GenelGoogleGoogle Chrome Web Tarayıcı EklentileriinternetUygulamalarWebmaster

Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yolları

Reklamlar

Tartışmasız en hızlı tarayıcı olarak akla ilk gelen Google Chrome’dur. Peki hızlı olan bu internet tarayıcısını yani Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yollarını aradınız mı? Eğer bu şekilde bir arayış içinde oldu iseniz bu yazımızda belirttiklerimizi yapmanız sizin isteğinize uygun olacaktır.

Google Chrome’u Hızlandırma Eklentileri

Öncelikle Google Chrome web tarayıcısı için çok fazla bir sayıda eklenti bulmak mümkündür. Bunları bulmak için en kısa ve bilindik yer Google Web Store ‘dur. Buradan aramış olduğunuz ya da istemiş olduğunuz her şeye uygun tarayıcı için eklenti bulmak mümkündür.

Google Chrome'u daha da hızlandırmanın yolları
Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yolları

Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yolları

İşte size web tarayıcınız olan Google Chrome ‘u hızlandırmak için bir kaç eklenti;

FastestChrome

FastestChrome, adlı eklenti web tarayıcınıza birkaç faydalı işlev ekliyor. Bu işlevler arasında en dikkat çekici olanı ise bir kelimenin üzerine geldiğinizde açıklamasının görünmesi, seçili kelimeyi dört farklı arama motorunda arayabilme gibi pratik işlevler var.

Uygulama metin olarak yazılmış web adreslerini de otomatik olarak tıklanabilir bağlantılara dönüştürebiliyor. Eklentiyi kullanan çoğu kullanıcıdan tam puan almakla birlikte, web tarayıcınızda kesinlikle olması yönünde görüşler söz konusudur.

Google Quick Scroll

Bir kelime arıyorsunuz ve karşınıza sonuçlar geldi bunlardan bir tanesine tıkladınız ama metin çok uzun kelimeyi arıyorsunuz bu kadar uğraşmadan ilgili sayfaya geldiğinizde ekranın hemen sağ alt köşesinde beliren küçük bir kutucuk olacaktır. Bu kutucuğa tıkladığınızda aradığınız kelimenin olduğu koordinata hemen gidiyorsunuz böylelikle. Yani metne tıkladığınız da sayfada ilgili bölüme gidiyorsunuz anlık olarak.

Chrome Toolbox

Birden fazla yer imini açacaksınız ama tek tek tıklayarak açmak sizi usandırıyor ise bu eklenti ile tek tıklama sonucu açmak istediğiniz tüm yer imlerini açabiliyorsunuz. Tarayıcınızın form verilerini saklamak istiyorsunuz ya da resimlere veya videolara tarayıcınız içinden giriş yaparak bakmak istiyor iseniz bu eklenti Chrome Toolbox aradığınız türde bir eklentidir.

Chrome’daki gizli, deneysel işlevler

Chrome'daki gizli, deneysel işlevler
Chrome’daki gizli, deneysel işlevler

Chrome ‘un gizli, “deneysel” işlevlerine ulaşabilmek için Chrome adres çubuğuna chrome://flags/ yazın ve Enter’a basın. Açılan sayfada listelenen seçeneklerin bazıları, tarayıcı performansınızı direkt olarak etkileyecektir. Ancak bazı ayarlar, tarayıcınızın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle öncelikle tarayıcınız içerisinde bulunan verileri yedeklediğinizden emin olun.

Adres çubuğunda kullanabileceğiniz diğer Chrome adreslerinin listesi için chrome://chrome-urls/ yazıp Enter’a basabilirsiniz.

İşte performansla ilgili deneysel seçeneklerden bazıları.

Tüm sayfalarda GPU birleştirme: Bu seçenek, tüm web sayfalarında GPU hızlandırmalı birleştirmenin kullanılmasını sağlar. Etkinleştirerek bir miktar hız kazanmanız mümkün olabilir, bu seçenekte farklı bir Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yollarından biri.

Mesaj dizisi halinde birleştirme: Orijinal adı “Threaded compositing” olan bu seçenek, çok çekirdekli sistemlerde web sayfası birleştirmeye özel bir çekirek atar. Bu seçeneği etkinleştirmek, ana iş parçacığı meşgul olsa bile sayfaları pürüzsüz bir biçimde kaydırmanızı sağlayabilir, bu seçenekte farklı bir Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yollarından biri

Hızlandırılmış 2D tuvali devre dışı bırak: Bu seçeneği kapatarak GPU ‘nun 2D işlemesine engel olabilir, bu işi CPU ‘ya bırakabilirsiniz, bu seçenekte farklı bir Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yollarından biri

GPU ile Hızlandırılmış SVG Filtreleri: Bu seçenek, SVG vektör grafiklerinin işlenmesi işini GPU’ya aktarır. Bu, görsel efektleri yoğun biçimde kullanan sitelerde performans kazancı sağlayabilir, bu seçenekte farklı bir Google Chrome’u daha da hızlandırmanın yollarından biri

Deneysel seçeneklerin etkisinin sistemden sisteme farklılık gösterebileceğini, ekran kartı sürücüleri, işletim sistemi güncellemeleri gibi etkenlerin deneylerin performansını etkileyebileceğini aklınızda bulundurun. Dolayısıyla deneylerin ne kadar performans kazancı (veya kaybı) sağladığını bulmanız, çok kolay olmayabilir.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. nasıl görüyorsunuz faydasını cromede izin bile vermiyor yeni versiyonda salla

  2. Eski versiyonlarda olan bir durum bu kendi ağzınızla söylüyorsunuz yeni versiyonlarda olmuyor bile diye :)
    Konu bile eski bu şekilde yorum yapmanız bile komik :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin