GenelinternetNasıl Yapılır?

API Nedir? API Nasıl Çalışır?

Reklamlar

Api nedir? API terimi, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Temelde harici programcıların belirli bir uygulamaya bağlanmak için kullanabileceği bir “fiş” tir.

Programcı API’dan bilgi ister ve bu bilgileri programcının kendi uygulamasına sunar. Ayrıca bilgileri bir uygulamaya aktarmak için de kullanılabilir.

Bunun bir örneği, bankalardan finansal veri alan Mint gibi mobil uygulamalardır. Başka bir örnek, Facebook ve Twitter hesaplarınızdan yeni yayınlar alan ve hepsini tek bir web uygulamasında canlandıran bir web sitesidir.

API’lar, geliştiricilerin farklı hizmetlerden gelen verileri tek bir kullanıcı arayüzünde veya uygulamada birleştirmesini çok kolaylaştırır.

API nedir?

Api nedir ya da Bir API’nin nasıl çalıştığını anlamak için uygulamaların web üzerinden nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Bir hizmetin içerik oluşturucuları (Google Haritalar gibi), dünyanın dört bir yanındaki programcıların veri almak için kullanacakları bir arayüz oluşturmak istediklerinde, bir SOAP veya REST arayüzü oluştururlar. SOAP, Basit Nesne Erişim Protokolü (SOAP) anlamına gelir. REST, Temsil Edici Devlet Transferi anlamına gelir.

Her iki protokol de aynı tür eylemleri gerçekleştirir. Herhangi bir uygulamadan talep alırlar ve bu taleplere cevap verirler.

Veri aktarımının yapısı, JavaScript Nesne Gösterimi anlamına gelen JSON olarak bilinen bir mimariyi izler. JSON “veri değişimi” olarak bilinen şeydir. Basitçe söylemek gerekirse, programcıların insan ve makine tarafından okunabilir bir formatta bilgi talep etmesinin bir yolu.

API Nedir? API nasıl çalışır?

Bir API Nasıl Çalışır?

Api nedir açıkladık peki bir API nasıl çalışır? JSON, API’yı oluşturan ve onu kullanan programcıların her bir uygulamasının birbiriyle nasıl “konuşabileceğini” bildikleri standart bir yoldur. JSON verileri genellikle ad ve değer çiftlerinin bir koleksiyonudur. Programcılar bunları veri API’sine istek olarak gönderebilir ve API, yanıt JSON nesnesindeki değerlerle yanıt verir.

Olayların sırası aşağıdaki gibidir:

  1. İstemci uygulaması, bir web API arayüzüne internet üzerinden veri için JSON yapılandırılmış bir istek gönderir.
  2. API isteği alır, işler ve ihtiyaç duyduğu herhangi bir dahili veritabanından istenen bilgileri alır.
  3. API, aynı JSON yapılandırılmış biçimini kullanarak istekte bulunan uygulamaya internet üzerinden yanıt verir.
  4. İstemci uygulaması JSON yanıtını alır ve uygulama arabirimi aracılığıyla kullanıcıya bilgi sağlar.

Bilgiler API’ye veya API’dan aktarılabilir. Örneğin, bir uygulama, kullanıcının giriş bilgilerini ve posta metnini içeren Facebook API posta bilgilerini gönderebilir. Facebook API, bu isteği alır ve işleme koyar ve bu kullanıcının Facebook duvarında yayın yayınlar.

REST, uygulama geliştiricilerinin HTML, JSON, XML ve hatta düz metin dahil olmak üzere mesajlar için çeşitli formatlar kullanmasına izin verir. SOAP API’leri yalnızca XML biçimli iletilere izin verir.

Ayrıca Bknz: JavaScript Nedir ve Nasıl Çalışır?

API Uygulamalarına Örnekler

Bugün kullanılan en popüler web API’lerinden bazıları nelerdir? Kullanıcıların sosyal platformlarla etkileşime girmesine, hava durumunu kontrol etmesine, haritalarla entegre olmasına ve daha pek çok şeye olanak tanıyan mobil ve web uygulamaları vardır. Bu uygulamalar, uzak hizmetlere ulaşmak ve veri almak veya göndermek için API’leri kullanır.

Aşağıda, programcıların uygulamaları için eriştiği en API’lerin bazılarına birkaç örnek verilmiştir.

Weather Underground API’sı

Web uygulamaları için en popüler kullanım alanlarından biri hava durumu bilgilerinin alınmasıdır. Programcılar için en popüler çevrimiçi API hava hizmetlerinden biri Weather Underground.

Bu API’yı IFTTT web hizmetini kullanarak çalışırken görebilirsiniz. Burada, çeşitli Weather Underground tetikleyicilerini ve eylemlerini bulacaksınız.

Bunların her biri, Weather Underground hizmetine yönelik API isteklerini kullanır. IFTTT aracılığıyla, SMS mesajları veya e-postalar gibi diğer eylemleri tetiklemek için çeşitli hava durumu uyarılarını ve olaylarını kullanabilirsiniz.

Programcılar tarafından kullanılan bir diğer popüler hava durumu API hizmeti OpenWeather API’sıdır.

Skyscanner Uçuş Arama API’sı

API teknolojisinin bir başka popüler kullanımı, seyahatle ilgili uygulamalar içindir. Birçok mobil ve web uygulamasının uçuş durumu veya uçuş ve otel fırsatları gibi seyahat bilgilerini alması gerekir. Skyscanner API basit web istekleri aracılığıyla uygulamalara bu bilgiyi getiriyor.

Örneğin, Scoot gezi planlama web sitesi ve mobil uygulaması, gezi arama kullanıcısı istekleri için Skyscanner API’sından yararlanır.

Harici bir havayolu API’sına erişim olmadan, Scoot programcıları kendi veritabanlarını oluşturmak ve bilgileri çeşitli havayollarından almak zorunda kalacaklardı. Skyscanner API’sını kullanarak, programcılar seyahat planlama web uygulamalarına odaklanabildi ve bunun yerine uçuş aramasını Skyscanner’a kadar ağır kaldı.

Yahoo Finans API’sı

Yahoo Finans API’sı artık RapidAPI olarak bilinir. Herhangi bir harici uygulamanın hisse senedi fiyatları, finansal raporlar, hisse senedi basın bültenleri ve daha fazlasını almasına izin verir. API’ya istek göndererek, programcılar hisse senedi grafikleri de dahil olmak üzere çok çeşitli borsa bilgilerini alabilirler.

Mobil finansal uygulamalar geliştirmek isteyen, ancak çeşitli pazar veritabanlarına erişim sağlayamayan programcılar için hisse senedi bilgilerine kolay erişim çok değerlidir. Yahoo Finance gibi bir API kullanarak, programlar kolay bir API isteği ile tüm pazarlardan birleştirilmiş verilere erişebilir.

Bitly URL Kısaltıcı API’sı

Twitter veya Facebook gibi siteler için en yaygın işlemlerden biri, yayınları kısaltmak için URL’leri kısaltmaktır. Bitly yıllardır bu alanda liderdir. Bu nedenle, URL kısaltma hizmetinin bir Bitly API aracılığıyla da kullanılabilmesi mantıklıdır.

Bu, uygulama geliştiricilerin Bitly URL kısaltma hizmetini kendi mobil uygulamalarına veya web sitelerine yerleştirebileceği anlamına gelir. Bunun bir örneği, çeşitli çevrimiçi hizmetleri birbiriyle entegre etmeye yardımcı olan çevrimiçi bir hizmet olan Zapier’dir. Zapier, kullanıcıların Bitly hesaplarını sahip olabilecekleri diğer çevrimiçi hizmetlerle entegre etmelerini sağlamak için Bitly API’sını kullanır.

Örneğin, Bitly kullanarak yeni bir bağlantı oluşturduğunuzda yeni otomasyonu tetikleyebilirsiniz. Bu, bağlantıyı anında bir Google Dokümanlar belgesine veya Google E-Tablolar e-tablosuna gönderebilir. Hatta Zapier’in URL’yi anında bir Evernote Not Defteri’ne göndermesini de sağlayabilirsiniz.

Tüm bu entegrasyonlar mümkündür çünkü Zapier programcıları Bitly API’ye web isteklerini kullanabilirler.

Google API’ları

Google o kadar çok API sunar ki onları bulmak için bir Google API Gezgini sunar. En popüler Google API’larına birkaç örnek şunları içerir:

  • Analytics Raporlama API’sı : Kullanıcının kendi web sitesi Analytics verilerine erişim sağlar.
  • Takvim API’sı : Bir kullanıcının Google Takvimindeki etkinlikleri alın veya yayınlayın.
  • Google Dokümanlar API’sı : Google Dokümanlar dokümanlarını okuyun veya bu dokümanlardan yazın.
  • Gmail API : Kullanıcı Gmail hesaplarına erişin ve e-posta gönderin veya alın.
  • Google E-Tablolar API’sı : Bir kullanıcının Google E-Tablolar’daki e-tablolarını okuyun veya bu sayfalara yazın.

Bu API’lara kendi Google hesabınızdan kolayca erişebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Google Scripts’in nasıl yazılacağını öğrenmek ve kendi Script uygulamalarınız için tüm Google API’ları ailesine erişiminiz var.

Örneğin, Gmail API’sını kullanarak bir Google E-Tablolar e-tablosundaki bilgileri kullanarak Gmail üzerinden e-posta göndermek için bir komut dosyası yazabilirsiniz.

Sosyal Medya API’ları

Sosyal medya platformları muhtemelen API’lar oluşturan ilk çevrimiçi hizmetlerden bazılarıydı. Bunlar, üçüncü taraf geliştiricilerin bir kullanıcının sosyal hesabına yayın göndermek için mobil veya web uygulamaları yazabilmeleri için oluşturuldu. Bu API’ler hala var ve geliştiriciler sürekli olarak yeni özellikler ekliyor.

Bazı örnekler:

Bunlar, büyük şirketlerin hizmetlerini dünyadaki uygulama geliştiricilerine açmak için API’leri nasıl kullandığına dair birkaç örnektir.

İnternetin geleceği platformların ve hizmetlerin entegrasyonuna bağlı olduğundan, API’ler gelecekteki uygulamaların ve teknolojilerin ilerlemesi için temel itici güçtür. Aslında, bugün kullandığınız mobil uygulamaların veya web sitelerinin çoğu muhtemelen yukarıda listelenen API’lerin çoğunu kullanıyor ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et