GenelGoogleinternetWebmaster

Az Bilinen 10 Google Hizmeti

Reklamlar

Google’ın adını belki de pek duymadınız bu hizmetleri, bakın bize neler sunuyor! Google‘ın arama dışında depolama hizmetlerinden sosyal ağa birçok farklı hizmet sunduğunu biliyoruz. Şirket, bize bir belge düzenleme, video yükleme ve bir e-posta hizmeti de sunuyor. Ancak Google’ın önümüze serdiği olanaklar bu kadarla kısıtlı değil. Arama devinin bize sunduğu hesap etkinliği analizi, arkadaşlarınızın konumunu izleme gibi az bilinen hizmetler de var.

Peki Bu Az Bilinen 10 Google Hizmeti Nedir?

Hesap Etkinliği

google hesap etkinligi

Hesap etkinliği: Google hesabınız için etkinleştirebileceğiniz bir seçenek olan Hesap etkinliği, size her ay Google ‘ı nasıl kullandığınıza dair bir e-posta gönderiyor. Size gönderilen raporda kaç e-posta gönderip aldığınız, en çok neleri arattığınız gibi bilgiler yer alıyor. Google hesabınız ile Youtube video platformunda kaç video izlediğinizi, ne kadar sayıda video görüntü aradığınızı, görüntülenen videoların sayısını belirtmekte. Ayrıca Gmail hesabınızla nereden hangi web tarayıcıyı kullanarak ve hangi işletim sistemine sahip cihaz ile giriş yaptığınıza kadar bilgileri size bildirmekte.

Gmail Meter

Gmail meter: Sadece Gmail istatistikleri üzerine yoğunlaşan Gmail Meter, kaç e-posta aldığınızı, size en çok kimlerin e-posta gönderdiğini, e-posta trafiğinizin haftanın hangi günlerinde yoğun olduğunu ve fazlasını gösteriyor. Bildiğiniz dedektif gibi mail trafiğiniz adına her şeyi tek tek not ediyor .

My Maps

My Maps: Google Maps ‘e entegre bir işlev olan My Maps (Haritalarım), özel rotalar ve konumlara sahip kendi haritalarınızı oluşturmanıza ve onları kaydetmenize izin veriyor.

Schemer

Schemer : Schemer, yakınınızdaki yerleri ve fazlasını bulmanıza yardımcı olan bir web sitesi ve mobil uygulaması mevcuttur.

Hangouts

google hangouts nedir nasıl kullanılır

Hangouts : Google Hangouts ile videolu konferanslar düzenlemek çok kolay. Hangouts’u Google+ hesabınız olmadan kullanmak istiyorsanız, onu Gmail içinden direkt olarak açabilirsiniz. Hangouts, aynı anda 10 kişiye kadar videolu konferans yapmanıza izin veriyor. Google Hangouts ile yaptığınız videolu konferanslar Google+ hesabınızda da yayınlanmakta. Skype ye benzer yanları mevcut.

Takeout

google takeout nedir nasıl kullanılır

Takeout : “Sizin verileriniz sizindir” anlayışını savunan Google, farklı Google hizmetlerindeki verilerinizi Google Takeout ile kolaylıkla indirebilmenize izin veriyor. Bunlar driver dosyalarınız, google+ akış tablolarınız, google plus +1 leriniz ve google plus çevreleriniz, youtube verileriniz gibi.

Google Takeout ‘un bir parçası olmayan hizmetler için Data Liberation Front web sitesine gidebilir ve verilerinizi nasıl indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gmail hesabınızı yedeklemek için IMAP destekli bir e-posta istemcisi kullanmalısınız.

Zeitgeist ve Hot Trends

google zeitgeist nedir nasıl kullanılır

Zeitgeist ve Hot Trends : Google Zeitgeist, Google’ın meydana getirdiği arama sayıları, trendleri gibi bilgileri bir araya getiren yıllık bir rapor.

google hot trends nedir nasıl kullanılır

Hot Trends ise Zeitgeist’e göre size daha güncel bir rapor sunuyor ve kullanıcıların bugün en çok neleri arattıklarını gösteriyor.

Latitude

google latitude nedir nasıl kullanılır

Latitude : Bir konum izleme aracı olan Google Latitude, akıllı cebinizden Google’a yerinizi bildirmenizi sağlıyor. Bu sayede arkadaşlarınızı Latitude’a ekleyebiliyor ve nerede olduklarını harita üzerinde görebiliyorsunuz.

Google Public DNS

Google Public DNS nedir nasıl kullanılır

Google Public DNS : İnternet servis sağlayıcınızın DNS hizmeti yerine kullanabileceğiniz Google Public DNS, size yüksek bir hız ve ek güvenlik özellikleri vadediyor.

Goo.gl URL kısaltıcısı

Goo.gl nedir nasıl kullanılır

Goo.gl URL kısaltıcısı : Herhangi bir nedenle uzun bir web adresini kısaltmanız gerektiğinde, Google’ın bu URL kısaltma hizmetini kullanabilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin