60 Saniyede Yandex

0
231207
60 saniyede yandex web istatistikleri

Yandex Türkiye pazarına girdiği günden beri bir çok yenilikle adından söz ettirmekte. Peki bu Yandex arama motorunun indexleme boyutlarını ya da neleri ne kadar boyutlarda içerdiğini hiç düşündünüz mü ?

Neler Okuyacaksınız? →

60 Saniyede Yandex

İşte size Yandex web servisleri hakkında belli başlı rakam ve bilgiler.

Görsel olarak tabi ki :)

60 saniyede yandex web istatistikleri

 

Bu görselde Yandex arama motorunun istatiksel olarak neleri ne kadar hangi boyutlarla ve bu boyutların hangi cisim ya da maddelerin boyutları ile eşdeğer olduğu gösterilmekte. Örneğin; 

  • Bir milyondan fazla internet sayfasını indekslemek de olan Yandex üzerinden 84.000 arama sorgusu gönderilmekte bu rakamlar 17 GB yani 4 adet DVD disk büyüklüğünde
  • 36.000 görsel listelemek de olan Yandex 35.000 görseli ise tam boy olarak göstermektedir. Bu da yaklaşık olarak Topkapı Sarayı’nda ki eserler sayısının beşte biri kadar.
  • Kullanıcılarının toplam 10.000 km lik hareketlerini analiz ederek tam ve güncel bir trafik durum haritası hazırlar ve toplam 8.500 km uzunluğunda bir yolu inceler. Bu mesafe, ekvator’un dörtte birine eşittir.
  • Yandex ‘in otomatik çeviri sistemi 1.000.000 ‘un üzerinde metin öğesini başka bir dile çevirir. 3.000 kere Yandex ‘in otomatik çeviri sistemini kullanır. Bu Mevlana ‘nın ”Mesnevi” isimli eserinin üçte biri uzunluğunda bir cilt oluşturabilir.
  • Çeşitli haber sitelerinden 42 adet haber yayını almakta olan Yandex 30.000 kullanıcısına son dakika haberlerini okutmakta.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments