GeneliOSNasıl Yapılır?Telefon

iPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Reklamlar

Bilgisayarlarda yıllarca çalışırken, ‘Zip’ veya ‘sıkıştırılmış’ terimini birkaç defa duymuş olmalısınız. Peki İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Sıkıştırılmış dosyalar, büyük dosyaları sıkıştırabileceğiniz ve e-postayla gönderebileceğiniz, hem bireyler hem de işletmeler için çok kullanışlıdır.

Sıkıştırılmış dosyalar tüm verileri tek bir klasörde sıkıştırır ve e-posta eklerini hızla indirmeyi veya aktarmayı kolaylaştırır. Bu şekilde dosya gönderme yöntemi, ilgili tüm dosyalar kolaylıkla e-posta yoluyla aktarılıp indirilebildiğinden, bir seferde birden fazla dosya gönderilmesine yardımcı olur.

Ancak, akıllı telefonunuzdaki zip dosyalarını nasıl açabilirim?

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Genellikle, çok sayıda / büyük dosya eklenmiş e-posta göndermek için dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar kullanırız. Ancak, iPhone veya Android cihazlarda dosyaları sıkıştırmak veya açmak için bir seçenek bulmak harika değil mi? Her şey mobil hale geldiğinden, akıllı telefonlarımız aracılığıyla sıkıştırılmış dosyalara erişmek de daha kolay hale geldi. İPhone’da zip dosyalarını oluşturma veya açma seçeneği artık en son Android ve iOS güncellemelerinin ardından mobil cihazlarda kullanılabilir duruma getirildi.

Peki iPhone’daki Zip dosyalarına erişmek mi istiyorsunuz yoksa bir tane oluşturmak mı istiyorsunuz? Her ne kadar Apple’ın iPhone dosya paylaşımı ve hepsi söz konusu olduğunda çok sınırlı seçenek var. Ancak, en son güncellemeleri iOS 13 ile yeni bir özellik sundu, yani sıkıştırılmış dosyalar için yerel destek. iPhone’un dosya uygulaması artık zip dosyalarını kullanabiliyor.

İPhone'da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?
İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

İPhone’unuzu en son sürümüne güncellemeniz gerekir; artık dosyaları ve fotoğrafları zipleme ve dosyaları açma seçeneğine erişebilirsiniz. Başlangıç ​​noktasını düşünüyor olabilirsiniz, o yüzden işte buradasınız:

Bölüm I: iPhone’da zip dosyaları nasıl oluşturulur?

II. Bölüm: iPhone’da zip dosyalarını nasıl önizleyebilirim?

Bölüm III: Dosyaları iPhone’da nasıl açabilirim?

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur Adım Adım

İPhone iOS’taki birkaç güncellemeden sonra, kullanıcılara birden fazla dosyayı sıkıştırarak Zip dosyası oluşturma seçeneği verildi. Zip oluşturma özelliği, en son iOS güncellemesiyle, yani iOS 13 ile tanıtıldı.

Dolayısıyla, birden fazla dosyayı sıkıştırmak ve iPhone’unuz da bir Zip dosyası oluşturmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 1. İPhone’unuzdaki Dosyalar uygulamasını açın.
 2. Sıkıştırmak istediğiniz birden fazla dosyanın bulunduğu klasöre gidin.
 3. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçmek için seç simgesine tıklayın.
 4. Ekranın sağ köşesindeki ‘üç nokta’ düğmesine dokunun.
 5. Birden çok seçenek arasından, sıkıştırmayı seçin.
 6. Bu, ‘Arşiv’ adında bir dosya oluşturacaktır.

Tüm dosyaları görmek için Arşiv adına yeni oluşturulan dosyaya tek bir dokunuşla. En son iOS güncellemelerinin ardından, zip dosyaları oluşturmak için artık üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız yok.

Ayrıca, birden fazla resmi sıkıştırabilir ve bir zip dosyası oluşturabilirsiniz. Ancak, süreç biraz uzundur. İPhone’daki kamera rulosundan fotoğrafların bir Zip dosyasını oluşturmak için önce gerekli resimleri seçmeniz ve bunları iPhone’daki dosya uygulamasına kaydetmeniz gerekir. Bundan sonra, yukarıda belirtilen adımları izlemeniz gerekir. Oluşturulan zip dosyası, kişileriniz arasında WhatsApp ve diğer medya üzerinden birden fazla dosya için tek bir Zip dosyası olarak paylaşmanız için kullanılabilir.

İPhone’da Sıkıştırılmış Dosyaları Önizleme Adımları

Hızlı Arama seçeneğiyle iPhone’da bir zip dosyasını açmadan önce önizlemesini görüntüleyebilirsiniz. Burada, doğru zip dosyasını açtığınızdan emin olmak için çıkarmadan önce dosyaları kontrol edebilirsiniz.

İPhone’da Sıkıştırılmış Dosyaları Önizleme adımları için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

 1. Dosyalar uygulamasına gidin ve önizlemek istediğiniz dosyayı bulun,
 2. Bulunduktan sonra, seçeneklerin listesini almak için sıkıştırılmış dosyaya uzun basın.
 3. Şimdi, Hızlı Bakış’ı bulun ve üzerine dokunun.
 4. Bu, sıkıştırılmış dosyadaki dosya boyutunu ve dosya sayısını görüntüler.
 5. Şimdi, tüm dosyaların tam ekran görüntüsünü almak için İçeriği Önizle’ye dokunun. Tüm dosyaları kontrol etmek için yana kaydırmaya devam edin.

Önizleme dosyası özelliği, zip dosyasındaki içeriğe bir göz atmanızı sağlar. İPhone’da doğru zip dosyasının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Artık zip dosyalarının nasıl oluşturulduğunu ve önizlendiğini öğrendiğine göre, iPhone’daki dosyaları ayıklama adımlarını size bildirmenin zamanı geldi. Bu makalenin bir sonraki bölümü size ‘iPhone’da zip dosyalarını nasıl açacağınızı’ söyleyecektir.

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Açılır?

Daha önceki zamanlarda, iPhone üzerinden dosya paylaşımı, dosya işleme özelliklerinde eksiklik yapmak için kullanılan en zor görevlerden biri olarak kabul edildi. Ancak iOS’deki sürekli güncellemeler ile geliştiriciler iPhone’da zip oluşturma ve dosyaları açmayı mümkün kılmıştır. Bu özelliği güncellemenin en iyi yararı, bu tür dosyaları işlemek için iPhone üzerinde bulunan herhangi bir üçüncü taraf uygulamasının kullanımını ortadan kaldırmasıdır. Devam etmeden önce, cihazınızın en son iOS 13 güncellemeyle güncellendiğinden emin olun.

İPhone’da Zip dosyalarını açmak için izlemeniz gereken adımlar:

 1. Dosyalar uygulamasına git
 2. Sıkıştırmak istediğiniz RAR veya Zip dosyasını bulun.
 3. Dosyaları açmak için doğrudan dosyaya dokunabilir veya ‘Uncompress’ (Sıkıştırma) seçeneğine sahip olmak için Zip dosyasına uzun basmanız gerekir.

Sıkıştırılmış dosyalar aynı klasörde gösterilecektir, kendi başınıza bulmanız gerekir. Bu özelliğin tek sınırlaması, hedeflenen hedefteki dosyaları çıkartmak için onay isteyen herhangi bir iletişim kutusu istememesidir. Ek olarak, bu iOS güncellemesi iPhone’daki dosyaları açmak için bu eklenen özelliği içeren çubuğu kırdı.

Henüz Bir Deneme Yapmaya Karar Verdiniz mi?

Bu özellik birçok kullanıcı tarafından daha az bilinmesine rağmen. Bu nedenle, iPhone’da zip dosyaları oluşturma, önizleme ve açma yollarını vurguladık. Çünkü artık iPhone’daki dosyaları açmanın yollarını biliyorsunuz, denemeyi kaçırmayın.

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize denemiş olup olmadığınızı bildirin.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
EVİSSA
EVİSSA
2 yıl önce

ben zip dosyasını hala açamıyorum bu dediğiniz yöntemi uyguladığım halde ve üstelik son sürüm güncel yani peki baska çözüm yolu yok mu aceba

EVİSSA
EVİSSA
2 yıl önce

bir bilene gösterdim anlattım böyle yapmak gerekir açılmıyor diye arkadaş uğraştı ekstra bir iki bsy daha yaptı açıldı sonra teşekkür ederim ilginiz için

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
3
0
Would love your thoughts, please comment.x