BilgisayarGenelWindows

Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB

Reklamlar

Rufus yazılımı kullanarak önyüklemeli USB oluşturma rehberi.

Her daim bilgisayarımıza format atmak istediğimizde elimizde bir format atmak için cd ya da DVD bulunmaz ama bir USB (Flash Bellek) bulunur ise format atmak için bir yazılım ayarlamamız kolay olacaktır. Peki bir USB belleğimiz var ama nasıl bir format dosyası ayarlayarak USB belleğimiz ile ön yüklemeli Windows kurulumu yapabiliriz?

Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB Bellek Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bu bağlantıdan Rufus yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekmektedir. Kurulumu tamamladıktan sonra karşımıza aşağıda resimde göreceğiniz gibi bir pencere açılacaktır. Burada ki adımları takip ederek gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra önyüklemeli USB belleğimiz hazır olmuş olacaktır.

Rufus Kullanarak Önyüklemeli USB Bellek Hazırlama Adımları

Rufus Ayarları | Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB
  1. Bu bölümde bilgisayarımızda takılı olan usb diskler gösterilir, bootable (Önyüklemeli) yapmak istediğimiz sürücüyü seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.
  2. Burası önemli çünkü format atılacak bilgisayarımızın bios türüne göre seçim yapmalıyız. Bios türünü bilmiyor iseniz şöyle bir seçim yapılabilir bilgisayarınız orta sınıf ise resimdeki seçim gibi bırakmanız yeter. Ama 2012,2013 ve üzeri üretim ise, Windows 8 ve üzeri sistem kullanacaksanız o zaman ” UEFİ Bilgisayar için GPT Bölüm Düzeni ” seçmelisiniz. Buradaki GPT ibaresi Diskinizin bölüm düzenleyicisidir. 2010 yılından itibaren üretilen diskler de bu düzen esas alınır.
  3. Burada USB sürücümüzün dosya sistemini seçiyoruz. Günümüz biosları NTFS sisteminde sorun yarattığı için genelde FAT32 olur. Zaten yaptığımız seçimler doğrultusunda bu bölüm kendiliğinden şekilleniyor yani değiştirmemeniz de/Dokunmamamız da fayda var.
  4. Bu bölümde USB sürücümüzün etiketini/ismini belirliyoruz. Aslında önemli bir bölüm değil, varsayılan değerde bırakabilirsiniz.
  5. Buradaki aşağıyı gösteren ok işaretine basarak alt ayar menüsüne ulaşabiliyoruz (Resimde görüleceği gibi)
  6. Aslında ilk olarak bu bölümde işlem yapılmasında fayda var. Bu bölümde tercih etmiş olduğumuz işletim sisteminin kaynağını/kalıbını seçiyoruz. Yapmamız gereken yandaki ufak CD simgesine tıklamak ve kalıbımızı seçmek. Burada seçmiş olduğumuz kalıp doğrultusunda diğer bölümlerde varsayılan değerlerde şekilleniyor.
  7. Bu bölüm, bilgisayarı çok eski olan bioslar içindir. Genelde bu kadar eski bilgisayar kullanmıyorsunuzdur ama varsayılan değerde bırakmakta yarar var.
  8. Başlat butonuna bastığımızda ne gibi işlemler yapıldığını görmek için bu butona tıklamak da yarar var. Eğer tıklarsanız merakınızı gidermek adına program penceresinin sağ tarafına bir pencere daha açılıyor ve burada rapor halinde yapılan işlemler sıralanıyor.
  9. Son olarak başlat butonuna basıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.İ şlem bitimini Günlüğü göstererek kontrol edebilirsiniz.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra artık önyüklemeli Windows USB belleğiniz hazır durumdadır. Bios’dan gerekli ayarları yaparak format atma işleminizi başlatabilirsiniz.

Rufus Yazılımı Kullanarak Önyüklemeli USB oluşturma rehberinin dışında önyüklemeli USB hakkında farklı öneriniz varsa yorum bölümünde bizlere bildirebilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et