GenelinternetSEOWebmaster

Semantik Arama – SEO için Neden Ve Ne Kadar Önemli?

Reklamlar

Semantik Seo nedir? Semantik arama nedir? Semantik arama seo için ne kadar önemli? Semantik Arama seo için ne kadar önemli?

Arama motoru optimizasyonu çok yaygın olarak kullanılmakta ve dijital pazarlama çağında tanımlanmaktadır. Daha iyi SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, şirketlerin İnternet’te ki arama botlarının sitelerini tanımasını sağlamak için anahtar kelimeler kullanma şeklidir. Birçok girişimci, web sitelerinin algılanmasını sağlamak için giderek farklılaşmaya güveniyor. Semantik (Anlamsal) arama sorguları, web sitelerini farklılaştırmanın bir yoludur!

Açıklamalı Semantic Arama (Anlamsal Arama) Sorguları

Bir İnternet arama motoru botu bir web sitesini ve web sörfçülerinin aradığı materyali arayan tüm sayfaları veya olası tüm sorguların ve kelime ilişkilerinin içeriğini incelediğinde anlamsal bir arama yapar. Semantik Aramalar (Anlamsal Aramalar), İnternet arama motoru botunun bir web sayfasının içeriğini bir insanın yaptığı gibi incelediği, analiz ettiği ve anladığı süreçtir!

Semantik Arama Nasıl Çalışır?

Örneğin, bir İnternet arama motoru botunun evrim hakkında bir siteyi görüntülediğini ve sayfalarını incelediğini varsayalım. Aşağıdaki cümlenin bulunduğunu da varsayalım: “İnsanların son buz çağında diğer insan türleriyle bir arada yaşadıklarını biliyor muydunuz?” İkinci cümlenin “O zamanlar en az on tane vardı!” Diyor. Bot, ikinci cümlenin son Buzul Çağı boyunca farklı insan türlerine gönderme yaptığını anlamak için insan mantığını, tümdengelim ve sözcük ilişkilerini birleştirirdi. Bot daha sonra, arama motoru sonuçlarının ilk aramaları yanıtlayan ve aynı zamanda eşleşen bilgileri içerdiğinden emin olmak için genel aramalarla eşleşen anahtar kelimeleri ve uzun cümleleri arayacaktır.

Semantik Arama (Anlamsal arama) büyüsü burada bitmiyor! Anlamsal arama işlemini kullanırken, Google arama motoru botu, farklı insanları, yerleri ve sörfçünün ilk aramayı başlattığında başvurduğu şeyleri ayırt edebilir. Arama motoru botları, kullanıcının arama geçmişini, konumunu, kullanıcının genel arama geçmişini ve belirli anahtar kelimelerin ve uzun terimlerin yazımındaki değişimlerini analiz eder.

Buna iyi bir örnek, bir kullanıcı dünyanın farklı iklim bölgelerini aradığında ve 20 aramadan sonra “ılıman” anahtar kelimesine girdiğinde olabilir. Arama motoru botu kullanıcının belirli bir iklim türü hakkında bilgi istediğini ve buna göre bilgileri arayacağını anlayacaktır. Arama motoru botu, önceki 20 iklim talebini “orta” kelimesiyle ilişkilendirir ve web sitelerinde ve web sitelerinde nelerin aranacağını bilirdi. Bu arama süreci aslında yapay zeka ve insan becerileri olan arama motoru botları sunuyor!

Semantik Aramalarda (Anlamsal Aramalarda) Yer Alan Adımlar

Beklediğiniz gibi, yapay zekanın insan becerilerini mantıklı ve bilişsel anlamda aktardığı anlamsal bir araştırma, çünkü bu karmaşık ve karmaşık, çok adımlı bir süreç. Aşağıda açıklanmıştır.

Bilgi Grafiği

Semantik Arama’da Bilgi grafiği, kullanıcının alaka düzeyi ve anlamı için girdiği anahtar kelimeleri ve uzun cümleleri temsil eder. Arama motoru bot sonra eşleşen bilgileri döndürür. Bu grafik ilk olarak Google tarafından belirli anahtar kelimeler ve uzun ifadeler içeren bilgileri aramak yerine öğeleri ve terimleri aramak için vurgulanmıştır. Google “dizeleri değil, şeyleri vurguladı.” Popülerliği, döndürülen bilgilerin doğruluğu nedeniyle, dünyada en çok kullanılan arama motorlarından biri haline geldiğinde arttı.

Bilgi Grafiği daha sonra, normalde kullanıcıların aradığı büyük bir bilgi veritabanına dönüştü. Bilgi, anahtar kelimeler ve uzun ifadelerde yaygın olarak bulunan bilgilere özeldi. Google, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ve yararlı bulduğu bilgileri döndürmek için bu veritabanını kullanır. Bilgi “şeyler” ile sınıflandırılır ve her nesnenin özellikleri vardır.

Hummingbird

Hummingbird Google’ın çocuğu. Metodolojisi beş yaşında ve kullanıcılar tarafından girilen anahtar kelimelerin ve uzun ifadelerin önemi ile ilgili değerli bilgiler içeren İnternet arama motorları için bot sayfalarını içeren bir algoritma kullanıyor. Bu örneği kullanarak, dinozorlardan, evrimlerinden, yaşamlarından ve doğal ortamlarındaki etkilerden bahseden bir web sitesi aslında Google’ın İnternet’teki arama sonuçlarında gözüküyor. Bu, gerçekten fazla bir şey söylemeden sadece “dinozor” kelimesinden bahseden web siteleri için geçerli olmayabilir.

Rank Brain

Rank Brain, insanlarla aynı şekilde öğrenebilen yapay bir zekadır. Site bilgilerinin sorgularla olan ilgisini analiz ettiğinden ve bunları buna göre sınıflandırdığından, semantik arayışında önemli bir rol oynar. İnsanlar gibi öğrenen kasıtlı bir teknolojidir.

Yukarıda ki adımlar, Semantik Arama (anlamsal arama) sorgularının, sitelerinin değerli ve alakalı bilgileri içeren şirketlerin, bilgilerin kalitesine bağlı olarak arama motoru sonuçlarına ulaşmasına yardımcı olur!

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
BURAK MEHEL
BURAK MEHEL
4 yıl önce

Gayet guzel bir paylasim. Insanlar icin yararli olacagini dusunuyorum. Semantik makale hizmeti veriyorum bende..

Vakansiyalar
Vakansiyalar
1 yıl önce

faydalı bilgiler için teşekkürler, semantik seo hakkında güzel bilgiler edindim.

Başa dön tuşu
2
0
Would love your thoughts, please comment.x