GenelNasıl Yapılır?Windows

Windows 10’da Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı (RSAT) Etkinleştirme

Reklamlar

Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı Windows’unuza kurmak ister misiniz? Bu yayında size RSAT için bir rehber ve indirme linkleri göstereceğim.

Uzak Sunucu Yönetim Araçları veya RSAT (Remote Server Administration Tools), üçüncü taraf uygulamalara başvurmak zorunda kalmadan bilgisayarları ve sunucuları uzaktan kolayca yönetmemizi sağlayan en gelişmiş ve teknik kullanıcılar için Microsoft tarafından geliştirilen bir araçtır. 

Bu araçlar, her zaman Windows Server’a özgü olmuştur, ancak, Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi’nden itibaren, herhangi bir kullanıcı bunları yükleyip bilgisayarlarımızı uzaktan yönetmek için kullanabilir.

Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın ortalama bir kullanıcı için oldukça gelişmiş araçlar olduğu doğruysa ve bilgisayarınızı uzaktan yönetmek istiyorsanız, bilgisayarınızı kontrol ediyormuş gibi kontrol etmek için RDP veya benzeri programları kullanarak bağlanmak genellikle daha kolaydır. önlerinde. Ancak, zaten belirli bir bilgiye sahip olan bir kullanıcıysak, Sunucu Yöneticisi, Microsoft Yönetim Konsolu veya PowerShell cmdlet’leri gibi RSAT araçları PC’lerimizi kontrol altında tutmak için kullanışlı olabilir.

Windows 10'da Uzak Sunucu Yönetim Araçları'nı (RSAT) Etkinleştirme
Windows 10’da Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı (RSAT) Etkinleştirme

Uzak Sunucu Yönetim Araçları Nasıl Etkinleştirilir

Varsayılan olarak, bu araçlar işletim sisteminde devre dışıdır, çünkü tüm kullanıcıların kullanacağı bir şey değildir. Bunları etkinleştirmek için yapmanız gereken Windows 10 Ayarlar menüsünü açmak ve Uygulamalar> İsteğe bağlı özellikleri yönet bölümüne gitmek.

Görünen pencerede, Windows 10’da yüklediğiniz ve etkinleştirdiğiniz tüm isteğe bağlı işlevleri görebilirsiniz. Seçeneğe tıklarsınız. Bir özellik eklediğinizde, Windows 10’da yükleyebileceğiniz tüm özellikleri görebilirsiniz.

Orada tüm bu uzaktan yönetim seçeneklerini bulabileceksiniz. Bunlardan herhangi birine tıkladığınızda, işletim sisteminize kurmanıza olanak tanıyan bir düğmeye ek olarak, içerdiği ve ne için olduğu hakkında kısa bir açıklama olduğunu göreceksiniz. toplam 18 RSAT aracı belirir.

Uzak Sunucu Yönetim Araçlarını İndirin

RSAT araçlarını yukarıda belirtilen yöntemle bulabilirsiniz, ayrıca aşağıdaki indirme bağlantılarını kullanarak Uzak Sunucu Yönetim Araçlarını manuel olarak indirmeyi ve yüklemeyi deneyebilirsiniz:

İndir Windows 10 Sürüm 1803 64 bit için
İndir Windows 10 Sürüm 1803 32 bit için 
indir Windows 10 Sürüm 1709 64 bit için 
indir Windows 10 Sürüm 1709 32 bit için 
indir Windows Server 2016 64-bit 
İndir Windows Server 2016 32 -bit

Rsat Nedir?

Remote Server Administration Tools (RSAT), Windows işletim sisteminin uzak sunucuları yönetmek için kullanılabilen bir aracıdır. RSAT, Windows Server’daki çeşitli yönetim araçlarını içerir ve bunları Windows masaüstü bilgisayarından veya Windows Server’dan yönetmenizi sağlar.

RSAT, Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7’de kullanılabilir.
RSAT’ı Windows 10 veya Windows 8.1’de yüklemek için;

 • Ayarlar uygulamasını açın, “Uygulamalar“a tıklayın,
 • Uygulamalar ve özellikler“e tıklayın,
 • Geliştirici özellikleri“ne tıklayın ve “Remote Server Administration Tools (RSAT)” seçeneğini seçin.

RSAT’ı Windows 7’de yüklemek için Denetim Masası’nı açın,

 • “Programlar”a tıklayın,
 • “Programlar ve özellikler”e tıklayın,
 • “Windows özelliklerini ekle veya kaldır”a tıklayın ve “Remote Server Administration Tools” seçeneğini seçin.

RSAT, aşağıdaki yönetim araçlarını içerir:

 • Active Directory Yönetim Araçları
 • DNS Yöneticisi
 • DHCP Yöneticisi
 • Grup İlkesi Yöneticisi
 • Hyper-V Yöneticisi
 • İletişim Yöneticisi
 • Kablosuz Yöneticisi
 • Windows PowerShell
 • Windows Server Yöneticisi

RSAT, Windows işletim sistemini yönetmenin kolay bir yoludur. RSAT’ı kullanarak, Windows sunucularını uzaktan yönetmek için masaüstü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

RSAT Nasıl Kaldırılır?

Bu araçları bir kez yükledikten sonra, bu bölümden yüklenen işlevlerin bir miktar kalıcı olması nedeniyle Windows’u bir sonraki sürüme güncellediğinizde bile bunlar yüklü kalacaktır.

Bu araçları kullanmazsanız, yer açmak ve sistemin gereksiz işlevleri ve özellikleri temizlemesini sağlamak için bunları kolayca kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, bilgisayarınızda etkinleştirdiğiniz özellikleri görebileceğiniz Windows 10 Ayarlar menüsünde İsteğe bağlı özellikleri yönetme bölümüne geri dönün .

Ardından, artık kullanmayacağınız RSAT araçlarını bulun ve üzerlerine tıklayarak Kaldır seçeneğini seçin. Bu işlev, yeniden başlatırken Windows 10’dan kaybolacak ve tekrar el ile kurmadığınız sürece tekrar kullanamayacaksınız.

Bu kadar kolay, Windows 10’unuzda RSAT araçlarını etkinleştirebilir veya araçları doğrudan indirebilir ve yükleyebilirsiniz.

Bir bilgisayarı uzaktan yönetmek için RSAT araçlarını hiç kullandınız mı? Bize yorum bölümünde bildirin.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x