GenelYazılım

2024 Yılında En Popüler 10 Programlama Dili: Kodu Öğrenin

Reklamlar

Programlama dünyasında yeni başlayanlar için en büyük ikilem, nerede başlayacağınıza veya hangi dilde kariyer faydaları için ustalaşacağınıza karar vermektir. Bazen profesyonel kodlayıcılar, yeni bir dil öğrenmenin daha verimli göründüğü bir durumla da karşı karşıya kalır.

Sebep ne olursa olsun, burada hangi dillerin çizelgeleri yönettiğini bilmek için dünyadaki en popüler programlama dillerinin bir listesi bulunmaktadır. Bu en iyi programlama dilleri listesi, programlama dillerinin popülerliğinin popüler bir göstergesi olan TIOBE Programlama Topluluk Endeksi’nden gelen verilere dayanmaktadır.

TIOBE, Google, Yahoo!, Bing, Wikipedia, Amazon, Baidu ve YouTube’dan gelen verileri analiz ederek derecelendirmeleri hesaplar. Dünya çapındaki profesyonel geliştiricilerin sayısı, eğitim kursları ve üçüncü taraf satıcılar gibi değişkenler de bu listede etkili olmuştur.

2024’de ki En İyi 10 Popüler Programlama Dilleri Listesi

Aşağıdaki liste, en iyi 20 programlama dilini ve geçen yılın puanlarına kıyasla performanslarını içermektedir. Bundan sonra, ilk 10 dil ayrı ayrı kısaca tanımlanmıştır:

Ocak 2024Ocak 2023DeğişiklikProgramlama diliPuanlarDeğişiklik
11Java15,035%-0.74%
22C14.076%+% 0.49
33C ++8,838%+ 1.62%
44piton8,166%+% 2.36
56Visual Basic .NET5.795%+% 0.85
65C #3,515%-1.75%
78JavaScript2.507%-0,99%
89SQL2,272%-0.38%
97PHP2.239%-1.98%
1014Derleme dili1.710%+% 0.05
1118Objective-C1.505%+% 0.25
1217MATLAB1.285%-0.17%
1310Yakut1.277%-0.74%
1416Perl1.269%-0.26%
1511Delphi / Nesne Pascal1.264%-0.70%
1612R,1.181%-0,63%
1713Visual Basic1.060%-0.74%
1819Gitmek1.009%-0.17%
1915hızlı0.978%-0.56%
2068harika0.932%+% 0.82
2024 Yılında En Popüler 10 Programlama Dili: Kodu Öğrenin - Programlama Dilleri
2024 Yılında En Popüler 10 Programlama Dili: Kodu Öğrenin – Programlama Dilleri

Şimdi bu listedeki ilk 10 sırayı almayı başaranlardan bahsedelim:

1. Java – tartışmasız kazanan

Java, bir yıl önce olduğu gibi hala en popüler programlama dilleri listelerinde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. TIOBE’nin verilerine göre Java, birkaç yıl boyunca birinci ve ikinci pozisyonları diğer dillerden daha fazla güvence altına aldı. Çok sayıda tanınmış şirket, yazılım ve uygulamalar geliştirmek için Java kullanıyor, bu nedenle Java’yı öğrenirseniz, kesinlikle bir iş bulmak için mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Jave’nin popülaritesinin arkasındaki ana nedenler taşınabilirliği, ölçeklenebilirliği ve geniş bir kullanıcı topluluğu.

Kariyer Olanağı:  Web geliştiricisi, Uygulama geliştiricisi, EJB programcısı, Yazılım Geliştiricisi, Test cihazı vb.

2. Eski C programlama dili

En eski programlama dillerinden biri olan C, taşınabilirlik özelliği ve Microsoft, Oracle ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından erken benimsenmesi sayesinde C hala en iyi programlama dillerinden biri olarak duruyor. Hemen hemen her sistemle çalışabilir ve işletim sistemleri ve gömülü sistemler için son derece uygundur. Nispeten küçük bir çalışma süresine sahip olduğu için, C, bu tür sistemleri zayıf tutmak için mükemmel bir seçimdir. Yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye edilen C, temelde programlama dillerinin evrensel dilidir ve C ++ ve C # gibi konuşmaları da oldukça popüler hale getirmiştir.

Kariyer Olanağı: Yazılım Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi, Test Cihazı

3. C ++ hakim olmaya devam ediyor

Bu nesne yönelimli programlama dili 1980’lerde geliştirilmiştir ve halen masaüstü web uygulamalarından sunucu altyapısına kadar sayısız sistemde bulunmaktadır. C ++, esnekliği, performansı ve kullanabileceğiniz çeşitli bağlamlar nedeniyle hala talepte kalmaktadır. C ++ ‘da bir kariyer, genellikle performans yoğun görevlere odaklanan masaüstü uygulamalarının geliştirilmesini içerir. C ++ ustalığı, programlama dillerinin nasıl olduğunu ve düşük seviyeli bellek manipülasyon becerilerini edinmeye nasıl yardımcı olduğunu daha iyi anlayabilir.

Kariyer Olanağı:  İşletim Sistemleri ve Derleyiciler, Veri Tabanı motorları, Oyun endüstrisi, Finansal platformlar, Gömülü sistemler

4. Python – yükselişte

Son 15 yıl Python’un popülaritesinde istikrarlı bir büyüme kaydetti. Bu yıl da Python endekste önemli bir yükseliş gördü ve en popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edildi. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca TIOBE endeksinin ilk 5’inde bir yer tespit edebildi. Günümüzde AI, makine öğrenmesi, Büyük Veri ve robotik gibi gelecek vaat eden teknolojilerin arkasındaki ana dil olan Python, son yıllarda büyük bir hayran kitlesini bir araya getirdi. Python’u öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu öğrenerek şaşıracaksınız ve bu, birçok tecrübeli geliştiricinin Python’u ikinci veya üçüncü dil olarak seçmesinin nedenidir.

Kariyer Olanağı:  Yazılım Mühendisi, Yazılım Geliştirici, Web Geliştirici, Kalite Güvence Mühendisi, Veri Bilimi

5. Visual Basic .NET

Visual Basic .NET, 2021 yılı için en popüler programlama dilleri listesinde altıncı pozisyonu geçen yıl olarak sürdürmeye devam ediyor. .NET Framework tabanlı sınıfların ve çalışma zamanı ortamının gücünü birleştiren Microsoft’un OOP dillerinden biri. VB6’dan türetilen, programcılar için görevleri kolaylaştıran ve üretkenliği artıran GUI uygulamalarının geliştirilmesi ile iyi bilinmektedir. Kodlayıcılar için VB .NET, Windows platformunun yanı sıra web hizmetleri ve web geliştirme için masaüstü uygulamaları oluşturmak için hızlı ve kolay bir yol sunar.

Kariyer Fırsatı: Kıdemli Mühendis, Yazılım Geliştirici, DevOps Mühendisi, QA Otomasyon Mühendisi

6. C # – Oyun geliştiricilerin favorisi

C #, o zamanlar iş yazılım geliştiricileri tarafından yoğun olarak kullanılan Java’ya rakip olmak için Microsoft tarafından geliştirilen modern bir nesne yönelimli programlama dilidir. Microsoft platformunda uygulamalar geliştirmek için tasarlandı ve çalışması için Windows’ta .NET çerçevesine ihtiyaç duyuyor. Hemen hemen her şeyi geliştirmek için C # kullanabilirsiniz, ancak Windows masaüstü uygulamaları ve oyun geliştirme durumlarında özellikle güçlüdür. Bununla birlikte, C # son iki yılda popülaritesinde sürekli bir düşüş gördü ve bu yıl bir kez daha yer değiştirdi.

Kariyer fırsatı: Oyun Geliştiricisi, Uygulama Mühendisi

7. JavaScript çok önemlidir

JavaScript, en iyi programlama dilleri arasında ikinci kez listede yedinci sırayı korumayı başardı. Ancak bu günlerde tüm yazılım geliştiriciler JavaScript’i bir şekilde veya başka şekilde kullanıyor. HTML ve CSS ile birlikte kullanıldığında, etkileşimli web sayfaları oluşturan ve içeriği kullanıcılara dinamik olarak gösteren ön uç web geliştirme için çok önemlidir. Web sitelerinin% 90’ından fazlası bu dili kullanmaktadır ve öğrencilerin başlaması için en cana yakın programlama dillerinden biridir. Bu yüzden, JavaScript’te ustalaşırsanız fırsat sıkıntısı yaşanmaz. Ancak, masaüstü bilgisayar, mobil uygulama veya oyun geliştirme için ön uç geliştirici olarak kariyer yapmak için diğer destekleyici dilleri ve çerçeveleri öğrenmeniz gerekecektir.

Kariyer Fırsatı: Web Geliştiricisi, Yazılım Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi, UI / UX Mühendisi

8. Veritabanını yönetmek için SQL

SQL sıralamasında küçük bir değişiklik gördü ve dokuzuncudan sekizinci sıraya yükseldi. Popüler sorgu dili, TIOBE endeksinin ilk 20 programlama dilinde sayıca bir süredir hızla ilerlemektedir. Diğer veritabanı teknolojisinin varlığına rağmen, veritabanlarını yönetmek için bu standart sorgu dili son kırk yıldır hüküm sürüyor. Bunun nedeni basitliği, güvenilirliği, her yerde ve bu açık kaynak dili korumak için çok şey yapan aktif bir topluluk olmasıdır. SQL, yeni başlayanların diğer dillere kıyasla öğrenmesi daha kolaydır ve bir kariyer yolu söz konusu olduğunda, Data Analyst gibi birkaç iyi ödeme yapan iş, bir zorunluluk olarak SQL gerektirir.

Kariyer İmkanı:  Veri Tabanı Yöneticisi, Veri Tabanı Geliştiricisi, Veri Tabanı Test Cihazı, Veri Bilimcisi, Uygulama Geliştiricisi, Web Geliştiricisi

9. Web Geliştirme için PHP

TIOBE’ye göre, PHP SQL tarafından değiştirildi ve 2021’de TIOBE’nin en popüler programlama dillerinde dokuz numaraya düştü. PHP çoğunlukla internet tarafında web sitelerinin% 80’ini oluşturan web geliştirme için sunucu tarafında kullanılıyor. Facebook PHP ile yolculuğuna başladı ve WordPress içerik yönetim sistemindeki rolü onu oldukça popüler hale getiriyor. PHP, geliştiricilerin daha fazla ölçeklenebilirlik ve sağlamlık ile uygulamaları daha hızlı oluşturmasına yardımcı olmak için Laravel ve Drupal gibi birkaç çerçeve sunar. Yani, web geliştirme alanında bir kariyer arıyorsanız, PHP başlamak için kötü bir seçim değildir.

Kariyer Fırsatı: Web Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi

10. Assembly Dili

Assembly dili, mikroişlemciler ve diğer programlanabilir cihazlar için düşük seviyeli bir programlama dilidir. Herhangi bir işlemci için mevcut olan en temel programlama dilidir. Assembly dili programcıları yalnızca doğrudan fiziksel CPU’da uygulanabilecek işlemlerle çalışır. Derleme dilini, düşük seviyeli kod yazdığınız bir bölüme girmediğiniz sürece kullanma niyeti olmadan öğrenmemelisiniz. Ancak, bunu öğrenmek, üst düzey dillerin nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kariyer İmkanı: Ana Bilgisayar Programcısı, CPU Mimarisi Yazılım Mühendisi

Kodlama zamanı

Bu, 2021’de öğrenmeniz gereken en popüler programlama dillerinin listesini tamamlıyor. Umarım bu makaledeki programlama dilleri, ilgi alanlarınıza ve ilgilenmek istediğiniz yazılımın türüne göre doğru dil kariyer yolunu seçmenize yardımcı olur. Her dilin avantajları ve dezavantajları olduğu için, her bir seçeneği tartarak zaman ayırın ve buna göre seçim yapın. Daha da önemlisi, programlama için seçtiğiniz dil üzerinde iyi bir hakim olduğunuzdan emin olun. O zamana kadar kodlamanın tadını çıkarın!

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et