BilgisayarDonanımGenel

ASUS Mini PC ProArt PA90 incelemesi: Uzun ve güçlü!

Reklamlar

“Mini PC” kelimelerini duyduğunuzda, 14,4 inç yüksekliğinde ve şarj cihazı olmadan 12,78 pound ağırlığında bir canavar düşünmezsiniz. ASUS Mini PC ProArt PA90 küçük değil ve hafif de değil. Bununla ilgili her şey, sistemin içindeki işlemciden soğutma sistemine ve tasarımına kadar etkileyici ve güçlü. Mükemmel performansa sahip, işle ilgili tüm görevlerde çalışabilen üst düzey bir iş bilgisayarı arıyorsanız, ProArt PA90’ı göz önünde bulundurmalısınız. İncelememizi okuyun ve nedenini öğrenin:

ASUS Mini PC ProArt PA90: Kimin için iyi?

ProArt PA90, şunlar için mükemmel bir seçimdir:

 • Video düzenleme, bilgisayar destekli tasarım (CAD), mimarlık, mühendislik veya üretim için iş akışları yapmak isteyen kullanıcılar
 • Çok fazla işlem gücü gerektiren bireyler ve işletmeler
 • Güçlü bir işlemcili sessiz bir PC isteyen insanlar
 • Özel çalışma koşulları ve sıcaklıkları olan iş yerleri
 • Mac Pro için güncel donanıma sahip bir alternatif isteyen kullanıcılar

Lehte ve aleyhte olanlar

ASUS Mini PC ProArt PA90 hakkında söylenecek çok iyi şeyler var:

 • Hoş bir tasarıma sahip
 • Güçlü işlemciler ile geliyor
 • Bol port ve bağlantı seçenekleri
 • Aynı zamanda genişletilebilir hızlı depolama
 • Hızlı 802.11ac Wi-Fi ağlarını destekleyen kablosuz bir karta sahiptir
 • İşlemci için sıvı soğutma sistemi
 • Ne yaparsanız yapın, tüm görevler için mükemmel performans
 • Farklı çalışma koşulları ve sıcaklıklarla başa çıkabilir

Ayrıca dikkate alınması gereken birkaç olumsuzluk var:

 • Ayakta masaları kullanırken düşebilecek iki büyük güç adaptörüne sahiptir
 • HDMI 2.0 bağlantı noktası yoksundur
 • Bir NVIDIA Quadro RTX 4000 ekran kartı ile donatamazsınız
 • Mümkün olan en iyi donanım yapılandırmasını seçerseniz fiyatı çok yüksek olabilir
ASUS Mini PC ProArt PA90 incelemesi
ASUS Mini PC ProArt PA90 incelemesi

Karar

ASUS Mini PC ProArt PA90 bir canavardır. Adı “Mini PC” kelimelerini içeriyor ancak yanıltıcı. Bu konuda küçük bir şey yok. Uzun, ağır, güçlü ve enerji taleplerini karşılayan iki güç adaptörü ile birlikte. ProArt PA90 ile video düzenlemeden bilgisayar destekli tasarıma, mimariye veya mühendisliğe kadar her şeyi yapabilirsiniz. İsterseniz, Full HD oyunlar oynayabilir veya Netflix’te 4K filmler izleyebilirsiniz. Bu bilgisayarın gerçekleştiremediği bir görev yok. Eski moda Mac Pro için güçlü alternatifler arıyorsanız, ASUS Mini PC ProArt PA90 yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir.

Tasarım ve donanım özellikleri

ProArt PA90, 2013’te başlatılan Mac Pro’yu düşünmenizi sağlayan tasarıma sahip bir “mini PC” dir. Ancak, ProArt PA90, Mac Pro’dan daha büyük, daha uzun ve daha güçlüdür. 14.4 inç veya 36.57 cm yüksekliğe ve 6.9 inç veya 17.52 cm genişliğe ve derinliğe sahiptir. Ayrıca 12,78 pound veya 5,8 kg’da oldukça ağırdır. Bu boyutlarda, bir mini PC gibi görünmüyor ve hissetmiyor. Ön tarafta, ASUS logosunu, iki adet USB 3.1 portunu, ses girişini ve mikrofon girişini görüyorsunuz.

Arka tarafta havalandırma ızgaralarını ve çok sayıda bağlantı noktasını görüyorsunuz: iki USB 3.1 bağlantı noktası, dört DisplayPorts, bir Ethernet bağlantı noktası, iki harici WiFi anteni, bir hat çıkışı ve iki Thunderbolt bağlantı noktası. Eski monitörleri bu PC’ye bağlayabilmemiz için HDMI 2.0 bağlantı noktasına da sahip olmak isterdik. Altta, ASUS Mini PC ProArt PA90 ile birlikte gelen güç kaynakları için iki bağlantı noktası da vardır.

Evet, doğru duydunuz: ProArt PA90, bu mini PC’yi tam yük altında kullanmak için gereken elektrik enerjisini sağlayan sadece bir değil iki güç tuğlasına sahip. Biri 180W, diğeri 230W.

ProArt PA90 iki güç adaptörü gerektirir çünkü çok fazla elektrik enerjisi gerektiren güçlü bir donanıma sahiptir. Üç farklı konfigürasyonda mevcuttur:

 • 3,6 GHz hızında çalışan Intel i9-9900K sekiz çekirdekli işlemci ve 8 GB belleğe sahip Nvidia Quadro P4000ekran kartı
 • 3.6 GHz işlemcide çalışan Intel i7-9700K sekiz çekirdekli işlemci ve 8GB belleğe sahip bir Nvidia Quadro P4000 ekran kartı
 • 3,6 GHz işlemcide çalışan Intel i7-9700K sekiz çekirdekli işlemci ve 5 GB belleğe sahip Nvidia Quadro P2000 ekran kartı

Intel i9-9900K sekiz çekirdekli işlemciyle gelen en güçlü yapılandırmayı aldık.

Yeni nesil işlemciler ve önceki nesil ekran kartlarının birleşimi biraz tuhaf. Bazı kullanıcılar, eski Quadro P4000 yerine ProArt PA90’ı NVIDIA Quadro RTX 4000 ekran kartı ile satın almayı tercih etmiş olabilir.

Kullanılabilir yapılandırmalar, 2666 MHz’de çalışan Hynix’ten 16 GB veya 32 GB DDR4 RAM’e sahiptir. Talep eden kullanıcılar RAM’i 64GB’a yükseltebilir, bu harika.

ProArt PA90, Intel Z390 yonga setine sahip bir ASUS anakartına sahip. Tüm yapılandırmalar, Samsung’tan bir NVMe SSD ve 7200 rpm’de 1 TB Seagate ST1000LM049 sabit disk sürücüsü ile birlikte gelir. SSD, seçtiğiniz depolama boyutuna bağlı olarak 256 GB veya 512 GB olabilir. Daha da fazla depolama için kendi başınıza bir başka NVMe SSD depolama sürücüsü takabilirsiniz. Test ettiğimiz mini PC, aşağıdaki özelliklere sahip bir NVMe SSD’ye sahipti:

ASUS Mini PC ProArt PA90 da cömert kablosuz bağlantılara sahiptir: 802.11ac Wave 2 (Wi-Fi 5) standardı ve Bluetooth 5.0 kullanarak kablosuz ağ bağlantıları sunan bir Intel Wireless-AC9560 ağ kartı ile birlikte gelir. Ayrıca 1 Gbps hızında, kablolu Ethernet bağlantılarını kullanarak da çalışabilir.

ASUS Mini PC ProArt PA90, her türlü işyerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 60 ° C veya 140 ° F’ı aşan kuru -40 ° C’den nemli ve sıcak ortamlara kadar farklı koşullar ve sıcaklıklarla başa çıkabilir. Diğer bir kullanışlı özellik ise ProArt PA90’ın işlemci için sıvı soğutucusudur, bu da sessiz olduğu anlamına gelir, rölantide sadece 25.5dB ve tam yükte 32dB üretir.

İşletim sistemleri söz konusu olduğunda ProArt PA90, Windows 10 Home veya Windows 10 Pro yüklü olarak satın alınabilir. Bu mini bilgisayarın işyerleri ve maksimum verimlilik için tasarlandığını göz önünde bulundurarak, yapılandırmanız için Windows 10 Pro’yu seçmenizi öneririz.

Bu ürünün resmi özelliklerini burada bulabilirsiniz: ASUS Mini PC ProArt PA90 Teknik Özellikler.

ASUS Mini PC ProArt PA90, boyut ve donanım açısından bir canavardır. Bağlantı seçenekleri bol ve mevcut bağlantı noktalarının sayısı. Depolama ve RAM genişletilebilirken, farklı işlemciler ve video kartları arasında seçim yapabilirsiniz. Sahip olmak istediğimiz tek şey, eski monitörleri bağlamak için bir HDMI 2.0 bağlantı noktası ve Intel i9-9900K işlemcili üst düzey yapılandırma için bir NVIDIA Quadro RTX 4000 ekran kartı seçme seçeneği.

ASUS Mini PC ProArt PA90’ı Kullanma

ASUS Mini PC ProArt PA90’ı masanızda kurmak hoş bir etkinlik. Geleneksel mini bilgisayarlardan daha büyük ve daha ağır olsa bile, ASUS ProArt PA32U monitör gibi geniş bir ekranın arkasına hoş bir şekilde yerleştirilebilir.

ProArt PA90 içindeki donanımın ne kadar güçlü olduğunu göz önünde bulundurursak, performans hiçbir zaman sorun olmaz. Sistem hızlı açılır ve tüm uygulamaları sorunsuzca çalıştırır. Profesyoneller için tasarlanmış bir işgücü. Bununla, fotoğraf, video düzenleme, bilgisayar destekli tasarım (CAD) mimarisi, mühendislik ve üretim için iş akışları yapabilirsiniz. Sistem ayrıca VR-Ready’dir, yani onu sanal ortamlar oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Adobe ve TechSmith’in uygulamalarını kullanarak Office üzerinde çalıştık, web taramanın yanı sıra resim ve video düzenleme de yaptık. Netflix’te 4K film izlemek gibi multimedya deneyimlerinde de kullandık. Her şey sorunsuz bir şekilde yürüdü, hiçbir yavaşlama olmadan.

Bir şey bizi sinirlendirdi: ProArt PA90’ın iki güç adaptörü olduğu gerçeği. Bizim gibi bir ayakta masanız olduğunda bu bir sorun olabilir. Güç adaptörleri hantaldır ve ağırlıkları nedeniyle mini PC’den çıkardıkları ve yere düştükleri için kendiliğinden düşer. Düzenli masalar için bu bir sorun değildir. Tasarım açısından bu kadar şık olmasa da, ProArt PA90’ı masaüstü bilgisayarlarda veya Mac Pro’da bulacağınız gibi geleneksel bir fişle çalıştırmanın daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.

ProArt PA90’ın üst tarafında, çıkarılabilecek parlak bir plastik kapak var. Bunu yaptığınızda, mini PC’nin içindeki soğutma sistemini daha fazla görebilir ve yeni bir SSD gibi şeyler eklemek için içerisine erişim sağlayan vidalara da erişebilirsiniz.

Eğlenceli bir özellik, parlak plastik kapağın, işlemci tam yük olduğunda kapağı otomatik olarak uzatan ve optimum performans için hava akışını maksimize eden yenilikçi bir soğutma sisteminin bir parçası olmasıdır. Aşağıda ProArt PA90 kapatıldığında, açıldığında ve normal bir yük altındayken ve işlemci% 90’dan fazla kullanıldığında ve sıcaklığı 80 dereceye yakın olduğunda, üst kapağın konumuyla ilgili bir karşılaştırma görebilirsiniz. veya 176 Fahrenheit. İşlemci yükü ve sıcaklığı kadar gürültü seviyesi artar. Ancak, tam yükte 32dB’de gürültü üzülmüyor.

ProArt PA90’ın ne kadar güçlü olduğunu göz önünde bulundurarak, bu mini bilgisayarın yapamayacağı bir görev yok. Performans açısından, aldığınız şeyle mutlu olacaksınız.

Kriterlerde performans

Bazı numaraların ASUS Mini PC ProArt PA90 performansını değerlendirmesini istiyorsanız, bu bölümü okuyun. Bu mini bilgisayarın başlangıç ​​zamanını ölçmek için BootRacer’ı kullanmaya başladık. Ortalama olarak, Windows 10’u başlatmak, masaüstünü ve başlangıç ​​uygulamalarını yüklemek için 22 saniyeye ihtiyaç vardı. Windows 10’un etkili yüklenmesi yalnızca sekiz saniye sürdü.

Daha sonra bu mini PC’deki SSD sürücünün hızını görmek için CrystalDiskMark’ı kullandık. Bu uygulama hem sırayla hem de rastgele verileri okumak ve yazmak için çeşitli testler gerçekleştirir:

 • Sıra Q32T1 – Sıralı (Blok Boyutu = 128KiB) Çok Sıralı ve Sıralı Okuma / Yazma
 • 4K Q8T8 – Rastgele 4KiB Çoklu Kuyruk ve Konu ile Okuma / Yazma
 • 4K Q32T1 – Rastgele 4KiB Çoklu Kuyruk ve Konu ile Okuma / Yazma
 • 4K Q1T1 – Rastgele 4KiB Çoklu Kuyruk ve Konu ile Okuma / Yazma

ProArt PA90 içindeki Samsung SSD sürücüsünde görebileceğiniz gibi, güzel bir performans sergiledi.

Daha sonra aynı testi ProArt PA90’ın içindeki Seagate HDD sürücüsünde yaptık. Gördüğünüz gibi, geleneksel bir sabit disk sürücüsü ile bir SSD arasında önemli bir fark var.

Daha sonra , üretkenlik görevlerinden dijital medya içeriği ile zorlu çalışmalara kadar çok çeşitli aktiviteleri kapsayan PCMARK 10’u çalıştırdık . Görebileceğiniz gibi, ProArt PA90 çok yüksek bir puana sahipti ve bunun hemen hemen her şeyi yapabilecek bir güç olduğunu doğruladı.

Ayrıca bu mini bilgisayarın ne kadar sıcak olduğunu görmek istedik. Bunun için, onu vurgulamak için Prime95 ve işlemcinin sıcaklıklarını kontrol etmek için HWMonitor kullandık. Tam yükte birkaç düzine dakika çalıştıktan sonra, işlemci sıcaklığı 79 santigrat derece veya 174 derece Fahrenhayt’ta stabilize edildi. Soğutma sisteminin gürültüsü dikkat çekiciydi ama can sıkıcı değildi.

ProArt PA90 oyun oynamak için inşa edilmemiş olsa da, oyunları yüksek kalitede ayarlayabilir. Bunu kanıtlamak için, 3D Mark ‘s Time Spy kriterini koştuk . Elde ettiği puan oldukça yüksekti ve bu mini bilgisayarın piyasadaki en yeni grafik kartına sahip olmasa bile Full HD çözünürlükte oyun oynayabileceğini kanıtladı.

ASUS Mini PC ProArt PA90, istediğiniz herhangi bir görevi yerine getirebilecek güçlü bir sistemdir. Bu ifade aynı zamanda puanlarının yüksek olduğu kriterlerle de doğrulanmaktadır.

Resmi Asus YouTube Kanalı Tanıtım Videosu


ASUS Mini PC ProArt PA90 hoşunuza gitti mi?

Yeni ASUS Mini PC ProArt PA90’ı test etmekten keyif aldık ve çok sevdiğimiz bir sistem. Bu incelemeyi kapatmadan önce, bize fikrinizi söyleyin. Görünüşünü beğendin mi? Peki ya donanım? Farklı bir konfigürasyonla donatır mıydın? Aşağıdaki yorum bölümünde görüşelim. :)

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et