GenelinfografikNasıl Yapılır?

Online infografik Yapmak İçin En İyi 5 Ücretsiz Araç

Reklamlar

infografik bilgi sunmanın görsel bir yoludur. Peki online infografik yapmak için en iyi 5 ücretsiz araç önerilerimizi sizlere sunalım!

infografik bilgi sunmanın görsel bir yoludur. İster karmaşık bir kavramı açıklıyor olun, ister veri aktarıyor olun, bir infografik kullanmak düz eski metin kullanmaktan daha ilgi çekicidir.

inforgrafik formülü yıllar içinde mükemmelleştirilmiştir. Araştırmanızı yapar, verilerinizi veya puanlarınızı toplar ve bunları mantıksal bölümlere yerleştirirsiniz. 

Daha sonra, bazı destekleyici metinlerle birlikte önemli bilgileri iletmek için veri görselleştirmelerini kullanırsınız.

Online infografik Yapmak İçin En İyi 5 Ücretsiz Araç

Ancak, eğer konuşma yeteneğiniz yoksa, araştırma ve çizimden bitmiş bir grafiğe nasıl geçersiniz? Neyse ki, çevrimiçi olarak kullanılabilen bir çok ücretsiz araç var ve bu makale inforgrafiks oluşturmak için en iyi ücretsiz araçları listeliyor.

Online infografik Yapmak İçin En İyi 5 Ücretsiz Araç

1. Canva

Canva, tasarımcı olmayanlar için tercih edilen tasarım aracıdır. Kullanımı kolay bir arayüz, fotoğraflar ve simgeler gibi geniş kapsamlı ücretsiz varlık koleksiyonunu ve kolay dışa aktarma seçeneklerini bulacaksınız. Canva’daki özelliklerin çoğu ücretsiz olarak kullanılabilir.

Canva İnfografik Maker ile benzer bir hikaye. Sunum yapıcısına benzer şekilde bir şablonla başlarsınız. Ardından, herhangi bir metni değiştirebilir, herhangi bir resmi silebilir veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için herhangi bir simgeyi taşıyabilirsiniz. Logo ve varlıklar gibi kendi resimlerinizi bile ekleyebilirsiniz.

Canva’nın kendisinden seçebileceğiniz iki milyondan fazla varlığı var (görüntülerin çoğu ücretsiz ya da tek kullanımlık lisans için 1 dolar).

Uygulamanın basitliği de onun sınırlamasıdır. Mükemmel bir şablon bulursanız (ve olma ihtimaliniz şudur), düzgün yelken açacaktır. Metni düzenleyin, işleri hareket ettirin ve bir gün arayın. Yapmazsanız, sıfırdan bir inforgrafik oluşturmak uzun ve zahmetli bir işlemdir. Ancak bunun böyle olduğu kanıtlanırsa, aşağıdaki alternatif seçeneklere bakmalısınız.

Online infografik yapma aracı Canva web sitesine ulaşmak için https://www.canva.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. Visme

Basit bir şablon ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, Visme kullanmayı deneyin. Bir blok sistemi üzerine kurulu çok yönlü bir inforgrafik oluşturma aracıdır. Giriş yaptıktan sonra, şablonların koleksiyonuna göz atabilir ve herhangi bir şey için istediğinizi etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz.

Ancak Visme’ye yaklaşmanın en iyi yolu blokları kullanarak sıfırdan kendi inforgrafik’inizi oluşturmaktır. Mükemmel inforgrafik şablonunu bulma şansı, bir inforgrafik bloğunu bulmaktan çok daha düşük.

Boş bir şablon oluşturduktan sonra, başlıklar, istatistikler, rakamlar, grafikler, şemalar ve daha fazlası için bloklara göz atmak için Önerilen İçerik bölümüne gidin. Size hitap eden bir şey gördüğünüzde, bloğa eklemek için tıklamanız yeterlidir. Sonra yeniden boyutlandırabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Diğer uygulamalardan ve web sitelerinden oluşturulan öğeleri de içe aktarabilirsiniz. Örneğin, bir akış çizelgesi oluşturmak ve ardından Visme’ye içe aktarmak için en iyi ücretsiz çevrimiçi akış çizelgesi oluşturucularından birini kullanabilirsiniz.

Sıfırdan bir inforgrafik oluşturmak istemiyorsanız, bu da sorun değil. Visme’deki her şablon aynı bloklar çerçevesi üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, blokları değiştirerek inforgrafik bölümlerini silmek ve düzenlemek kolaydır. Bu, Canva gibi bir şablonda tam bir şablon düzenlemekten çok daha kolay bir işlemdir.

Örneğin, Canva’da, yalnızca tüm inforgrafik arka planını değiştirebilirsiniz. Ancak Visme’de, infografikin her bloğu (veya bölümü) bir fotoğraf veya düz bir renk olsun, kendi bireysel arka planına sahip olabilir.

Visme’nin ücretsiz planı, beş projeye erişmenizi sağlar, ancak sınırlı şablonlar vardır ve infografiklerinizi yalnızca bir JPG dosyası olarak indirebilirsiniz. 

PDF olarak indirmek ve premium şablonlara erişmek için, standart plan için ayda 14 $ ‘a kaydolmanız gerekir.

Online infografik yapmak için Visme web sitesine https://www.visme.co/ adresininden erişebilirsiniz.

3. Piktokrat

Performans açısından Piktochart, Canva ve Visme arasında bir yerde duruyor. Editör daha çok yönlü ve daha birçok özelliğe sahip. Bir blok sistemine sahip olmasına rağmen, blok tabanlı bir şablon galerisine sahip değildir. Bunlar yalnızca bölüm bölücüler olarak ve belirli bölümlerin geçmişini değiştirmeyi kolaylaştırmak için kullanışlıdır.

Ancak Piktochart, tasarım ve estetik konusunda parlıyor. Piktochart şablonları ile cool inforgrafik yapabilirsiniz. Hem şablonları hem de arayüzü Visme’den daha parlak. Piktochart templates inforgrafiks’e profesyonel bir tasarımcı tarafından tasarlanmışlar gibi profesyonel bir dokunuş katacaktır.

Ancak Piktochart’ın blok tabanlı bir galerisi olmadığı için kendi cihazlarına bıraktın. Bir şablonu içe aktarırsanız ve birkaç bölümden hoşlanmıyorsanız veya gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, her şeyi kendi başınızdan sıfırdan oluşturmanız gerekir.

Ancak Piktochart’da bu eksiklik için neredeyse telafi eden birkaç araç var. Boş bloğu oluşturduktan sonra, dairesel veya stilize edilmiş bir çerçeveye fotoğraf eklemek için Fotoğraf Çerçevesi aracını kullanabilirsiniz. Geniş Grafik aracı, doğrudan inforgrafik içerisinde bir düzine farklı stilde bir görselleştirme eklenmesine yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Piktochart planı, infografikleri PNG olarak indirmenize izin verir (blokları tek tek de indirebilirsiniz). 25 $ / aylık Pro planı filigran olmadan inforgrafik olarak PDF indirmenize izin veriyor ve 800’den fazla şablona erişebilmenizi sağlıyor.

4. Venngage

Venngage, Canva’dan bir adım ötede. Visme gibi blok sistemiyle övünmese de, metin, varlıklar, fotoğraflar, grafikler ve çizelgeler eklemek için sayısız aracı var.

Düzenlemek için bir şablon seçebilir veya boş bir tuval ile başlayabilirsiniz. Büyük bir inforgrafik için düzenlemeyi kolaylaştırmak için öğeleri gruplandırabilir ve bunları kilitleyebilirsiniz. Gruplama özelliğini kullanarak bir bloğun işlevselliğini çoğaltabilirsiniz. Bu, infografik’in farklı bölümlerini görsel olarak ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Grafiğiniz için yeni parçalar oluşturmak üzere, başlamak için sol kenar çubuğundan bölümlerden birini kullanın. Simgeler, grafikler, haritalar, fotoğraflar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Online infografik yapma aracı Venngage web siesine erişmek için https://venngage.com/ adresini kullanabilirsiniz.

5. Infogram

Infogram inanılmaz derecede güçlü bir görselleştirme aracıdır. Ancak serbest planın ihracat seçenekleri sınırlı. Infogram filigranının yanı sıra, infografikleri blogunuza yerleştirmenize de izin verir. Grafiği resim veya PDF olarak indiremezsiniz.

Bu sınırlamaya uymazsanız, bir Infogram hesabına kaydolun ve boş bir tuval oluşturarak veya bir şablon seçerek bir infografik yapmaya başlayın. Grafikler, metinler ve grafikler için mevcut tüm şablonlarda gezinmek için sol kenar çubuğunu kullanın. Tek bir tıklamayla bir grafiği içe aktarabilirsiniz. Ardından veri eklemek, stil düzenlemeyi düzenlemek ve yerleşimi sonlandırmak için doğru araç çubuğunu kullanın.

Infogram’ın şablonları oldukça basit. Infogram en iyi şekilde veri görselleştirme aracı olarak kullanılır. Bir blog çalıştırırsanız, animasyonlu veya etkileşimli grafikler gibi görseller oluşturmak ve bunları makale metninize eklemek, izleyicinizi çekmek için iyi bir yol olabilir.

Tabii ki, grafikler hazırlamak için başka araçlar da kullanabilirsiniz – örneğin Excel’de nasıl grafik yapılacağı – ancak Infogram size sadece gerekli verileri girerek görsel olarak çarpıcı etkileşimli grafikler oluşturma yeteneği verir.

Infogram’ın 19 ABD Doları / aylık planı, özel projeler oluşturmanıza, görüntüler indirmenize ve 100’den fazla premium şablona erişmenize olanak tanır.

5 ücretsiz online infografik yapma araçlarından sonuncusu infogram ın web sitesine erişmek için https://infogram.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer infografik yapma araçlarını öğrenmek isterseniz infografik yapma araçları makalemize göz atabilirsiniz!

Canva, inforgrafikten Çok Daha Fazlasını Yapıyor

Basit bir metin ve grafik tabanlı infografik oluşturmak istiyorsanız, Canva en iyi seçenektir. İnfografik verileriniz grafiklerde ve özel bölümlerde ağır olacaksa, Visme kullanın. Estetiğe daha fazla odaklanmak istiyorsanız, Picktogram’ın muhteşem şablonlarının faydalı olması gerekir.

Canva’da oluşturabileceğiniz tek şey inforgrafiks değil! Canva, onlarca farklı grafik tasarım formatı için ücretsiz şablonlara sahiptir. Canva ile yaratabileceğiniz bazı şeyleri sıfır çabayla inceleyin.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et