GenelinternetNasıl Yapılır?WebmasterWordPress

404 Not Found The resource requested Hatası ve Çözümü

Reklamlar

404 Not Found The resource requested could not be found on this server! bu uyarıyı genellikle WordPress tabanlı web sitelerinde almaktayız. Çözümü basittir!

Bu yazımızın başlığı uzun oldu bu konuda yapacak bir şey henüz yok ne yazık ki :) Bu hatayı yani “404 Not Found The resource requested could not be found on this server!” genellikle WordPress tabanlı web sitelerinde ya da bloglarda almaktayız. Mevcut problemin nasıl giderileceği konusunu anlatmaya çalışacağız sorun çok basit bir şekilde giderilmektedir.

404 Not Found The Resource Requested Hatası ve Çözümü

Öncelikle 404 Not Found The resource requested could not be found on this server! adlı hatanın neden kaynaklandığına değinelim.

HTTP Error 404. The Requested resource is not found hatası ve çözümü
HTTP Error 404. The Requested resource is not found hatası ve çözümü

Web sitenize ya da blogunuza ait olan .htaccess adlı dosyanın bir şekilde FTP dizininizden silinmesinden kaynaklı bir kodlama hatasıdır. Tabi dosya silindiği için wordpress bazı dosyalarını komutlarını çalıştıramamak da.

Bu mevcut hatayı çözmenin tek bir yolu var buda yeniden bir .htaccess dosyası oluşturup hosting alanımızın yani web sitemizin ana dizinine atmak olacak bu ana dizin “Public_Html“‘ dir.

Tabiki benim anlattığım yöntem WordPress ve Joomla gibi alt yapısı olan siteler için geçerlidir. Genelde “404 Not Found The resource requested could not be found on this server!” hatası WordPress de bulunan htaccess dosyasının silinmesinden kaynaklı olur ama bazen uygulamalar, scriptler de bunu kullandığı için eğer bu dosya yok ise onlarda çalışmaz.

Sistemimize bu dosyayı iki şekilde atabiliriz birinci yol CPANEL ile bağlanıp Public_Html altında CPANEL üzerinden bir dosya oluşturacağız dikkat ediniz klasör değil. Oluşturduğumuz  dosyaya isim olarak .htaccess adını verebiliriz bazı sunucularda bu otomatik oluşturulur eğer dosya var ise içine aşağıda belirttiğimiz kodu yazmanız gerekiyor kopyalayıp yapıştırırsanız ve sonrasında kayıt ederseniz bir problem kalmayacaktır.

404 Not Found The resource requested Hatası İçin Diğer Yol

İkinci yol ise bir İlk olarak bir text belgesi açıyoruz bilgisayarımızda sonrasında aşağıda belirtilen kodları text belgesine yapıştırıyoruz. Kodlarımızı yapıştırınca text okuyucu ya da yazıcı programımızın kayıt bölümünde farklı kaydet butonuna basıp açılan sayfada dosya adını .htaccess olarak belirleyip kayıt ediyoruz örneğin aşağıda belirttiğimiz kayıt işlemi gibi.

404 Not Found The resource requested hatası ve çözümü
404 Not Found The resource requested hatası ve çözümü

.htaccess Dosyası İçerisinde Yazılacak Kod

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]</IfModule>
# END WordPress

Oluşturulan .htaccess Dosyası Nereye Yüklenecek?

Şimdi bu oluşturduğumuz dosyayı sorunu aldığınız web sitenizin FTP sine bağlanarak WordPress’in kurulu olduğunu ana dizine attıktan sonra probleminiz çözülecektir.

Eğer halen “404 Not Found The resource requested could not be found on this server!” hatası devam ediyorsa Chmod değerlerini yani dosyanın okuma yazma iznini 777 yapıp o şekilde deneyebilirsiniz.

4.1 11 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet
mehmet
9 yıl önce

harika… çok teşekkür ederim sorunu çözdüm

selim
selim
7 yıl önce

Eyvallah Arkadaşım süpersin

metincenesizz
metincenesizz
7 yıl önce

mükemmel arkadaşım helal olsun

Keni
Keni
4 yıl önce

emeğinize sağlık sorunu kısa sürede anlattığınız şekilde çözdüm. ben hosting taşımıştım ana sayfa görünüyordu fakat konulara giriş yapmak istediğimde bu hata veriyordu sayenizde sorunsuz sekilde çözdüm. Teşekkürler

thx
thx
4 yıl önce

Dostum sağol, “404 Not Found The resource requested could not be found on this server!” bu hata için çözümü buldum ve sayende çözdüm.

Furkan
Furkan
2 yıl önce

Teşekkür ederim bendeki sorun da c panelde htaccess dosyası gözükmüyordu sadece ana sayfa açılıyordu dosyalara girdim sag üstteki ayarlardan gizli dosyaları göster dedim çalıştı çalışmayan arkadaşlar deneyebilir

Hakan
Hakan
10 ay önce

Litespeed Cache eklentisindeki bazı ayarları kurcalarken WordPress sitemdeki bazı konuları açmaya çalıştığımda bu hatayı veriyordu. Sebebini bulamamıştım. En son dediğiniz htaccess dosyasını indirdim, içinde eklentinin bazı kodları vardı. Onları silip verdiğiniz kodları yazıp kaydettim site düzeldi. Eklentiyi de kaldırdım. :) Teşekkürler.

ömer
ömer
7 ay önce

selamlar hocam;

htaccess şöyle dosyam var ancak ssl kodu ile resimdeki gönderdiğim gibi başlıyor. sizin konu en yukarı eklersem çalışır mı hocam :)

Başa dön tuşu
13
0
Would love your thoughts, please comment.x