Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?
Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

 1. Bilgisayarınıza kullanmadığınız uygulamaları kurmayın. Örneğin Adobe Photoshop kullanmıyor iseniz bunu kurarak bilgisayarınızı olabildiğince yüklü hale getirmeniz sizin zararınıza olacaktır.
 2. Bilgisayarınızın işletim sisteminin kurulu olduğu disk yani genelde C olan diske olabildiğinden az program yüklemeye özen gösterin ve bu diskte dosya barındırmayın ek bir diskiniz varsa ki genelde D olarak adlandırılır bu diskin içersin de barındırın.
  Format attığınızda bile bu diske dokunmazsınız C adlı diski yani işletim sisteminin dosyalarının olduğu diske format atmak zorunda kalırsınız belgeleriniz, dosyalarınız da kaybolmaz bu vesile ile.
 3. Bilgisayarlarınızın program ayarlarını düzenlemeye çalışın. Bazı programlar bilgisayar açılınca otomatik başlar ki bunu engelleyiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.Masaüstünde arka planlarında masa üstü arka plan resmi olarak adlandırdığımız yüksek çözünürlük lü resimleri kullanmayınız. Düz renk kullanabilirsiniz örneğin siyah gözünüz içinde iyi olacaktır.Geçici dosyalarınızı, internet tarayıcılarınızı yani internet tarayıcı (browser) geçmişini sık sık temizleyiniz.
  Geri dönüşüm kutusunda dosya bekletmeyiniz.

  •  Başlat simgesine tıklayarak çalıştır’a tıklayınız.(Windows 7 için alternatif: Programları ve dosyaları ara yazan yeri de kullanabilirsiniz.
  •  Bu dediğimiz yerlerden herhangi birisine(çalıştır veya Programları ve dosyaları ara) msconfig yazıyorsunuz.
  • Karşınıza Sistem Yapılandırması penceresi açılıyor.
  • Yukarıda gördüğünüz sekmeler den Başlatma’ya tıklıyoruz.
  • Açılmasını istemediğiniz programların yanındaki işareti kaldırıyoruz.
  • Kaydet diyoruz. Aktif olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.
 4. Bilgisayarınız da oluşturduğunuz dosyalarda yaptığınız değişiklikler, sabit diskte asıl dosyanın konumundan farklı bir alanda depolanır. Bu işlemler diskinizde zamanla parçalanmalara neden olur, bilgisayarınız yavaşlar. Parçalanmış dosyalarınızı birleştirmek için disk birleştiricisini kullanınız.
 5. Kesinlikle Anti – Virüs kullanınız. Zira bilgisayarınıza virüs bulaştığı anda hem bilgisayarınızda ki verilerden olursunuz hemde çözümü olmayan bir hata ile karşılaşırsınız.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Makalemizi Oylayabilir Ya da Makalemiz Hakkında Yorum Yapabilirsiniz!