GenelLinuxNasıl Yapılır?Windows

Linux için Windows Alt Sistemini Kullanarak Linux Masaüstü Nasıl Çalıştırılır

Reklamlar

Linux’u Windows’la birlikte çalıştırmak, yıllar boyunca giderek daha faydalı olduğunu kanıtladı. Ancak sanal makineyi kurarken çift ön yüklemenin yönetimi zor olabilir, bazı kararlılık sorunları ortaya çıkıyor.

Çözümlerden biri, Linux için Windows Alt Sistemini kullanmaktır, ancak bu masaüstü ortamı olmadan gelir. Öyleyse neden sahip olduğunuz Linux dağıtımını yüklemiyorsunuz?

İşte Linux için Windows Alt Sistemini kullanarak Windows’ta bir Linux masa üstünü çalıştırmanın yolu.

Linux için Windows Alt Sistemi Nedir?

Farkında değilseniz, 2018 Güz Yaratıcıları Güncellemesi ile Windows 10, Windows için Alt Sistem ile birlikte gönderildi. Bu, Windows Mağazası ‘nda bulunan Linux işletim sistemlerinin kurulumunu destekleyen, kolayca kurulabilen isteğe bağlı bir özelliktir.

Temel olarak, Windows’ta bir Linux terminali açabileceğiniz ve Linux yazılımı yükleyip çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Sanal makine gerekmez ve çift önyükleme yoktur.

Bununla birlikte, Linux için Windows Subsystem‘la ilgili sorun, bunun yalnızca bir komut satırı deneyimi olmasıdır. Masaüstü yok. İleri düzey kullanıcılar için, bu muhtemelen bir sorun olmayacak, ancak Linux geniş bir masaüstü ortamı yelpazesine sahip olduğundan, biraz fazla gözüküyor.

Neyse ki, şimdi Linux için Windows Alt Sistemini kurduğunuz sürece, Windows’ta bir Linux masaüstü kurabilirsiniz.

Windows 10’un Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Devam etmeden önce, işte önemli olan bölüm: Windows’un 64 bit sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekir.

Bunu, Sistem türü girişini bulacağınız Ayarlar> Sistem> Hakkında bölümünden kontrol edebilirsiniz . Devam etmek için, bu “64 bit işletim sistemi” okumalıdır. Değilse ve 64 bit donanım kullanıyorsanız, Windows 10’u 32 bit’den 64 bit’e yükseltmeniz gerekir.

Başka bir önkoşul, Windows 10 build 14393 veya üstünü çalıştırmanız gerekmesidir. Bunu, Windows özellikleri altında listelenen aynı Hakkında ekranında kontrol edebilirsiniz. İşletim sistemi yapısını arayın — 14393’ten yüksekse, Windows için Alt Sistem’i Linux için kullanabilirsiniz. Değilse, yalnızca bir Windows Update’i çalıştırın.

Windows 10 uyumlu hale geldiğinde, Linux için Windows Alt Sistemini kurma kılavuzumuzu takip etme zamanı geldi.

Bu kurulumla birlikte, masaüstü ekleme zamanı.

Windows’ta bir Linux Masaüstü Kurulumu

Linux için Windows Alt Sistemini zaten ayarladıysanız, Başlat’ı tıklayın ve bash yazın . Linux kullanmaya başlamak için ilk seçeneği (bash run komutu) tıklayın. Aşağıdaki adımlar Ubuntu’yu tercih ettiğiniz Linux işletim sistemi olarak kurduğunuzu varsaymaktadır.

Bir güncelleme çalıştırarak ve Ubuntu’yu yükselterek başlayın:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Bu yükseltme çalışırken, VcXsrv Windows X Server yardımcı programını indirmek ve kurmak için Sourceforge sayfasına gidin. (Xming ve MobaXterm dahil olmak üzere diğer X Sunucuları Windows için kullanılabilir . Bu kılavuzun geri kalanında VcXsrv kullanıyor olacağız.)

X sunucusu, bir Linux uygulamasına veya masaüstü ortamının grafik kullanıcı arayüzüne (GUI) erişmenizi sağlar. Linux sistemleri masaüstünü görüntülemek için X’e güvenir, ancak bir ağ üzerinde de kullanılabilir.

Devam etmeden önce X pencere sunucunuzun kurulu olduğundan emin olun. Bir sonraki adım Linux masaüstünüzü kurmaktır.

Pek çok Linux masaüstü ortamı (LDE) mevcuttur. İşleri basit tutacağız ve LXDE adlı hafif bir ortam kuracağız. Yüklemek için giriş:

sudo apt install lxde

LXDE kurulumunun ardından, bu komutu girin

export DISPLAY=:0
export LIBGL_ALWAYS_INDIRECT=1

Bu, Linux’a masaüstünü X sunucusu üzerinden göstermesini söyler. Böylece, yukarıda indirdiğiniz X Sunucu programını çalıştırdığınızda, Linux masaüstü ortamını göreceksiniz.

XLaunch aracını içeren VcXsrv’yi kullandık. X Ekran Ayarları penceresini görüntülemek için buna tıklayın ve büyük bir pencere veya başlık çubuğu olmayan bir büyük pencere seçin . Siz oradayken Ekran numarasını arayın ve 0 olarak ayarlayın.

İleri , ardından seçin hiçbir istemcisi başlatın daha sonra Linux masaüstü başlatmak için izin XLaunch sadece sunucuyu başlatır sağlamak. Tekrar İleri’ye , ardından Son’a tıklayın. Öncelikle kaydetmek için Yapılandırmayı kaydet’i tıklamak isteyebilirsiniz.

Linux masaüstünüzü başlatmaya hazır mısınız? Komut satırında, tercih ettiğiniz LDE’yi başlatmak için komutu girin. LXDE için, örneğin:

startlxde

Linux masaüstü ortamı daha sonra görünmelidir!

Artık önceden yüklenmiş Linux yazılımlarından herhangi birini çalıştırabilir ve hatta yeni uygulamalar ve yardımcı programlar yükleyebilirsiniz.

Linux Masaüstü istemiyor musunuz? Sadece bir uygulama yükleyin

Bir Linux masaüstünü kurmanın yanı sıra, Windows 10’dan bir Linux masaüstü uygulaması da kurabilirsiniz. Bu, tam bir masaüstünün eksik kalmasını düşünürseniz yararlıdır.

Örneğin, Rhythmbox medya oynatıcısını yüklemek ve Windows’ta Linux’ta çalıştırmak için şunları kullanın:

sudo apt install rhythmbox

Verme komutunu ayarladığınızdan emin olun:

export DISPLAY=:0

Ardından uygulamayı Bash isteminden çalıştırın:

rhythmbox

Ortam yürütücüsü başlatılacak ve bir kitaplığa göz atmanız için hazır olacaktır.

Şimdi, bu durumda, belli ki bilgisayarınızda bazı ortam dosyalarını Linux ortamına eklemeniz gerekir. Bunu bir tarayıcı yükleyerek ve dosyaları indirerek ya da medya dosyalarının bulunduğu bir USB sürücüsünü takarak yapabilirsiniz.

USB sürücüsünü bağladıktan sonra, takmayı unutmayın (bu örnek sürücü harfi olarak D: kullanır):

sudo mount -t drvfs D: /mnt/d

İşiniz bittiğinde, sökmeden önce sürücünün bağlantısını kesmeniz gerekir. Bu, sürücüdeki verilerin bütünlüğünü sağlar.

sudo umount /mnt/d

Windows klasörlerinize Linux uygulamalarından göz atmak mümkün olsa da, gerçek dosyalar açılamaz. Bu, hem Windows hem de Linux ortamlarını zarar görmekten koruyacak şekilde de olsa, Linux için Windows Alt Sisteminin bir eksikliğidir.

Windows’ta Linux: En Yakın Birleşme!

Linux için Windows Alt Sistemi, Linux yazılımının bir Windows PC’de çalıştırılmasını kolaylaştırır. Sanal makineler veya çift önyüklemenin acısı hakkında endişelenmenize gerek yok.

Yüklü bir Linux masaüstünde yakınsama neredeyse tamamlandı. Windows masaüstünün rahatlığından Linux ile başa çıkmak için harika bir yol.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x