GenelSEOTanıtım YazılarıWebmaster

SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklamlar

SEO nedir ve SEO hakkında bilinmesi gerekenler? Bu sorunuzun cevabını makalemizden öğrenebilirsiniz.

SEO’nun Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılır. SEO nedir dediğimizde aklımıza bir bilginin oluşabilmesi için genel bir bilgiye sahip olmalısınız. Bunu makalemizden sağlayabilirsiniz.

SEO (arama motoru optimizasyonu) internet dünyasında araştırılan bir konudur.

Arama motorları internet kullanıcıları tarafından bir şey ararken kullanılır. Ve sizde öyle olmak istiyorsun “bir şey. Bir ürün, hizmet satmak, bir blog yazmak ya da başka bir şey olsun önemli değil, arama motoru optimizasyonu bir zorunluluktur.

SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sizin de bir siteniz var ve ziyaretçi sayınızın artmasını istiyor ve siteniz üzerinden elde etmiş olduğunuz geliri arttırmak mı istiyorsunuz. İşte tam burada SEO (arama motoru optimizasyonu) devreye girer.

Seo sayesinde sitenizden elde etmiş olduğunuz gelir artar. SEO   (arama motoru optimizasyonu) sayesinde siteniz ilk sıralarda yer alabilir.

SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler
SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatta temel değişiklikler, arama motorlarının web sitenizi nasıl gördüğünde büyük bir fark yaratabilir. Yeni başlayanlar için bu nihai SEO kılavuzunda, tüm kritik konuları ve SEO temellerini ele alacağız. SEO ile kendi başınıza devam etmek için yeterli bilgi kazanacaksınız.

2020’de SEO öğrenmeyi merak ediyorsanız, sizin için basit bir cevabımız var: Çok fazla çalışma ve uygulamaya ihtiyacınız olacak. İyi olan şey, internette tonlarca bilgi bulabilmenizdir (bu SEO rehberi dahil), ancak akıllıca seçmelisiniz. Bunun da ötesinde, çeşitli kurslara, sınıflara veya web seminerlerine katılabilirsiniz.

Kendinizi bu kadar rahatsız etmek istemiyorsanız veya vaktiniz yoksa, SEO danışmanlarından, uzmanlardan veya ajanslardan yardım isteyebilirsiniz. Bu kılavuzla karşılaştırıldığında bu ajanslardan yardım alma yolunun ücretsiz olmayacağını unutmayın.

SEO ve Doğallık Kavramlarını Açıklayalım

SEO nedir ve SEO hakkında bilinmesi gerekenler dediğimizde kafamızda bir bilgi oluşmaya başladıysa biraz daha yakından inceleyip ve doğallık kavramını inceleyelim.

SEO’nun doğallık stratejisi doğrudan Google arama motorunun çalışma stratejisi ile ilgilidir. Doğallık kavramı, SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarında ki anahtar kelimelerdir.

Bu doğallık çerçevesinde yapay durumlar tespit edilir ve bu durum Google tarafından da dikkate alınmaz.

Yani böyle bir durumun oluşması siteniz için artı bir durum sağlamaz. Doğal popülarite sistemi olarak adlandırdığımız sistem ise özgünlük ve toplumun başka bir deyişle kitlenin daha çok dikkatini çekecek durumlardır.

Doğallık dediğimiz de aklımıza gelen özgün bir durumun öne çıkmasıdır ve bu durum da çeşitliliğe dikkat çeker.

Çeşitliliği farklı zamanlarda yapı ve biçim gibi faktörler bakımından tek elden yazılan durumlardır.

SEO Nedir?

SEO nedir sorusunun cevabi site içi ve site dışı olmak üzere SEO ikiye ayrılır. Site içi seo kavramını açıklamak istersek sitenin içeriğinde düzenlemeler ile aranan anahtar kelimelerin karşılığını sitenize karşılık vermesidir.

Arama motorları (Google, Yandex, Bing) gibi arama motorları sizin aradığınız bilgilerin öne çıkarmayı büyük önem vermekte ve bunu SEO ile ilgilenen kişiler yani SEO uzmanları bu işe büyük önem vermektedir.

Sayfa içi SEO web sitenizi optimize araçları organik arama sonuçları etkileyecek. İçerik optimizasyonundan teknik yönlere kadar web sitesinde yapabileceğiniz her şey:

 • meta etiketleri
 • başlıkları
 • URL yapısı
 • görüntü optimizasyonu
 • içerik
 • yapılandırılmış veri
 • web sitesi boyutu ve hızı

W3C standartlarına uygun olmak zorunda olup resim çözünürlüğü , özgünlüğü , resim alt başlıklarının daha doğru verilmesi ayrıca sitenizin hızı ve doğru içerikler gibi birden çok faktör bunu sağlayabilir.

Meta-tag‘lar da önemli bir husustur. Bu kavramı şöyle açıklayabiliriz. Sitenizin özgün konularla düzenlenmesi indexlemeye yardımcı olur.

İndexleme işlemi de siteniz için önemlidir. Sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacak olan önemli bir faktördür.

Web sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenmesi gerekir. Aksi takdirde, kaybolursunuz.

Unutulmamalıdır ki sitenizin mobil uyumlu olması da SEO (arama motoru optimizasyonu) işleminde daha başarılı kılacaktır.

Aynı zamanda temamızın kolay kullanımlı ve temanız da kod hatası olmaması gerekir.

Off-page(off-site) SEO diğer web sitelerinden geri bildirim almak yoluyla web sitesi SEO yetkisini artırmak için yapabileceğiniz tüm faaliyetleri kapsar. Onları almanın birçok yolu vardır:

 • e-posta erişimi
 • misafir bloglama
 • gönderimler
 • sosyal medya çabaları
 • Etkileyicilerle işbirliği
 • değerli içerik yazmak, böylece kullanıcılar web sitenize bağlantı vermek ister

Bu durumları dikkat ederek SEO konusunda SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunda başarılı olabiliriz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamlar bizim için önemli lütfen reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?