Genelİşletim SistemleriWindows

Windows 10’da Compact OS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Bazen sabit diskinizde Windows 10‘un yüklü olduğu düşük depolama alanına ve daha fazla depolama alanı elde etmek için alan temizlemeniz gerekebilir. Windows 10’un yeni özelliklerinden biri Compact OS‘dır. Adından da anlaşılacağı üzere sıkıştırma ve yazılım kombinasyonu kullanılarak işletim sisteminin boyutunu düşürür ve Windows uygulamalarının ayak izini de azaltır. 

Windows 10’daki Kompakt işletim sistemi, dosyaları sıkıştırarak sürücünüz de bazı depolama alanlarını geri yüklemenizi sağlar. Bu yazıda, Windows 10’da Compact OS‘yi nasıl kullanacağınıza bir göz atacağız.

Windows 10’da Compact OS nedir ve Nasıl Kullanılır?

Depolama alanında herhangi bir sorun yok ise, Windows 10’da Compact OS kullanmanıza gerek kalmaz, ancak bir dizüstü bilgisayarınızda düşük depolama alanınız varsa, bu işlem birkaç GB alanı kurtarabilir.

Windows 10'da Compact OS nedir ve Nasıl Kullanılır?
Windows 10’da Compact OS nedir ve Nasıl Kullanılır?

Windows 10’da Compact OS nedir?

Windows 10’da, bir Sistem Sıfırlama işlemi için ayrı bir kurtarma dosyasına ihtiyaç duymazsınız ve sırayla yerden fazla tasarruf sağlar. Bir kurtarma bölümü kullanmak yerine Windows 10, sistem sıfırlanması durumunda Windows’un yeniden kurulması için \ Windows \ winsxs klasörünü kullanır ve tüm dosyalar zaten düzeltme ekidir.Kompakt işletim sistemi dosyaları anında sıkıştırabilir ve bunları kolayca etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Kompakt işletim sistemi, işletim sistemini sıkıştırılmış dosyalardan çalıştırmanıza ve tek örneklemeyle çalıştırmanıza, önceden yüklenmiş Windows masaüstü uygulamalarınızı sıkıştırılmış dosyalar halinde çalıştırmanıza yardımcı olur. Kompakt işletim sistemi hem UEFI tabanlı hem de BIOS tabanlı cihazlarda desteklenir.

Windows 10’da Compact OS nasıl kullanılır?

Windows 10’da kompakt işletim sistemini kullanmak için, komut menüsündeki yönetici modunda komut istemini açın. Üç ana komut vardır, biri Windows 10’da Compact OS’u etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Compact OS’nin etkin olup olmadığını kontrol etmektir.

Bir yönetimsel komut isteminden basitçe komutları kullanın:

   Compact.exe /CompactOS:query

Bu, CompactOS’un etkin olup olmadığını görmek için Windows’a sorgular

  Compact.exe / CompactOS:always

Bu komut CompactOS’u etkinleştirir

  Compact.exe / CompactOS:never

Bu komut CompactOS’u devre dışı bırakacaktır

Peki kompakt işletim sistemi özelliği kullanılarak kaç tane boyut elde edilebilir? Aşağıda, bu özelliği kullanarak ne kadar alana kaydedilebileceğini gösteren tablo görebilirsiniz.

İmajWindows 10 Home x86, 2GB MemoryWindows 10 Home x64, 4GB Memory
Base Footprint(Temel kurulumda)11.68 GB15.06 GB
CompactOS, tek bir örnek vermeyerek8.85 GB (>2.75 GB tasarruf)11.3 GB (>3.7 GB tasarruf
CompactOS, tek örnek7.66 GB (>4 GB)10.09 GB (>4.75 GB)
Hiberfile kapalı, CompactOS yok10.87 GB (>825 MB)13.48 GB (>1.5 GB)
Hiberfile azaltılmış, CompactOS yok11.27 GB (>400 MB)14.15 GB (>930 MB)

Windows 10’da ki Compact işletim sistemi, düşük depolama alanınız varsa, Windows işletim sisteminin ayak izini (imaj boyutunu) azaltmak için kesinlikle güzel bir araçtır.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x