BilgisayarGenelinternetİnternet Tarayıcıları (Browser)Masaüstü UygulamalarWebmaster

Bilmeniz Gereken Opera Tarayıcı İçin 10 İpucu

Reklamlar

Opera tarayıcısı son zamanlarda çokça dikkat çekiyor. Bunun bir nedeni, şirketin pazardaki güncellemelerini agresif bir şekilde platformu için bastırması. Ani başarısının ardında kalan diğer bir sebep, hayal kırıklığına uğratmaya devam eden ve hala bilinen kritik konuların çoğuna sahip olan Chrome ve Firefox gibi rakipleri. Bununla birlikte, Opera ilk bakışta zorlayıcı bir alternatif gibi gözükmeyebilir ve dolayısıyla kullananlar için bilmeniz gereken 10 ipucu bulunmakta.

Bilmeniz Gereken Opera Tarayıcı İçin 10 İpucu

Opera Tarayıcı İpuçları
Opera Tarayıcı İpuçları

1. Google Chrome Uzantıları

Çoğu kullanıcının Chrome ‘dan çekinmemesinin birkaç nedenden biri, üçüncü taraf uygulamaları ve uzantıları için kapsamlı desteği olmasıdır.Neyse ki Opera, Google Chrome’un üzerinde çalıştığı mimariyi temel alır. Bu nedenle, doğrudan Chrome’un web mağazasından uzantıları Opera’ya yükleyebilirsiniz. Süreç de oldukça basittir, bu bağlantıya başlayın ve Opera eklentisini indirin. İşlem tamamlandıktan sonra, yüklemek istediğiniz Chrome uzantısının sayfasını açın ve “Opera’ya Ekle” düğmesini tıklayın. Ardından, Uzantılar sayfasına yönlendirilirsiniz; burada, Yükle düğmesine hafifçe dokunmanız ve uyarıları kabul etmeniz gerekiyor; sizin de iyi durumdasınız.

2. Opera Turbo

Opera, ‘Opera Turbo’ adı verilen yavaş bir ağdaysanız şık ve küçük bir yardımcı program da barındırıyor. Tarama yaparken görüntüler ve reklamlar gibi pek çok grafiği sıkıştırır ve daha fazla veri tüketen diğer ön yükleme özelliklerini kapatır. Opera Turbo’nun ana açılır menüsündeki ayarı mevcuttur.

3. VPN

Opera’yı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, birçok farklı ülkeye göz atmanıza izin veren dahili bir VPN’nin bulunmasıdır. VPN varsayılan olarak devre dışıdır, etkinleştirmek için ayarları veya tercihleri ​​açın, ‘VPN’ araması yapın ve ‘VPN’yi etkinleştir’ seçeneğini işaretleyin. Şimdi, onu ne zaman açmak isterseniz, arama çubuğunda bulunan küçük ‘VPN’ düğmesine dokunmanız yeterlidir. Ve evet, isterseniz yeri değiştirebilirsiniz ve seçim yapabileceğiniz 5-6 ülkeniz var.

4. Sekme Yöneticisi

Buna ek olarak Opera, birden çok sekme ve pencere arasında atlama yaparken kullanabileceğiniz bir yerel sekme yöneticisi ile birlikte gelir.Sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine dokunarak erişilebilir. Panel, geçmişi sayfasını yüklemek zorunda kalmadan tekrar ziyaret etmek isterseniz, son zamanlarda kapalı olan sekmelerinizin listesini bile gösterir.

5. Kenar Çubuğu

Kenar çubuğu, Opera’nın en çok gözden kaçan yönlerinden biridir. Bununla birlikte, burada önemli bir rol oynamaktadır. Geçmişinize, yer imlerine hızlı erişim için yan çubuğun kalıcı olarak tutturulmasının yanı sıra kenar çubuğu uygulamaları yükleyebilir ve WhatsApp, Telegram veya Facebook Messenger için web uygulamaları da ekleyebilirsiniz. İkincisi hazır olduğunda yüklenirken, Google Keep, Instagram ve benzeri başlıklar gibi kenar çubuğu işlevlerini destekleyen daha fazla eklenti indirebilirsiniz.

Yeni bir kenar çubuğu uygulaması yüklemek için, Opera uzantıları mağazasını açın ve kenar çubuğu bağlantısına dokunun. Bu, onunla uyumlu olan tüm uygulamaları listeleyecektir; istediğiniz uygulamayı tıklayıp yükleyebilirsiniz. Bu kadarıyla; uygulama kenar çubuğu panelinden kullanıma sunulacak.

6. Pil Tasarruf Cihazı

Güç azalıyor mu? Opera’nın batarya koruyucusunu açın, batarya dolaşım özelliklerini ve uzantılarını kapatın. Pil tasarrufu simgesi sağ üst köşede bulunur ve üzerine tıklayarak cihazınızın kalan süresini de görebilirsiniz.

7. Sekme Önizleme

Üçüncü taraf uzantı ihtiyacını ortadan kaldıran bir başka Opera özelliği “sekme önizlemeleri” dir. Bunlar ayrıca bilgisayarınızın RAM’inde birkaç ekstra MB tüketen varsayılan olarak da devre dışı bırakılmıştır. Açmak için ayarları açın ve sekme önizlemeleri için arama yapın.Sürecin geri kalan kısmı kendiliğinden açıklayıcı nitelikte olduğunu düşünüyorum.

8. Karanlık Tema

Yakın zamanda ” Reborn yani Yeniden Doğan ” güncellemesi ile Opera, koyu bir tema ekledi. Mod, öncelikle araç çubukları ve kenar çubukları gibi tarayıcının temel bileşenlerini daha koyu bir vurguyla ele geçirir. Tercihler aracılığıyla açılabilir.

9. Para Birimi Dönüştürücü

Listemizde bir sonraki sırada, belirli metni seçtiğinizde otomatik olarak bir döviz cinsini çeviren Opera’nın yerli para birimi dönüştürücüsü var. Başlangıçta, tarayıcı USD ile yapılandırılmıştır. Bununla birlikte, tercihlerinizde değiştirebilir ve onu başka herhangi bir ülkeye ayarlayabilirsiniz.

10. Resmin İçinde Resim

Son olarak Opera’da picture-in-picture (Resim içinde resim) modumuz var; bu da oynatılan bir videoyu havada gezinen bir pencerede açmanıza ve daha sonra başka bir sekmede başka bir şey yaparken izleyebilmenize olanak tanıyor. Bu genellikle etkin ancak, öyle değilse, tercihlerde “Video açılır” arayabilirsiniz. Bir dahaki sefer bir video izliyorsanız, o klipin üst kısmında yeşil bir simge olup olmadığına bakın.

Hepsi buydu. Bunlar, Opera’yı kullanırken bilmeniz gereken bazı ipuçlarıydı. Herhangi bir şeyi kaçırmamak için yorumlar bölümünde bize bildirebilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x