GenelGenel KültürSağlık

Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar

Reklamlar

Düşünmek hem zihnimizi hem de bedenimizi güçlü tutmamızı sağlar. Profesör aynı zamanda yazar olan Edward Hess’e göre insan beyni vücudun enerjisinin yüzde 20’sini harcar ve bu yüzden insanlar farkında olmadan daha az enerji harcamak için düşünmemeyi tercih eder, profesör Hess’ in tabiriyle kendilerini otomatik pilota bağlarlar. Oysa ki küçük adımlarla daha hızlı ve daha akıllıca düşünebilirsiniz.

Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar

İşte o adımlar:

Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar
Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar

Varsayımlarınızı sorgulayın

Tembel düşünürler, çevresinde olup biteni sorgulamadan kendileri için dünya görüşü olarak benimserler. Doğruları sorgulamadan bu yöntemi seçenler düşünmekten çekinir ve az enerji harcamış olurlar.

Eğer varsayımlarınızı sorgularsanız, zihinsel olarak kendinizi geliştirir ve bunun sonucunda daha az hata yaparsınız. Yeni düşüncelere açık ve kolayca yeni fikirler üretecek hale gelirsiniz.

İnsanları Yargılamayın

İş hayatında ve özel hayatımızda sık sık yapıyor olduğumuz bir diğer tembel düşünme formu da insanları yargılamak. Onları yargılıyor, onları beğenmiyor ve onlara karşı kötü düşünceler oluşturuyoruz içimizde. Bu tür otomatik yargılar; kızgınlığa ve hayatınızda barikatlar oluşturmanıza neden olur. Tam tersi olarak insanları yargılamaz oldukları gibi kabul ederseniz insanlarla olumlu diyaloglar sağlayıp güzel ortaklıklar geliştirebilirsiniz.

Sakin Olduğunuz Zamanlarda Karar Verin

İş dünyasında agresif bir şekilde ya da insanlara tepki olması için verilern kararlar genellikle kötü sonuçlar doğurur. Sakin bir sürece girene kadar beklemenin, kararların daha sağlıklı alınacağını ve daha olumlu sonuçlanacağını söyleyebiliriz. Bu dönemde çeşitli analizler yapıp belirli bir plan doğrultusunda karar almak akıllı bir adım olacaktır.

Empati Kurun

Olaylara sadece kendi tarafınızdan bakmak kesinlikle tembel düşünme yöntemlerinden birisi. İnsanlara ve olaylara kendi gözünüzle baktığınızda sadece kendiniz için yararlarını ve zararlarını göz önünde bulundurursunuz.

Olaylar sonucunda insanların ne durumda olabileceğinizi düşünün, kendinizi onların yerine koyun. Böylece hayal gücünüz gelişir ve zihinsel olarak daha güçlü olursunuz. Empati kurarak başkalarıyla birlikte çalışmak iletişiminizi güçlendirir ve uyum içinde çalışmanızı sağlar.

Daha Dikkatli Dinleyin

Konuşma esnasında normal bir insanın ağzından bir dakika içerisinde 100 ila 150 kelime çıkar. Beynimiz ise dakikada 600 kelime düşünüp anlayabilir. Aradaki bu kelime farkını kapatabilmek için biz de karşımızdaki kişi konuşurken bir şeyler düşünmeye başlarız ve genellikle karşıdaki kişiyi dinleyemeyiz.

Burada yapılacak akıllı hareket, zaman zaman beynimizin hızını engelleyerek karşımızdakini dikkatle dinlemek. Hiç kuşkunuz olmasın, aktif dinleyici olmak beynimizin daha büyük oranda çalışmasını sağlar.İş arkadaşlarınızın, çalışanlarınızın ne dediğini önemseyerek onları dinlemeye çalışmalısınız.

Beyni Daha İyi Ve Verimli Çalıştırmanın Yolları adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et