GenelNasıl Yapılır?Telefon

Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir

Reklamlar

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir? Muhtemelen akıllı telefonunuzu gerektiği kadar temizlemezsiniz. İster korona virüs veya sadece yaygın grip ve soğuk mikropları ile ilgileniyor olun, akıllı telefonunuzu düzenli olarak dezenfekte etmek, genel olarak hastalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Akıllı telefon ya da diğer cihazlarınızın Yurt dışından üretilip getirildiğini göz önünde bulundurursak şuan için de dünya genelinde ki bir salgının hayati önem taşıdığı şu günlerde akılda ki soru “Akıllı Telefonunuzu Nasıl Dezenfekte Edebilirsiniz” ya da “Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir“. Bu dezenfekte işlemi için yapılacak adımlar basit olmakla birlikte hayati önem taşımak adına iyi bir önlem olacaktır.

Peki bu dezenfekte işleminde yapılacak işlemler neler ve diğer aşağıda belirtmiş olduğumuz soruların cevabı yazımızda yer almakta.

  • Temizlik ürünleri kullanmalı mısınız?
  • Temizlik için önce nereden başlamalıyım?
  • Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilir?
  • Dezenfekte için bir şey satın almalı mıyım?
  • Sürekli dezenfekte etmemde bir sakınca var mı?
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Temizlik Ürünleri Kullanmalı Mısınız?

Samsung’dan Apple’a akıllı telefon üreticileri, akıllı telefonunuzu güvenle temizlemenize yardımcı olacak talimatlara sahiptir. Bunlar genellikle nemli, tüy bırakmayan bir bezle silinmesini ve sert kimyasallardan, aşındırıcı temizleyicilerden ve basınçlı havadan kaçınılmasını içerir.

Sert temizlik ürünleri, ekranınızdaki oleofobik (yağ itici) kaplamadaki aşınma oranını hızlandırabilir. Bu kaplama, cihazınızı birkaç yıl boyunca kullandıkça kademeli olarak bozulacaktır. Alkol ve ev spreyleri kullanmak işlemi hızlandırabilir. Ağartıcı ve diğer sert kimyasal temizleyicilerin kullanılması onu tamamen temizleyecektir.

Apple kısa süre önce resmi temizlik tavsiyesini güncelledi . Apple’a göre, iPhone’unuzu dezenfekte edici mendillerle temizlemek artık güvenli. Yine de cihazınıza doğrudan temizleme spreyi sıkmamalısınız. Apple şöyle diyor:

Yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox Dezenfeksiyon Mendili kullanarak, Apple ürününüzün ekran, klavye veya diğer dış yüzeyler gibi sert, gözeneksiz yüzeylerini hafifçe silebilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmayın. Herhangi bir açıklıkta nem almaktan kaçının ve Apple ürününüzü herhangi bir temizlik maddesine daldırmayın. Kumaş veya deri yüzeylerde kullanmayın.

CDC, COVID-19’un yayılmasını önlemek için herkesin “tüm yüksek temaslı yüzeyleri her gün temizlemesini” önerir. Bu yüzeyler akıllı telefonları, tabletleri, klavyeleri ve diğer sık kullanılan teknoloji öğelerini içerir. CDC’nin cihazınıza zarar vermeden mikropları öldürmek için “en az %70 alkol içeren alkol çözeltileri” kullanma önerilerini kullanarak bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı göstereceğiz.

Diğer seçenek, UV ışınlarını kullanarak temizleyen bir akıllı telefon dezenfektan cihazı kullanmaktır. Bununla birlikte, bunlar COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’ye karşı etkinlik açısından test edilmemiştir.

Önce Kasanızı Temizleyin

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir sorumuzun cevaplarından biri önce kasanızı temizleyin. Akıllı telefonunuzun kasasını çıkarıp ılık, sabunlu suyla yıkayarak etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kılıflar nispeten ucuz ve değiştirilebilir olduğundan, bunları %70 alkol veya geniş bant temizleme spreyi ile dezenfekte edebilirsiniz. Bu rotaya giderseniz aşağıdakileri deneyin:

  • %70 sürtünme alkolü kullanma: Alkolsüz bir bezi alkole batırın ve akıllı telefonunuzun kasasına uygulayın. Herhangi bir köşe ve çatlaklara girin ve kasayı tamamen silin. Alkolün buharlaşmasına izin verin. Su gibi leke izleri bırakmaz.
  • Alkol bazlı bir temizleme spreyi kullanarak: Yumuşak, tüy bırakmayan bir bez alın ve seçtiğiniz temizleme spreyi ile püskürtün. Temizleme spreyini herhangi bir köşe ve çatlak içine işleyin, ardından pürüzsüz yüzeyleri silin. Spreyin buharlaşmasına izin verin.

Kasanızı temizledikten sonra akıllı telefonunuzu temizlemeye artık devam edebilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzu Dezenfekte Etme

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir konusunda ki diğer soru akıllı telefonlar su geçirir mi bu işlemde. Modern akıllı telefonların çoğu suya dayanıklıdır, ancak onları akan bir musluk altında tutmak en iyi fikir değildir. Örneğin, iPhone 7’den bu yana tüm iPhone’lar “suya dayanıklı” olmuştur, ancak Apple yine de iPhone’u tamamen suya batırmak yerine nemli bir bezle temizlemenizi önerir. Su direnci her durumda mevcuttur. Cihazınızı düşürmekten kaynaklanan hasarlar da dahil olmak üzere, su geçirmezlik özelliğini tehlikeye atabilir.

CDC, COVID-19’dan şüphelenilen veya teyit edilen kişilere ve hanehalkı üyelerine hastalığın daha da yayılmasını önleme önerileri sunmaktadır. Bunu okuyan çoğu kişi bu kategoriye girmese de, tavsiye, hastalığın yayılmasını durdurmaya yardımcı olacak sağlam örnekler sunar:

“Dezenfeksiyon için, seyreltilmiş ev tipi ağartıcı çözeltileri, en az %70 alkollü alkol çözeltileri ve en yaygın EPA kayıtlı ev tipi dezenfektanlar etkili olmalıdır.”

Akıllı telefonunuz için, cihazınızın arkasını ve yanlarını silmek için% 70 sürtünme alkolü veya alkol bazlı dezenfektan sprey kullanmalısınız. Çamaşır suyu kullanmayın. Tüy bırakmayan yumuşak bir bez alın ve alkole batırın veya temizleme spreyi ile iyice püskürtün, ardından cihazınızı silin ve kurumasını bekleyin. Önceden doldurulmuş olarak gelen dezenfekte edici bir mendil de kullanabilirsiniz.

Ekrana gelince, Apple’ın tavsiyesi, köşelere ulaşmaya özen gösterirken ekranı silmek için %70 sürtünme alkolü çözeltisi kullanmaktır. Fazla temizleme solüsyonunu çıkarmak için ekranı kuru, tüy bırakmayan bir bezle parlatmak oleofobik kaplama üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Cam ekran koruyucuları da oleofobik kaplama kullanır. Nispeten ucuz ve kolay bir şekilde değiştirilebildiğinden, muhtemelen dezenfektanınızla biraz daha kaygısız olabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu temizledikten sonra, CDC önerilerine göre ellerinizi en az 20 saniye boyunca iyice yıkayın.

Dezenfektan Satın Alın

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir konusunda ki diğer önlem dezenfektan satın alın ve kullanın. Bakteri ve virüsleri öldürmek için ultraviyole (UV) ışınları kullanan dezenfektanlar bir süredir etrafta. Telefonunuzu dezenfektan içine koyun, UV ışınları birkaç dakika içinde dezenfekte eder. Beş dakika gibi kısa bir sürede bakterilerin %99’unu öldürebilen bir dezenfektan için 60 ila 100 TL ödemeniz gerekir.

Bu teknoloji, ekipmanların sterilize edilmesine yardımcı olmak için hastanelerde zaten kullanılmaktadır, ancak etkinliği COVID-19’dan sorumlu bakteriler olan SARS-CoV-2 gibi nazırlara karşı test edilmemiştir. UV dezenfeksiyonu konusunda Dünya Sağlık Örgütü sadece şunları söylüyor: “UV radyasyonu cilt tahrişine neden olabileceğinden, elleri veya cildin diğer bölgelerini sterilize etmek için UV lambaları kullanılmamalıdır.”

Birçok UV dezenfektan girişim, son koronavirüs salgınına karşı etkili olduklarına dair kanıt eksikliğine rağmen, 2020’nin başlarında işte bir artış gördü. Şirkete göre, böyle bir şirket geçtiğimiz hafta bir önceki yıla göre yüzde bin büyüme gösteren Utah merkezli PhoneSoap.

Rekabetçi bir UV dezenfektanı olan CleanSlate UV’den Taylor Mann, “UV ışığının önceki koronavirüs suşlarına karşı etkili olduğu kanıtlandı diyebiliriz. Bu özel [SARS-CoV-2] türüne karşı ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz. ”

UV dezenfektanları mevcut koronavirüs salgınına karşı etkisiz olduğunu kanıtlasalar bile, diğer bakteri ve virüsleri öldürmek için hala oldukça etkili araçlardır. Ayrıca cihazınızda ki oleofobik kaplamaya zarar vermeden dezenfekte edebilirler.

Telefonunuzu Temiz Tutun

Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilebilir sorusunu sormadan önce telefonunuzu temiz tutun en basit yöntem ile. WHO, akıllı telefonunuzu sanitize etmenin SARS-CoV-2 gibi bir salgının yayılmasını içermek için hayati önem taşıdığını henüz açıklamamıştır, ancak mobil cihazlarımızın Petri bakteri ve diğer görünmez tehditler olduğu yaygın bir bilgidir.

Arizona Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, 2012 yılında akıllı telefonların “çoğu tuvalet koltuğundan” on kat daha fazla bakteri taşıdığı sonucuna vardı. Bunun nedeni cihazlarımıza ne sıklıkta dokunduğumuz ve onları temizlemek için ne kadar az zaman harcadığımızdan kaynaklanıyor.

Ellerinizi yıkamak ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmak gibi temel önlemleri almak, çok çeşitli hastalıklardan hastalanma şansınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Akıllı telefonunuza kirli ellerle dokunmaktan kaçınmak da yardımcı olacaktır. Bir telefon görüşmesi yapmanın genellikle dokunmatik ekranınız ve yüzünüz arasında iletişim kurmanızı gerektirdiğini unutmayın.

Tuvalete de mesaj atmaktan kaçınmalısınız. Son koronavirüs salgını (ve diğer birçok nasır) dışkı iletimiyle yayılabileceğinden , telefonunuzu umumi tuvaletlerde kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Akıllı Telefonunuzu Düzenli Olarak Dezenfekte Edin

Temiz olmayan bir yüzeye dokunduktan sonra telefonunuza dokunursanız, üzerine bakteri ve diğer mikroplar aktarılır. Eve gidip ellerinizi iyice yıkasanız bile, telefonunuza dokunduğunuzda bu mikroplar tekrar transfer edildi.

Bu, telefonunuzu günde birden fazla kez takıntılı bir şekilde temizlemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak evinizi halka açık olmaktan çıktığınızda bunu yapmak iyi bir fikirdir.

Dünyadaki tüm önlemleri alıp hastalanabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, birkaç temel önlem alarak maruziyetinizi sınırlamaya yardımcı olmaktır: Ellerinizi düzenli olarak yıkayın, yüzünüze dokunmayın ve bakteri ve diğer mikropları barındırabilecek kişisel etkileri dezenfekte edin.

İş yerinizde ise dizüstü bilgisayarınızı ve AirPod’larınızı ya da diğer elektronik cihazlarınızı temizlemeyi düşünün.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
EVİSSA
EVİSSA
3 yıl önce

covid öncesi haftalık genel temizlerken artık günlük rutine bağlamış bulunduk bence tüm millet olarak. hastalık olmasa bile bence 2 günde bir temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x