BilgisayarGenelNasıl Yapılır?TeknolojiWindows

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Reklamlar

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır? Yeni nesil oyunlar çıktığından beri tüm oyun sever ya da bilgisayarından performans almak isteyenlerin tek arayışı performansı nasıl arttırırım.

Neler Okuyacaksınız? →

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?
Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?
 1. Bilgisayarınıza kullanmadığınız uygulamaları kurmayın. Örneğin Adobe Photoshop kullanmıyor iseniz bunu kurarak bilgisayarınızı olabildiğince yüklü hale getirmeniz sizin zararınıza olacaktır.
 2. Bilgisayarınızın işletim sisteminin kurulu olduğu disk yani genelde C olan diske olabildiğinden az program yüklemeye özen gösterin ve bu diskte dosya barındırmayın ek bir diskiniz varsa ki genelde D olarak adlandırılır bu diskin içersin de barındırın. Format attığınızda bile bu diske dokunmazsınız C adlı diski yani işletim sisteminin dosyalarının olduğu diske format atmak zorunda kalırsınız belgeleriniz, dosyalarınız da kaybolmaz bu vesile ile.
 3. Bilgisayarlarınızın program ayarlarını düzenlemeye çalışın. Bazı programlar bilgisayar açılınca otomatik başlar ki bunu engelleyiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
  • Başlat simgesine tıklayarak çalıştıra tıklayınız ya da Windows + R tuşuna basınız (Windows 7 için alternatif: Programları ve dosyaları ara yazan yeri de kullanabilirsiniz.
  • Bu dediğimiz yerlerden herhangi birisine (çalıştır veya Programları ve dosyaları ara) msconfig yazıyorsunuz.
  • Karşınıza Sistem Yapılandırması penceresi açılıyor.
  • Yukarıda gördüğünüz sekmeler den Başlatma’ya tıklıyoruz.
  • Açılmasını istemediğiniz programların yanındaki işareti kaldırıyoruz.
  • Kaydet diyoruz. Aktif olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.
 4. Bilgisayarınız da oluşturduğunuz dosyalarda yaptığınız değişiklikler, sabit diskte asıl dosyanın konumundan farklı bir alanda depolanır. Bu işlemler diskinizde zamanla parçalanmalara neden olur, bilgisayarınız yavaşlar. Parçalanmış dosyalarınızı birleştirmek için disk birleştiricisini kullanınız.
 5. Kesinlikle Anti – Virüs kullanınız. Zira bilgisayarınıza virüs bulaştığı anda hem bilgisayarınızda ki verilerden olursunuz hemde çözümü olmayan bir hata ile karşılaşırsınız.
 6. Masa üstünde arka planlarında masa üstü arka plan resmi olarak adlandırdığımız yüksek çözünürlükte resimleri kullanmayınız. Düz renk kullanabilirsiniz örneğin siyah gözünüz içinde iyi olacaktır.
 7. Geçici dosyalarınızı, internet tarayıcılarınızı yani internet tarayıcı (browser) geçmişini sık sık temizleyiniz. Geri dönüşüm kutusunda dosya bekletmeyiniz.

Sizlerinde bilgisayarın performansı nasıl arttırılır konusunda önerdiğiniz bir yöntem ya da yol var ise bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Son zamanlarda bilgisayarın performansı düşmüştü alternatif yollar ararken bu makaleyi buldum. Paylaşımınız için teşekkürler. Benimde nacizane bir önerim olacaktır ki bilgisayarınızın soğutucu fanını temizlemek olacaktır. Bu yaz günlerinde tozlanmış bir bilgisayar fanı işe yaramayacaktır.

 2. Merhaba Hasan,

  görüş ve önerin için teşekkür ederiz, fan temizliğinin yanında işlemcinizin de macununu kontrol etmekte fayda olacaktır.

  Mutlu Günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et