BilgisayarDonanımGenelTeknoloji

NVMe M.2 SSD Nedir Ve Ne Kadar Hızlı?

Reklamlar

Zaten bir Katı Hal Sürücüsünün (SSD) ne olduğunu ve muhtemelen dizüstü bilgisayarınıza veya Chromebook’unuza yüklendiğini biliyorsunuz.

SSD, geleneksel dönen sabit disklerden çok daha hızlıdır; dolayısıyla eski bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarın performansını iyileştirmenin en iyi yolu olarak bir SSD’yi yüklemenizi öneririz.

Yeni SSD standardıyla – NVMe M.2 SSD ile oynayana kadar.

Nvme SSD Nedir?

NVMe (Kalıcı Bellek Ekspresi), çok çeşitli kurumsal ve istemci sistemlerinde artırılmış ve verimli performans ve birlikte çalışabilirlik hedefleriyle PCIe tabanlı SSD’ler için bir komut kümesi ve özellik kümesi tanımlayan bir iletişim arabirimi ve sürücüsüdür. NVMe, SSD için tasarlanmıştır.

NVMe M.2 SSD Nedir?

PC’nizin performansını arttırmanın yeni yolu bir NVMe M.2 SSD ‘yi kurmaktır. NVMe, “Uçucu Olmayan Bellek Express (Non-Volatile Memory Express)” i temsil eder ve yüksek hızlı depolama ortamlarına erişim için en son protokoldür.

Eski protokollere kıyasla çeşitli avantajlar sunar. Bir NVMe sürücüsü de bir SSD‘dir, ancak bir SATA III kablosuyla bağlanmak yerine, M.2 PCIe yuvası yoluyla veya M.2 PCIe adaptörü aracılığıyla geleneksel bir PCIe yuvasına doğrudan ana karta takılır, M.2 kısmı, form faktörüne ve sürücünün anakartla nasıl bağlantılı olduğunu gösterir.

Şaşırtıcı bir şekilde, sürücü sadece bir RAM çubuğunun büyüklüğündedir ve bir SSD, geleneksel bir döner sabit sürücü üzerindeki performansı büyük ölçüde artırırken, bir NVMe M.2, kıyaslandığında oldukça hızlıdır. Bunu SSD 2.0 olarak düşünün!

Evdeki PC’ler için her bir sürücü türü için SPEC’lerle ilgili önemli ayrıntılar:

  • Geleneksel 7200 RPM HDD: 160 MB / sn
  • SATA III SSD: 600 MB / sn
  • NVME M.2 SSD: 3500 MB / sn

NVMe M.2 SSD Ne Kadar Hızlı?

Açıkçası, NVME SSD hızları diğerlerini havaya uçurur. Ancak, bir tane eklemeyi tercih ederseniz, bilgisayarınızın diğer önemli bileşenlerini de dikkate almanız gerekir.

Eğer bir Core i3 üçüncü nesil ile eski bir PC varsa Örneğin, RAM ve entegre grafik 4GB, sen NVMe M.2 SSD sürücüye sunduğu hız ile yararlanmak mümkün değil.

Teknolojinin hala nispeten yeni olduğu göz önüne alındığında, geleneksel SATA III SSD sürücüsüne kıyasla bir NVMe M.2 SSD sürücüsü için de prim ödersiniz.

Eğer aradığınız şey en iyisi ve birkaç ekstra dolar harcamayı düşünmüyorsanız, yeni NVMe M.2 SSD sürücüleri doğru seçimdir.

Yükseltmek isterseniz, anakartınızın adaptör için M.2 konektörüne veya ek bir PCI yuvasına sahip olduğundan emin olun. Bilgisayarınızda hangi tür yuvaların açıldığından emin değilseniz, kılavuza veya üreticinin web sitesine bakın.

Ya da ücretsiz Piriform aracı Speccy’yi kullanabilirsiniz. Piriform, bir başka çok popüler faydacı olan CCleaner’ı yaratan takım.

Mevcut bilgisayarınızı yükseltmek isterseniz, bir NVMe M.2 SSD eklemek, 600 MB / s SSD SATA kablolarının sınırlarını aşarak bellek yongalarınızın tam performansını elde etmenizi sağlar.

Doğrudan bir ana karta takıldığında, bir NVMe M.2 diski 3.500 MB / s’ye varan okuma/yazma hızları sağlar – ki bu da tipik bir SSD’yi atar. Bilgisayarınızda yüklü bir tane varsa, aldığınız bir performans artışının ne kadar olduğunu bize bildirin.

Ya da henüz yüklemediyseniz, kurulum talimatlarımızı okuyun.

NVMe M.2 SSD Sabit Disk Nasıl Kurulur ve Neden Olmalı?
0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x