Kapatma

Windows Defender’ı kapatmak için, uygulamayı görev çubuğu simgesinden veya Başlat menüsü arama çubuğuna veya Başlat menüsüne Defender yazarak başlatın. Şimdi Ayarlar sembolü simgesine tıklayın ve açılan pencerede Gerçek zamanlı korumayı açık konumundan kapalı konumuna getirin.

Windows defender kapatma işlemi için Windows 10’da ki Windows Defender’ı yukarıdaki açma düğmelerini kullanarak kapatırsanız, geçici bir şey olduğunu aklınızda bulundurun. Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için gerektiğinde koruma otomatik olarak yeniden etkinleştirilecektir.

Eğer gerçekten herhangi bir şeyle oynamak istemiyorsanız, Defender’ı kalıcı olarak nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bknz: Windows Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakmak

Microsoft’un bu konuda hazırlamış olduğu bir yardımcı sayfa mevcut muhtemelen kullananlar çok şikayet etti bu konuyu :) Windows Defender Kapatma sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Windows defender kapatma işlemini gerçekleştirdiniz böylelikle.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et