GenelinternetSosyal MedyaWebmaster

Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

Reklamlar

Şüphesiz internet dünyasında yapılacak olan her türlü aramalarda bu işin devi Google, böyle olması elbette ki bize ait çoğu bilgiyi de veri havuzunda tutuyor. Peki Google’dan kişisel bilgileri silme yollarını merak ediyor musunuz?

Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

Google üzerinde gerçekleştirdiğimiz bilinçli veya bilinçsiz işlemler ile Google servislerine verdiğimiz izinler, bu verilerin tutulmasına olanak tanımaktadır.

Google arama motorunda yazdığımız her harf, yüklediğimiz her resim ve konuştuğumuz her kelime, Google’ın veri depolarında saklanmaktadır. Ancak, hala iş işten geçmiş değil; bu verilerin Google üzerinde tutulmamasını sağlamak mümkündür. Birkaç basit dokunuş ile bazı verileri kaldırabilir ve bu bilgilerin bir daha tutulmasını engelleyebiliriz. Bu ayarları çoğu kişinin bilmediği düşünülerek, gelin birlikte bu adımları uygulayalım.

  1. Sesli Aramalarınızı Silme
  2. Google Aramalarınızı Silme
  3. Konum Bilgilerinizi Silme
  4. Google Reklamlarını Silme

Google Sesli Arama Geçmişini Silme

Google, arama motorundaki her harfi kaydediyor. Ancak, Google’ın başka bir hizmeti de konuşma servisleridir. Eğer Google’ın konuşma servislerini kullanıyorsanız, bu konuşmaları kaydetmesine izin verebilirsiniz. Bu hizmeti kullanıyorsanız, kimlerle konuştuğunuz, hangi zaman diliminde ne kadar süreyle görüştüğünüz gibi bilgiler tutuluyor. Google Sesli Arama Silme bağlantısı üzerinden tüm sesli arama kayıtlarınızı dinleyebilir, silebilir ve bu özelliği kapatabilirsiniz.

Google'dan Kişisel Bilgileri Silme Yolları
Google’dan Kişisel Bilgileri Silme Yolları

Google Arama Geçmişini Silme

Google Haritalar üzerinden kat ettiğimiz güzergahları, yemek yediğimiz mekanları ve ziyaret ettiğimiz yerleri içeren bilgiler, tutulan veri havuzunda bulunmaktadır. Eğer bu konum verilerini silmek veya takibi durdurmak istiyorsanız, Google Konum Geçmişi Silme sayfasına giderek konum geçmişinizi silebilir ve aynı zamanda bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra, konum servislerinden bu takibi kapatıp, kayıt etmemesini sağlayarak daha sorunsuz bir kullanım deneyimi elde edebilirsiniz.

Google Konum Bilgilerinizi Silme

Google haritalar üzerinden daha önce yaptığımız tüm yollar, nerelerde yemek yediğimiz ve nerelere gittiğimiz bilgileri de bilgileri tutulan veriler arasında. Google konum geçmişi silme sayfasına giderek, konum geçmişimizi silebilir ve bu özelliği kapatabiliriz. Konum servislerinden bu takibi sorunsuz olarak kapatıp kayıt etmemesini sağlayabilirsiniz.

Google Reklam Geçmişini Silme

Tabii ki, Google reklamlarını tamamen engellemek için üçüncü parti yazılımları kullanabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki web site sahipleri genellikle bu tür reklamlar aracılığıyla gelir elde eder ve bu nedenle bu yöntemi önermezler. Bu reklamların gelirleri, size daha iyi hizmet sunabilmek için harcanır.

Ancak, bu durumda sadece Google reklamlarını engellemek istemiyor olabilirsiniz. Araştırdığınız bir ürün veya ziyaret etmeyi düşündüğünüz bir yerle ilgili özel tekliflerin aniden karşınıza çıkmasını engellemek de önemli olabilir. Google, kişisel verilerinizi kullanarak bu tür reklamları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirir.

Google reklam ayarları sayfasından, Google’ın sizin hakkınızda ne bildiğini görebilirsiniz. Yaşınız, cinsiyetiniz ve ilgi alanlarınız gibi bilgileri buradan kontrol edebilirsiniz. Eğer isterseniz, bu özelliği kapatarak reklamların daha genel ve kişisel bilgilerinize dayanmayan şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et