Android Akıllı Telefonunuzun Ekranını Geliştirmek için 6 İpucu
Android Akıllı Telefonunuzun Ekranını Geliştirmek için 6 İpucu

Akıllı telefon ekranları daha önce hiç bu kadar iyi durumda değildi. Fiyat bölümüne bakılmaksızın, üreticilerin birbirlerini aşmaya yönelik sürekli baskıları, eskiden amiral gemisi pazarıyla sınırlı olan yüksek çözünürlüklü panellerin demokratikleşmesine yol açtı. Bununla birlikte, Android deneyimini geliştirmek için hala kullanabileceğiniz bir kaç ipucu var. Dolayısıyla, bu makalede bir grup uygulamayı tartışıyoruz.

Android Akıllı Telefonunuzun Ekranını Geliştirmek için 6 İpucu

sRGB Modu

Çoğu OEM bugünlerde RGB özellikli ekranlar sunar. Başlatılmamış kullanıcılar için RGB, Kırmızı, Yeşil ve Mavi kullanılarak oluşturulabilen tüm renkler anlamına gelir. Bununla birlikte, Android bu ayarda tamamen kalibre değildir ve sonuç olarak, görüntüler aşırı doymamış ve yanlış renkler gösterir.

Neyse ki, birçok telefon artık sRGB’ye geçmek için bir seçenekle geliyor ki, sGB’ye göre temelde RGB’nin bir alt kümesidir ve daha da önemlisi, Android’in doğal profiline uygun. Renkler nispeten daha keskindir, gözlerde de daha kolaydır. Bu ayar çoğu durumda “Resim renk modu” altındaki geliştirici seçeneklerinde bulunur. Ancak bazı “Android” kaplamalarında “standart” ayarlamayı seçmeniz gereken bir ekran kalibrasyonu da vardır.

Gece modu

Genelde ekranlar, özellikle de gece boyunca onlara yapıştığınız takdirde, gözler için özellikle sağlıklı değildir. Bununla birlikte, telefonunuzdaki “gece modu” nun etkinleştirilmesi mavi ışık etkisini azaltabilir. Seçenek genellikle ekran ayarlarında kullanılabilir. OEM bunu sağlamadıysa , Twilight gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. İlk bakışta bu biraz rahatsız görünebilir ancak buna birkaç dakika içinde alışırsınız.

Ekran Boyutu

Bir kerede ekranınızda daha fazla veya daha az içerik görmek ister misiniz? Ekran yoğunluğunu değiştirmeyi deneyin. Sistem düzeyinde, telefonunuzun çeşitli yazılım öğelerinin boyutunu değiştirir. Örneğin, WhatsApp sohbet satırlarını boyutu düşürerek veya tersini izleyerek görüntüleyebilirsiniz. Çimdik “ekran boyutu” veya “DPI” altında olmalıdır.

Ekran Karartıcı

Ekranın parlaklığını giderebileceğiniz bir sınır var. Neyse ki, bunun ötesine geçmenizi sağlayan ” Screen Dimmer yani Ekran Karartıcı ” adı verilen bir uygulama var. Normal olarak gördüğünüze fazladan bir filtre katarak işlev görür. Opaklığı, gölge rengini daha da değiştirebilirsiniz. Daha doğal bir deneyim için elbette siyah seçmelisiniz. Bununla birlikte, Pro sürümü için onu seçmeniz gerekecek.

Yuvarlatılmış köşeler

Çoğu akıllı telefonun şasisinin köşeleri yuvarlatılmıştır. Bununla birlikte, ekranlar hala daha tutarsız bir görünüm yaratan daha dikdörtgen bir şekle sahiptir. Samsung ve LG, bu nedenle bu yıl, en az onların amiral gemisi serileri ile bu sona erdi. Dolayısıyla, orada bulunan herhangi bir Android telefona ekran köşelerini yuvarlatmak için Play Store’da bir sürü uygulama açıldı. Başlamak için bu uygulamayı indirin, gerekli izinleri sağlayın ve siz de fark edeceksiniz hoşunuza gidecektir.

Pixoff

Son olarak, piksel sayısını devre dışı bırakarak telefonunuzun pilini kurtarabilen ücretsiz bir uygulama olan Pixoff. İşte böyle işler – Tanımlanmış bir desene dayanan Pixoff, bir grup satır veya sütun piksel kapatır. Sonuç olarak, ekranınız nispeten daha az güç tüketir. Endişelenmeyin, sorunsuz bir şekilde telefonunuzu kullanabileceksiniz, ancak normalde olduğu kadar keskin olmayacaktır. Pixoff ücretsizdir ve onu bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Kimler Bu Makale Hakkında Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir