AndroidGenel

Android’de Depolama Alanı Geri Kazanmanın 6 Yolu

Reklamlar

Bugünlerde çoğu akıllı telefonun OEM’leri hemen hemen tüm segmentlerde geniş depolama alanı sağlamakla birlikte, akıllı telefonlar artık hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Fotoğraflar, videolar, belgeler ve daha pek çok şeyi içeren akıllı telefonlarımızda neredeyse her şeyi depolarız. Dolayısıyla, bazen akıllı telefonlarımızda düşük saklama alanı buluyoruz. Akıllı telefonların birçoğu size depolama alanını genişletme seçeneği sunarken, düşük alan üzerinde çalışıyorsanız Android’de depolama alanını geri yükleyebilirsiniz.

Android’de Depolama Alanı Geri Kazanmanın 6 Yolu

Bu yazıda, Android’de depolama alanını geri kazanmanın 6 kolay yolu paylaşılacak.

1. Önbellek Verilerini Temizle:

Önbellek verileri, çok fazla istenmeyen alan alan klasörlerden biridir. Telefonunuza çok sayıda uygulama yükledikten sonra, bu uygulamalar ön belleğe alınmış verilere sahip olacak ve bu bazen GB alanı dolacak ve bunlar istenmeyen dosyalardır. Telefonunuzda daha fazla yer açmak için bu dosyaları temizlemek güvenlidir.

Uygulamanın önbelleğini uygulama listesinden tek tek temizleyebilir veya Ayarlar> Depolama Alanı> Önbellek verileri bölümüne gidebilir ve ön bellekteki verileri silmek için bir onay alırsınız. Ön belleğe alınmış verileri temizlemek kesinlikle Android’de ki depolama alanını geri kazanmanızı sağlayacaktır.

2. Kullanılmayan ve istenmeyen uygulamaları kaldırın:

Google Play mağazası en yüksek uygulama depolarından birine sahip olduğundan, genellikle çeşitli uygulamaları yüklemeye ve denemeye yöneliriz. Ancak kullanmadığınız takdirde sık sık bunları kaldırmayı unuturuz. Bir süre sonra akıllı telefonunuzdaki kullanılmayan tüm uygulamaları kaldırmak iyi olur. Bazı oyunlarda büyük bir depolama alanı gerekebilir ve bunları silmek alan kazanmanıza yardımcı olacaktır.

3. Çevrimdışı Haritaları Silin:

Haritaları çok kullanan ve çevrimdışı haritaları indirmiş olan bir kişiyseniz, bu, çok fazla alan kaplar. Telefonunuza büyük haritalar indirdiyseniz, bir GB’dan fazla olabilir. Çevrimdışı kullanım için haritaları indirmeniz durumunda, alanı geri kazanmak için haritaları silmeyi deneyin.

4. İndirilenler klasörü:

Genellikle telefonunuzda bir sürü dosya indirmeye devam ediyoruz ve tüm bu dosyalar genellikle indirilenler klasörüne kaydediliyor. Dosyaları indirilenler klasöründeki boyutlara göre sıralayabilir ve daha sonra, aslında hangi dosyalara ihtiyacınız olduğunu görebilir ve Android telefonunuzdaki alanı geri kazanmak için dosyaların geri kalanını kaldırabilirsiniz.

5. Fotoğrafları ve Videoları Yedekle Klasörü:

Fotoğraf makinesi akıllı telefonunuzda en çok kullanılan özelliklerden biridir ve maksimum depolama alanı kullanımının fotoğraf ve videolar klasörüne göre olduğunu görebilirsiniz. Bu dosyaların bir yedeklemesini bilgisayarınıza almanız iyi olacaktır, bu işlem uzunca bir süre alabilir ama bittikten sonra Android telefonunuzda depolama alanını geri alabilirsiniz.

6. WhatsApp Resim klasörü:

WhatsApp bugün en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu ve sosyal mesajlaşma konusunda binlerce video ve fotoğraf paylaşılmakta. Bu videoları izlerken, aslında telefonunuza indirirsiniz ve bu, telefonunuzda büyük bir depolama alanı meşgul eder. Bu nedenle, burada bulunan büyük dosyaların tümünü temizlemeniz önerilir.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin