GenelTeknolojiTelefon

iPhone 12’de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reklamlar

MagSafe nedir ve nasıl çalışır? MagSafe, bir iPhone’u kablosuz olarak şarj etmeyi, kılıfları takmayı ve çok çeşitli diğer aksesuarları kullanmayı kolaylaştırır. İşte bu iPhone için büyük bir adım atmasının nedeni.

Eylül ayının başlangıcı, genellikle Apple’ın iPhone lansman etkinliğini ayın ilk yarısında gerçekleştirmesi ve Apple’ın her zaman inovasyonun ön saflarında yer almaması nedeniyle teknoloji meraklıları arasında büyük bir heyecan uyandırıyor. pazarın trendleri Apple tarafından belirleniyor. TouchID, kulaklık jakının çıkarılması, FaceID, ekran çentiği vb.

iPhone 12’de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bununla birlikte, 2020 ve hiçbir şey gerçekten normal değil, bu yüzden Apple özel etkinliğini Ekim ayına itmek ve hayranlarını yeni iPhone cihazlarını bekletmek zorunda kaldı. Yalnızca Kasım ayında satışa sunulacak olan iPhone 12 Mini veya iPhone 12 Pro Max’i almak isteyen tüketicileri hesaba kattığınızda bekleyiş daha da kötüleşiyor . Ama bu bira bardağı değil. Mesele şu ki, Apple her yıl yeni iPhone cihazlarına bazı harika yeni özellikler ekliyor ve bu sefer bunlardan biri MagSafe.

MagSafe wikipedia sayfası nı ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Şuan için sayfa dili İngilizce.

MagSafe Tarihçesi

Şimdi, Apple 2016’da USB-C’ye geçmeden önce eski nesil bir MacBook’unuz varsa, bu terime alışmışsınızdır ve muhtemelen eski Mac’inizi MagSafe aracılığıyla şarj edebilirsiniz. 

MagSafe, Apple’ın temelde bir çift güçlü mıknatıs kullanan MacBook için akıllı ve havalı şarj çözümüydü – biri şarj cihazında diğeri MacBook’un kendisinde ve bağlandığında devreyi tamamlayıp MacBook’u şarj etmeye başlayacaklardı.

USB-C hakkında merak ettikleriniz için USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği makalemizi okuyabilirsiniz.

MagSafe’in geleneksel şarj cihazlarına veya fıçı pimli konektörlere göre avantajı şuydu, tek yapmanız gereken konektörü bağlantı noktasının yanına almaktı ve otomatik olarak takılırdı ve iki, Mac’inizi şarjda bırakırsanız Masanız ve birisi kabloya takılırsa, şarj cihazının bağlantısı kesilir ve MacBook’unuz düşmek yerine masanın üzerinde kalır. 

Birçok kullanıcı MagSafe’i sevse de Apple, tescilli olan MagSafe’den farklı olarak daha hızlı şarj hızları sunduğu ve evrensel olduğu için 2016’da USB-C lehine hurdaya çıkardı.

iPhone 12'de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?
iPhone 12’de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

MagSafe’in Dönüşü

Apple, MagSafe’i iPhone 12 serisiyle yeniden tanıttı ve terminoloji aynı olsa da, kullanım durumları farklı. İPhone 12, öncelikle aydınlatma bağlantı noktası üzerinden şarj olurken ve Qi kablosuz şarjı da desteklese de, şimdi yeni iPhone 12’nizi şarj etmenin üçüncü bir yolu var ve bu, dairesel bir sayesinde iPhone 12’nin arkasına takılan bir MagSafe şarj cihazı ile. hem telefonda hem de şarj cihazında mıknatıs dizisi.

İPhone’da Qi kablosuz şarj halihazırda varken MagSafe’e olan ihtiyacın ne olduğu tartışılabilirken, cevap, MagSafe şarj etmeye yardımcı olurken, Apple burada kendi aksesuar ekosistemi olan daha büyük resme bakıyor ve sonunda, hepimizin duyduğu portsuz bir iPhone. Buna geçmeden önce, MagSafe’in nasıl çalıştığını ve ne için kullanılabileceğini anlamaya çalışalım.

MagSafe Neden Gerekliydi?

Apple, iPhone 8’den bu yana Qi kablosuz şarj desteği ile tüm iPhone cihazlarını gönderiyor. Bunun anlamı, iPhone’unuzu kablosuz bir şarj pedine yerleştirebileceğiniz ve iPhone’un bir şarj cihazı bağlamanıza gerek kalmadan kablosuz olarak şarj edeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, Qi kablosuz şarjın sınırlamalarından biri, ısı şeklinde çok fazla güç kaybı içermesidir. Bu nedenle, bir Qi kablosuz şarj cihazının bir iPhone’u şarj edebileceği maksimum watt değeri 7,5 W idi.

Güç kaybının ve daha yavaş şarjın nedenlerinden biri, telefondaki bobinlerin kablosuz şarj pedindeki bobinlerle düzgün şekilde hizalanmaması, endüktif şarjın etkilenmesi ve verimliliğin düşmesidir. MagSafe, şarj cihazını iPhone’ların arkasına, bobinlerin mükemmel bir şekilde hizalanarak çok daha az kayıpla sonuçlanacak şekilde takarak bunu ortadan kaldırmaya çalışır. Sonuç olarak Apple, MagSafe ile 15 W’a kadar şarj hızlarına ulaşabilir.

MagSafe Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, iPhone’un arka panelin ortasında bir kablosuz şarj bobini var. Apple’ın iPhone 12 ile yaptığı şey, kablosuz şarj bobininin çevresine bir dizi mıknatıs yerleştirmeleri ve aynı mıknatıs dizisini MagSafe şarj cihazında aynı yönde ancak zıt kutuplarla yerleştirmeleriydi. Sonuç olarak, MagSafe şarj cihazı iPhone’un arkasına yaklaştırıldığında, zıt kutuplu mıknatıslar birbirini çeker ve şarj cihazı iPhone’un arkasına oturur. Daha önce bir Apple Watch şarj cihazı kullandıysanız, bunun nasıl çalıştığına çok benzer.

Ancak Apple bununla yetinmedi. Telefonunuzu ek bir aksesuar kullanarak şarj etme yeteneği, MagSafe’in dahil edilmesini gerçekten haklı çıkarmaz, bu nedenle Apple, MagSafe ile uyumlu aksesuarlar sunarak bunu bir adım daha ileri götürdü. Vakaların, bir telefonun kablosuz şarj etme yeteneğini daha da azalttığı ve aynı mıknatıs dizisine sahip birinci taraf kılıfları tanıttığı bilinen bir gerçektir, Apple, MagSafe’in birden fazla mıknatıs yığınında bile çalışabildiği için bu sorunu da ele alıyor.

Birden fazla desteden bahsetmişken, kendinize bir MagSafe eklentisi olarak, telefonunuzun arkasına daha da takılan kasaya takılabilen bir deri cüzdan bile alabilirsiniz. Apple ayrıca telefona belirli bir etkinliği gerçekleştirmek için telefona sinyal gönderebilen bir manyetometre ve bir NFC bobini eklediğinden, MagSafe aksesuarları telefonunuzdaki akıllı işlevleri bile tetikleyebilir.

MagSafe’in Kullanımı Nedir?

Örneğin, telefona takmak için MagSafe kullanan ve önünde küçük bir ekrana sahip akıllı deri kılıf. Magnetometre ve NFC bobini, MagSafe aracılığıyla takıldığında, bir kasanın takılı olduğunu algılayabilir ve saati kasanın ekranında görüntülemek için bir sinyal gönderebilir. Yalnızca birinci taraf kullanım durumları değil, aynı zamanda mıknatıslar iPhone’un içinde zaten bulunduğundan, üçüncü taraf üreticiler de aksesuarlarına MagSafe’i ekleyerek bundan yararlanabilir.

Örneğin Belkin, MagSafe desteğiyle çoklu cihaz şarj yuvasını çoktan sergiledi ve iPhone, Apple Watch ve AirPod’larınızı aynı anda şarj edebilir. Yakın gelecekte, MagSafe’i destekleyen araç montaj aparatları veya hatta MagSafe aracılığıyla telefona takılan ve güç bankası ihtiyacını ortadan kaldıran pil kutuları gibi daha fazla aksesuar görebiliriz. Olasılıklar bol, daha fazla markanın MagSafe’in potansiyelinden yararlanmaya başlaması an meselesi.

MagSafe Gelecek Mi?

Apple, 2016’da kulaklık jakından kurtulduktan ve sonraki yıl kablosuz şarjı başlattığında, Apple tamamen portsuz bir iPhone’a doğru ilerliyormuş gibi görünüyordu ve MagSafe bu komplo teorilerine ekliyor. Apple’ın yeni iPad serisine geçiş yapmasına rağmen aydınlatmaya bağlı kalma ve USB-C’ye geçmeme konusundaki inatçılığı başka bir ipucu. Söylentilere inanılacaksa, Apple, önümüzdeki yıl kadar erken bir zamanda bağlantı noktası olmayan bir iPhone almayı düşündüğü için iPhone 12 serisinde USB-C’ye geçmedi, bu nedenle bağlantı noktasını değiştirmek mantıklı olmaz. bir yıl.

Yine de tüm bunlar hala spekülasyon, bu yüzden bir tuz parçasıyla alın. MagSafe, kesinlikle iPhone 12’ye harika bir şekilde dahil edildi ve yakın gelecekte çeşitli uygulamaları görmekten heyecan duyuyoruz ve ayrıca geleneksel kablolu şarjın yerini alıp almayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et