AndroidGeneliOSNasıl Yapılır?

Android veya iOS’ta Reklam İzlemeyi Sınırlayın ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlayın

Reklamlar

Telefonunuz, reklam verenlerin, alışkanlıklarına göre reklamları hedeflemek için kullanabilecekleri çok sayıda veriye sahiptir. İzleme kimliğini sıfırlamak ve reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Android veya iOS’ta Reklam İzlemeyi Sınırlama ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlama İşlemi

Reklam, teknoloji şirketlerinin herkese bu kadar harika, eğlenceli ve kullanışlı uygulamalar ve hizmetler sunmasını sağlar. Telefonunuz, reklamverenlerin günlük telefon kullanımlarının hedefli reklamlar sunmak için kullandıkları özel bir profilini oluşturmak için kullandıkları bir dizi bilgi içerir. Reklam kimliğini tamamen devre dışı bırakamazken, Android ve iOS reklamı sıfırlamanın yollarını sunar. Promosyon kimliğinizi nasıl sıfırlayacağınızı ve kişiselleştirilmiş reklam profili izlemeyi nasıl iptal edeceğinizi öğrenin.

Android veya iOS'ta Reklam İzlemeyi Sınırlayın ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlayın
Android veya iOS’ta Reklam İzlemeyi Sınırlayın ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlayın

Android’de Reklam Kimliğini Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Android de reklam kimliğinizi sıfırlama ve reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bırakma adımları aslında tüm Android sürümleri için aynıdır. Ancak, farklılıklar küçük olabilir. Ayarlar> Google> Reklamlar> Reklam Kimliğini Sıfırla’ya gidin ve onay ekranı göründüğünde Tamam’ı tıklayın. Reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bıraktığınızdan da emin olmalısınız. Android’in diğer sürümleri “ilgi alanına dayalı reklamlardan vazgeçme” diyebilir ve etkinleştirmek için bir geçiş veya onay kutusu bulabilirsiniz.

iOS’ta Reklam Kimliği Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Reklam kimliğini sıfırlama işlemi için aynısını iOS cihazınızda da yapabilirsiniz. İPhone veya iPad’inizde, Ayarlar> Gizlilik> Reklam kimliğini sıfırla bölümüne gidin ve ardından bilgi istemi göründüğünde kimliği sıfırlayın. Tıpkı Android’de olduğu gibi, burada da reklamların izlenmesini sınırlama seçeneğini de etkinleştirmelisiniz.

Bir akıllı telefon kullanıyorsanız, reklamların izlenmesini önlemek için fazla bir şey yapamazsınız. E-posta şirketleri, reklam satmak için e-postalarınızı tarıyor, çerezler tarama alışkanlıklarınızı vb. İzliyor. Son zamanlarda, bazı uygulamaların Facebook API’sı aracılığıyla izniniz olmadan işletmelere çok sayıda veri gönderdiği bildirildi. Telefonunuzda takip edilmiyorsanız, bir köstebek oynamak gibidir ve oyun hiç bitmez.

Bununla birlikte, zulmü sınırlandırmanın yolları vardır, örneğin: Örneğin, Google’ın konumunuzu düzgün bir şekilde izlemesini durdurma, Wi-Fi’deki Cloudflares 1.1.1.1 servisi gibi alternatif DNS servislerini kullanma, ses yardımcınızın sesli aramasını temizleme ve izleme kimliğini yukarıda açıklandığı gibi sıfırlama. Daha fazla bilgi arşivimizde veri korumayla ilgili ipuçları içeren bulunabilir.

Sizin için bir profil oluşturan reklamverenlerle ilgilenmeseniz bile, aynı reklamlardan çok fazla görürseniz, zaman zaman reklam kimliğinizi sıfırlamanız faydalı olabilir. Bunları biliyorsunuz … Örneğin, bir pet shoptan evcil hayvanınız için yem ya da bir ihtiyacını satın alıyorsunuz ve gelecek ay için gördüğünüz tek reklam evcil hayvan yiyecekleri içerikli mail ya da sms.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x