GenelNasıl Yapılır?Windows

CTF Yükleyici Nedir?

Reklamlar

CTF Loader ya da CTF yükleyici nedir? CTF yükleyici bir virüs müdür, bunu kaldırmalı mıyım? Bu makalemizde sorularımıza yanıt bulacağız.

Bazı performans sorunları yaşıyorsunuz ve Görev Yöneticisini açtığınızda, çok fazla kaynak alan CTF Yükleyici adlı bir işlem görüyor musunuz? Bu yazıda, bu işlemden ve nasıl etkisizleştirildiğinden bahsedeceğim.

Birçok kullanıcı bu sürecin ne yaptığını merak ediyor, çok değerli ve çok zararlı. CTF Yükleyicisi, Windows başlangıcında çalışan işlemi gösteren addır, ancak iki alt işleme sahiptir.

CTF Yükleyici Nedir?

CTF (Collaborative Translation Framework) Loader, klavye çevirisi, konuşma tanıma ve el yazısı gibi alternatif kullanıcı giriş uygulamaları için metin desteği sağlayan bir kimlik doğrulama hizmetidir.

CTF Yükleyicisi, alternatif kullanıcı girişinin metin giriş işlemcisini ve ayrıca Microsoft Office dil çubuğunu etkinleştirmek için Microsoft Office’i yükleyen CTFmon.exe dosyası altında çalışır.

Bu, El Yazısı özelliğini kullanmak veya Dokunmatik klavyeyi kullanmak istediğinizde bu işlemin gerekli olduğu anlamına gelir. Her iki araç da bilgisayarınıza önceden yüklenmiştir ve bunları istediğiniz zaman kullanabilir ve etkinleştirebilirsiniz. Bu yüzden başlangıçta bilgisayarınızda çalışan bir işlem var.

Bu nedenle, CTFmon.exe dosyasını kaldırmak için birkaç neden vardır ve bu araçları artık kullanamayacağınız için önerilmez ve ayrıca bu yalnızca 8 MB belleği koruyacaktır.

CTF Yükleyici Nedir? CTF Yükleyici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?
CTF Yükleyici Nedir? CTF Yükleyici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

CTF Yükleyicisini Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

CTF Yükleyicisi, bir virüs sisteminize bulaşmışsa ve güvenlik yazılımınızı atlamak için bu dosyayı değiştirdiğinde zararlı bir işlem (CTFmon32.exe) olabilir.

Aksi takdirde, bu işlemi devre dışı bırakmamalısınız çünkü performansınızı etkilemez. Yine de, yüksek kaynak tüketimi gibi bazı yanlış davranışları fark ederseniz, bu kolay yöntemleri izleyerek bunu devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

CTF Yükleyicisi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

CTF yükleyicisini devre dışı bırakmak için kullanılacak 2 yöntem mevcuttur. Bunlar;

 • CTF Yükleyici Hizmetini Devre Dışı Bırakma
 • Görev Zamanlayıcı

Yöntem 1: CTF Yükleyici Hizmetini Devre Dışı Bırak

CTF Loader işlemini devre dışı bırakmak için en kolay yol budur.

CTF Loader, Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti adında bir servisi çalıştırır ve aşağıdaki adımları izleyerek herhangi bir hizmet gibi devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. lk önce, Hizmetler penceresini açmanız gerekir. Win + R tuşlarına basın ve komutu yazın services.msc. Şimdi Hizmetler yardımcı programını açmak için Enter tuşuna basın
 2. Oradayken, Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti’ni bulana kadar aşağı kaydırın. Üzerine çift tıklayın
 3. Özellikler penceresinde Açılır menü açılır tipini açın ve Devre dışı seçeneğini seçin.
 4. Değişiklikleri kaydetmek ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Uygula’yı tıklayın.
 5. Bir daha ki sefer başlattığınızda, CTF Yükleyici devre dışı bırakılacak

Yöntem 2: Görev Zamanlayıcı

Bu yöntem, herhangi bir hizmeti silmeden veya devre dışı bırakmadan bu CTF Yükleyiciyi devre dışı bırakmanın güvenli bir yoludur. Herhangi bir problemden kaçınmak için bu işlemi ilki yerine gerçekleştirmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

 1. Bu işlemi gerçekleştirmek için Görev Zamanlayıcı’yı açmanız gerekir. Windows’da arayabilir veya taskschd.mscaçmak için komutu çalıştırabilirsiniz
 2. Açıldıktan sonra, aşağıdaki klasörler arasında dolaşmanız gerekir Görev Zamanlayıcı Kütüphanesi> Microsoft> Windows> TextServicesFramework
 3. Şimdi orada, MsCtfMonitor dosyasına çift tıklayın. Özellikler penceresini açacaksınız
 4. Gezinin Tetikleyiciler sekmesine ve tek tetik seçin, ardından Düzenle (Edit) düğmesine tıklayarak.
 5. Tetiklemeyi düzenle penceresinde, Etkin kutusundaki işareti kaldırın ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’ı tıklayın. Artık tüm pencereleri ve Görev Zamanlayıcı’yı kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, CTF Loader bilgisayarınızda çalışmayacaktır.

Önerilen: Virüs Taraması

Yazının başında söylediğim gibi, bu işlemi hiçbir zaman devre dışı bırakmamalısınız, çünkü bu işlem belleğiniz, performansınız veya diskiniz üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. Ancak bazı durumlarda, sisteminize saldırmak için bu dosyayı kullanan bazı virüslerden etkilenmiş olabilirsiniz.

Bu nedenle, bu sorunu doğru bir şekilde çözmek için aşağıdaki adımları izlemenizi öneririz:

 1. Nod32 ya da Malwarebytes’i antivirüs programlarını indirip kuralım.
 2. Bu antivirüs programlarının web sitesinde, sadece Ücretsiz İndir düğmesine tıklamanız ve dosyayı bilgisayarınıza kaydetmeniz yeterlidir.
 3. Şimdi herhangi bir program gibi bahsettiğimiz antivirüslerden birini yüklemek için dosyayı çalıştırın
 4. Kurulduktan sonra antivirüsü çalıştırın. Açılan pencerede, TARAMA bölümüne gidin
 5. Şimdi Tehdit Taraması seçeneğini seçin ve Taramayı Başlat seçeneğine tıklayın.
 6. Bu sorunu çözmek için işlemlerin bitmesini bekleyin. Malwarebytes, bu tür bir taramada, CTF Loader gibi çekirdek Windows hizmetlerinizde virüs veya kötü amaçlı yazılım arar. Bu nedenle, bu güvenlik yazılımı bu sorunu hızla çözebilecek.

ctfmon.exe Nedir?

CTFMON.EXE, Microsoft Windows işletim sisteminde bulunan bir dosyadır. CTFMON.EXE, Office XP ve daha sonraki sürümlerinde Office Alt-Tab uygulaması için bir araçtır. Bu uygulama, Alt-Tab tuş kombinasyonunu kullanarak açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmanıza izin verir.

Ayrıca, Microsoft Word ve Microsoft Outlook gibi bazı Office uygulamalarının çeşitli özelliklerini desteklemek için de kullanılır. CTFMON.EXE, genellikle Windows başlangıç listesine eklenir ve otomatik olarak çalıştırılır, ancak bazen virüsler tarafından da kötü amaçlı olarak kullanılabilir.

Eğer CTFMON.EXE dosyası sisteminizde bulunuyorsa ve bir Office uygulaması kullanıyorsanız, bu dosya normal bir parçasıdır ve genellikle bir sorun oluşturmaz.

Eğer CTFMON.EXE dosyası sisteminizde bulunmuyorsa ve bir Office uygulaması kullanmıyorsanız, bu dosya bir virüs tarafından yüklenmiş olabilir ve sisteminizi taramak iyi bir fikir olabilir.

Sonuç

Daha önce de söylediğim gibi, CTF Loader hiçbir durumda devre dışı bırakılmamalıdır; Bunu yalnızca dosyanın Windows çekirdek işlemini taklit eden bir virüs olduğunu doğrulamak istediğinizde yapmanız gerekir.

Bu işlemle ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa veya bilgisayarınızda belirli bir durum varsa, yorumlar bölümünü kullanarak iletişim kurabilirsiniz.

Bu konu hakkında farklı bir yöntem öneriniz varsa bizlere yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin.

2.3 3 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hayri
hayri
2 yıl önce

yukarıdakileri uyguladım çözüme ulaştım teşekkürler

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x