GenelGüvenlikWindows

Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır

Reklamlar

Bir kullanıcı hesabının şifresini unutmuş olan Windows 10 kullanıcıları artık bu hesaba giriş yapamazlar. Peki Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır? Hesap türüne ve diğer parametrelere bağlı olarak şifreyi sıfırlamak için bazı seçenekler vardır: BT departmanı tarafından yönetilen bir iş hesabı veya özel bir hesap olup olmadığı.

Windows 10 iki ana hesap türünü destekler: yerel hesaplar ve Microsoft hesapları. Yerel hesaplar yalnızca cihazda bulunur, Microsoft genel olarak hesaplar.

Hesap türü, bir hesap şifresinin sıfırlanıp sıfırlanmayacağını belirler. Hesap şifresi çevrimiçi olarak sıfırlanabildiği için çözüm Microsoft hesapları için kolaydır.

Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10 kullanıcıları giriş ekranında “Şifremi unuttum” u seçerek giriş sayfasında şifre sıfırlamayı başlatabilirler.

Bu, ilgili e-posta adresine veya telefon numarasına gönderilecek güvenlik kodunu girmek için bir captcha ile “Hesabınızı Geri Yükleme” ekranını ve ardından Kimlik Doğrulama ekranını görüntüler.

Microsoft hesap sahipleri çevrimiçi olarak şifreleri de sıfırlayabilir. https://login.live.com/login.srf?wa=wsignin1.0&rpsnv=13&checkda=1&ct=1557578626&rver=7.0.6738.0&wp=MBI_SSL&wreply=https:%2F%2Faccount.microsoft.com%2Fauth%2Fcomplete-silent-signin%3Fru%3Dhttps%253A%252F%252Faccount.microsoft.com%252F%253Flang%253Den-US%2526refd%253Daccount.live.com%2526refp%253Dlanding&lc=1033&id=292666 adresinde Hesabınızı Geri Yükleme sayfasını ziyaret edin ve bunu yapmak için talimatları izleyin.

Bu Microsoft hesap desteği hakkında daha fazla bilgi mevcuttur. Bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Microsoft Yerel hesap Şifresini Sıfırlama

Microsoft, yerel hesap şifresini Windows 10, sürüm 1803’te sıfırlamak için resmi bir yöntem uygulamıştır. Bu bir gereklilik olduğu için yöntem varsayılan olarak çalışmaz: güvenlik sorunları.

Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows I kullanın.
 2. Hesaplar> Giriş Seçenekleri’ne gidin.
 3. Açılan sayfada “Parola” bölümünü seçin.
 4. “Güvenlik sorularınızı güncelleyin” seçeneğini seçin.
 5. Görüntülenen istemde hesap şifresini girin.
 6. Sonraki sayfada yerel hesaba üç güvenlik sorusu ve cevabı ekleyin. İpucu: Bu soruları doğru cevaplamamalısınız.
 7. İşlemi tamamlamak için Son’u seçin.

Bu durumda, bu yerel hesap için giriş ekranında bir şifre sıfırlama seçeneği gösterilecektir. Hesap şifrelerini sıfırlamak için üç güvenlik sorusunu cevaplamanız yeterli.

Microsoft, şifreyi sıfırlamanın başka bir yolu olmadığını belirtir. Kullanıcıların PC’yi sıfırlamaları ve geri yüklemek için tüm verileri silmeleri gerekir (başka bir hesaba erişimi yoksa).

Ancak, Profesör Robert McMillen’in YouTube’da açıkladığı gibi başka bir seçenek daha var.

Cmd.exe dosyasının klasik olarak yeniden adlandırılması, Windows’un yeni sürümlerinde doğrudan çalışmaz.

Windows 10, Windows 10, Sürüm 1809’un en son özellik güncellemesinden önce, kullanıcılar kurtarma ortamına önyükleyebilir, bir komut istemi penceresi açmak için utilman.exe’yi cmd.exe ile değiştirebilir ve “Erişim Koruması” düğmesini tıklayabilir.

Windows’un daha yeni sürümleri için ek adımlar gerekir. İşte tüm süreç:

 1. Kurtarma ve sorun giderme ortamını indirin, örneğin: Windows Kurulumu sırasında, Windows kurulum medyasından başlıyorsanız Bilgisayarı Onar’ı tıklayın.
 2. Sorun Giderme> Komut İstemi’ni seçin.
 3. Windows’un yüklü olduğu sürücü harfini ve sonra da system32 dizinini değiştirin, örn. cd c: \ windows \ system32
 4. Rename utilman.exe utilman.bak adını girin.
 5. Kopyala cmd.exe utilman.exe yazın.
 6. Bilgisayarı yeniden başlatın ve bu zamanı Windows kurulumundan başlatın.
 7. Windows 10 sürüm 1803 veya daha önceki bir sürümünü kullanıyorsanız, bir Komut İstemi penceresi açmak için Kolay Erişim düğmesini tıklatın.
 8. Windows 10 sürüm 1809 veya üstünü kullanıyorsanız, önce aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Yeniden Başlat’ı seçmek için klavyedeki Shift tuşunu basılı tutun ve güç düğmesini tıklayın.
  2. Yeniden başlattıktan sonra, Shift tuşunu tekrar basılı tutun ve Başlangıç ​​Onarımını başlatmak için Güç menüsünden Yeniden Başlat’ı seçin.
  3. Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat’ı seçin.
  4. Yeniden başlatma işleminden sonra Başlangıç ​​Ayarları ekranı görüntülenirse, başlangıçtan önce 8) Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Korumasını Devre Dışı Bırak ögesini seçin.
 9. Giriş ekranını bir sonraki başlatışınızda, Komut İstemi penceresini açmak için Erişim Kolaylığı düğmesini tıklayın.
 10. Tüm kullanıcı hesaplarının adlarını görüntülemek için net user yazın.
 11. Hesap şifresini değiştirmek için net user [username] [password] komutunu kullanın, örneğin: net kullanıcısı martin qwerty123456 kullanıcı şifresini qwerty123456 olarak değiştirir.

Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır konusunda bildiğiniz farklı bir yöntem varsa bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et