AndroidAndroid UygulamalarGenelTeknolojiTelefonUygulamalar

Android İşletim Sistemli Cihazlar İçin Reklamlardan Kurtulma

Reklamlar

Ücretsiz uygulamaların Android işletim sistemli cihazların ansızın veya ilgili uygulamaya ara verdiğinizde bildirim ekranına gönderdiği can sıkıcı olmaktan çıktı. Reklam veren uygulamayı tespit ederek engellemek mümkün.

Android İşletim Sistemli Cihazlar İçin Reklamlardan Kurtulma

Kullanıcıların yeni elektronik cihaz aldıklarında ilk olarak işletim sistemini seçmekteler.
Bu; telefonların ne kadar yaygın bir işletim sistemi kullanıyorsa o kadar çok uygulamaya ve geniş kullanım alanına sahip olması anlamına geliyor.
Bu bağlamda ortaya iki sistem çıkıyor: iOS ve Android.
Android işletim sisteminde ki uygulamaların ücretsiz olması tabi ki kullanıcıların işine gelmekte ama uygulamayı yapan kişiler içinde ekmek kapısı diyebiliriz.

Uzun lafın kısası konuya giriş yapalım, öncelikle 2 yöntem bulunmaktadır.

Reklamı gönderen uygulamayı tespit edip reklamları engellemek

Android uygulama bilgisini göster

1.Android 4.1 ve yukarısını kullanıyorsanız, bildirim ekranına gelen reklamın üzerine parmağınızı basılı tutun ve sonrasında ekranda beliren ‘uygulama bilgisini göster‘ seçeneğine dokunun.
Uygulama bilgisini göster seçeneği, uygulama bilgilerini göstermek için uygulama bilgileri ekranını açacaktır ve reklamı gönderen uygulamanın ne olduğunu görmüş olacağız.

Android işletim sistemi uygulama bilgisi

Ekran açılınca ilgili bölümde ” Uygulama Bilgileri ” gibi bir ibare olacaktır bu bölüme dokunacağız sonrasında uygulamanın bildirimlerini göster diye bir ibare ile karşılaşmış olacaksınız. Buradan bu seçeneği iptal ettiğimizde artık reklamlarla canımız sıkılmayacaktır.

turdo 3D racer uygulama bilgisi

Resimlerden de anlaşılacağı gibi ” Turbo 3D Racer ” adlı bu uygulama, reklam göndermekte.
Bu tür uygulamalara tepkinizi göstermek istiyorsunuz ve sizin gibi can sıkıcı olmaya başlayan reklamlardan bunalanlar için
Google Play Store ‘da uygulamaya 1 yıldız vererek bir nebi diğer kişilere yardımcı olabilirsiniz.

2. Eğer Android 4.1′den düşük bir sistem kullanıyorsanız Airpush Finder türü uygulamalar kurmalısınız. Google Play Store’a Airpush yazdığınızda çıkacak olan uygulamaları, okuyucu yorumlarını da göz önüne alıp deneyebilirsiniz. Yorumlara göz attığınızda bazı uygulamaların işe yaramadığı ya da başarılı olmadığı söylenmekte.

Yani bu tür uygulamalardan bazıları deyim yerinde ise yandaş olabiliyor. Öyle ki bazen reklam gönderen uygulamalara müdahale etmiyor. Sadece sizi bilgilendiriyor. Silme işlemini sizin yapmanız gerekiyor. Bir açıdan iyi gibi görünüyor önemli olabilecek bir şeyler olabilir.

Bahsini ettiğimiz bu iki yöntem ile telefonunuzun bildirim ekranına reklam gönderen uygulamaları tespit edebilirsiniz. Eğer sizin için çok gerekli bir uygulama değil veya değillerse  elektronik cihazınızdan tamamen silin diyebiliriz.

Bu yöntemler çok uzun diyenler için alternatif çözüm

Hiç bu kadar uğraşmak istemeyenler için ise şöyle bir şey önerebiliriz telefona ilk kurulum esnasında yani Google Play Account hesabınızı tanımlarken veya açarken size reklam izninin verilip verilmeyeceğini sormakta cihazınız ve bu seçenek hazır işaretlenmiş olarak çıkıyor karşımıza. Bu işareti kaldırıp giriş yaptığımızda bir daha reklam gelmemekte. Google Play Account hesabınız kurulu ise hesabınızı silip yeniden tanımlamanızda çözüm olacaktır.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin