GenelmacOSNasıl Yapılır?

Yavaş Çalışan Mac’i Hızlandırın

Reklamlar

MacBook’unuz yavaş mı çalışıyor? O halde işte 10 basit ipucu ile yavaş çalışan MAC’i hızlandırmanın yolu.

Mac’ler de dahil olmak üzere tüm bilgisayarların zaman içinde yavaşladığı iyi bilinmektedir. Performanstaki bu düşüş sinir bozucu olabilir ve ek belleğe istediğinizden daha hızlı erişmeniz veya hatta yeni bir bilgisayar satın almanız gerektiğini hayal etmek kolaydır.

İlk olarak Mac’inizi Yavaş Çalıştıran Hatalar

Ancak bilgisayarınızın performansını artırabilecek ve bu yavaş Mac’i hızlandırabilecek bir dizi kolay ince ayar var ve bunlar size bir kuruşa mal olmayacak.

Mac’inizi yavaşlatan yaygın hatalara baktığımızda daha önce yavaş bir Mac’in bazı nedenlerini ele almıştık. Devam etmeden önce, ne yapacağınızı bilmeniz için bu kılavuzu gözden geçirmelisiniz.

Mac’inizin performansını hemen iyileştiren zorlu programları kapatma ve önbelleklerinizi temizleme gibi hızlı düzeltmeleri ele alır. Ancak, bilgisayarınız hala iyi performans göstermiyorsa, aşağıdaki ipuçlarıyla devam edin.

Yavaş Çalışan Mac’i Hızlandırın 10 Basit ipucu

Mac’iniz ilk sahip olduğunuz günden bu yana herşey yolunda iken son zamanlarda yavaşladı ise bir kaç basit ipucu ile bunu hızlandırmak mümkün.

işte yavaş çalışan Mac’i hızlandıran 10 basit ipucu listemiz;

 • MacOS’u yükseltin
 • Sabit Disk Alanını Boşaltın
 • Başlangıç Öğelerini Kaldır
 • Gereksiz Widget’ları Sil
 • Spotlight Dizinini Yeniden Oluştur
 • Görsel Efektleri Kapat
 • Aynı Anda Çok Fazla Bulut Verisini Senkronize Etme
 • Varsayılan Bulucu Klasörünü Ayarlama
 • Tarayıcı Eklentilerini Kaldır
 • Uygulamalarınızı Güncel Tutun

1. MacOS’u yükseltin

Yavaş çalışan Mac’i hızlandırmanın birinci yolu MacOS’u yani işletim sistemini yükseltmek ya da güncellemek.

Birçok kişi hala işletim sistemi yükseltmeleri her zaman bilgisayarınızı yavaşlattığı efsanesine inanıyor. Performans sorunları bazen çok eski bilgisayarlarda ortaya çıkabilse de, bu güncellemeler genellikle zararlı olmaktan daha yararlıdır. Mac’inizin hızını artıran hata düzeltmeleri, yamalar ve iyileştirmeler içerirler.

Ancak, bu işletim sistemi güncelleme dosyaları oldukça büyük olabilir. Bu nedenle, sabit disk alanınız tükeniyorsa, muhtemelen önce boşaltmak isteyeceksiniz (aşağıdaki 2. adıma bakın).

İşletim sisteminizi güncellemek için, dizüstü bilgisayarınızın takılı olduğundan emin olun ve bir şeyler ters giderse önce Mac’inizi yedekleyin. Ekranın sol üst tarafındaki Apple menüsünü tıklayın ve Bu Mac Hakkında> Yazılım Güncellemeleri’ni seçin.

Bir yazılım yükseltmesi varsa, “Şimdi Güncelle” düğmesi görüntülenir. Üzerine tıklayın, indirme işlemi başlayacaktır.

Bir süre sonra bilgisayarınız kendini yeniden başlatacak ve yükleme işlemi boyunca size yol gösterilecektir. Bu güncelleme işlemi yalnızca işletim sistemini değil, Apple’ın standart uygulamalarının çoğunu da günceller.

2. Sabit Disk Alanını Boşaltın

Depolama sürücünüz kapasiteye ulaştığında performans hızla düşer. Büyük dosyaların Mac’inizin hızı üzerinde küçük dosyalara göre olumsuz bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, mümkünse depolama alanınızın en az %25’ini boş tutmanız tavsiye edilir.

Sabit sürücünüz de ne kadar boş alan bulunduğunu kontrol etmek için Apple Menüsü> Bu Mac Hakkında> Depolama‘ya gidin.

Yeterli depolama alanınız yoksa (yukarıdaki resme bakın), lütfen Mac’inizde depolama alanını nasıl boşaltacağınıza ilişkin kılavuzumuzu okuyun. Burada aşağıdakilerin nasıl yapılacağını adım adım öğrenebilirsiniz:

 • Çöp kutusunu boşaltın
 • Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın
 • Büyük dosyaları bulma ve silme
 • İTunes dosyalarını ve iOS yedeklemelerini silme
 • Bulut depolama uygulamalarına göz atın
 • Fotoğraf uygulamasında depolamayı optimize edin
 • Masaüstü ve belge klasörlerinizi bulutta depolayın

Ayrıca, çok fazla yer kaplayabilecekleri için fotoğraflarınızı ve müzik kitaplıklarınızı harici bir sabit sürücüye taşımanızı öneririz. Sürücülerinizden biri arızalanırsa en az iki kopya alın (veya bir bulut sağlayıcısına yedekleyin).

Bu kılavuzdaki adımları tamamladıktan sonra, 34 GB’lık ek sabit disk alanı açtım.

3. Başlangıç Öğelerini Kaldır

Mac’inizi daha hızlı başlatmak için, her yeniden başlatmayla yüklenen arka plan işlemi sayısını en aza indirmelisiniz. Bunu yapmak için:

 1. Sistem Ayarları> Kullanıcılar ve Gruplar’a gidin ve sol kenar çubuğundan hesap adınızı seçin.
 2. Giriş Öğeleri’ni tıklayın.
 3. Başlangıçta artık yüklemek istemediğiniz öğeleri seçin.
 4. Eksi düğmesine tıklayarak bunu kaldırın.

4. Gereksiz Widget’ları Sil

Arka planda birkaç widget çalıştırmak Mac’inizin hızını da etkileyebilir. Bazılarını kaldırmak için:

 1. Ekranın sağ üst köşesindeki düğmesine tıklayarak Bildirim Merkezi‘ni açın.
 2. Bugün sekmesine gidin.
 3. Bildirim merkezinin altındaki Düzenle‘yi tıklayın.
 4. Gereksiz widget’ları kaldırmak için kırmızı Sil düğmesini tıklayın.

5. Spotlight Dizinini Yeniden Oluştur

Spotlight artık beklenen sonuçları döndürmüyorsa veya çok yavaş çalışıyorsa, Spotlight dizinini yeniden oluşturmak yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Sistem Tercihleri> Gündem> Gizlilik’e gidin.
 2. Artı düğmesini tıklayın ve yeniden endekslemek istediğiniz sürücüyü veya klasörleri seçin.
 3. Spotlight’tan (geçici olarak) hariç tutmak istediğinizi onaylayın.
 4. Aynı sürücüyü veya klasörü seçin ve kaldırmak için eksi düğmesini tıklayın.

Bu, Spotlight’ı söz konusu sürücüyü veya klasörü yeniden endekslemeye zorlayarak aramayı daha düzgün hale getirir. Bu biraz zaman alabilir. Spotlight ilk bakışta seçici göründüğünde sabırlı olun.

6. Görsel Efektleri Kapat

MacOS’un zar zor algılanan görsel efektleri, bilgisayarınızın performansını düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilir. Nasıl devre dışı bırakılır:

 1. Sistem Tercihleri> Dock’a gidin.
 2. Açmak için uygulamaları canlandır onay kutusunun işaretini kaldırın.
 3. Simge Durumuna Küçült penceresini Ölçek efekti olarak ayarlayın.

Sonra:

 1. Sistem Tercihleri> Erişilebilirlik> Ekran’a gidin,
 2. Saydamlığı Azalt’ı seçin.

7. Aynı Anda Çok Fazla Bulut Verisini Senkronize Etme

Büyük klasörleri iCloud, Google Drive veya Dropbox gibi hizmetlerle buluta senkronize etmeye çalışmak her şeyi yavaşlatacaktır. Bir kerede çok fazla göndermediğinizden emin olmak için hangi dosya ve klasörlerin buluta yüklendiğini düzenli olarak kontrol edin.

Sistem Tercihleri> Apple Kimliği> iCloud‘u tıklayarak iCloud’a hangi verilerin yedeklendiğini kontrol edebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Hangi klasörlerin diğer bulut depolama sağlayıcılarıyla senkronize edileceğini yönetmek için genellikle kullandığınız uygulamanın Ayarlar bölümüne (ör. Dropbox veya Google Drive) gitmeniz gerekir. Sık değişen klasörleri senkronize etmekten kaçının.

8. Varsayılan Bulucu Klasörünü Ayarlama

Finder’ı her açtığınızda, belirtilen klasörün varsayılan olarak yüklenmesi gerekir. Büyük bir klasörse, istediğinizden daha uzun sürebilir (örneğin, masaüstünüzde tonlarca öğe varsa). Bunun yerine, Finder’ın daha hızlı yüklenebilmesi için bunu daha küçük ve daha az talepkar bir klasöre değiştirmeniz gerekir:

 1. Finder’ı açın.
 2. Menü çubuğuna gidin ve Finder> Ayarlar’ı tıklayın.
 3. Genel sekmesinde, Yeni Bulucu Penceresi açılır menüsüne gidin ve yeni bir varsayılan klasör seçin.

9. Tarayıcı Eklentilerini Kaldır

Günümüzde çoğu insanın bilgisayar çalışmalarının çoğu bir tarayıcıda yapıldığından, yavaş bir tarayıcıyı yavaş bir Mac olarak düşünmek kolay olabilir. Bunun için en kolay çözüm, gereksiz ve kapsamlı eklentileri / uzantıları kullandığınız tarayıcıdan kaldırmaktır.

10. Uygulamalarınızı Güncel Tutun

En son MacOS güncellemesi için optimize edilmemiş eski uygulamalar, Mac’inizi olduğundan daha yavaş hissettirebilir. Bu nedenle her zaman bilgisayarınızdaki yazılımı güncel tutmaya değer.

Bunu yapmak için App Store> Güncellemeler‘e gidin. Uygulama güncellemeleri varsa bunlar listelenir. Her bir uygulamayı ayrı ayrı güncellemek için tıklayın veya mevcut tüm güncellemeleri aynı anda yüklemek için sağ üst köşedeki Tümünü Güncelle seçeneğini belirleyin.

Mac Yavaş mı Çalışıyor? Artık değil!

Bu basit ipuçlarıyla Mac’inizin hızında gözle görülür bir iyileşme fark etmelisiniz. Bununla birlikte, makineniz hala kabul edilebilir bir hızda çalışmıyorsa, daha aşırı (veya daha pahalı) seçenekler vardır.

Bilgisayarınız gerçekten eskiyse, yapmanız gereken en iyi şey, biraz para kazanmak için yenilenmiş bir Mac satın almaktır. Modeliniz yeterince eskiyse, daha ucuz bir seçenek için Mac’inizin belleğini yükseltebilirsiniz.

Aksi takdirde, depolama sabit sürücünüzü tamamen silmeden macOS’u tamamen yeniden yükleyebilirsiniz. Bu, Mac’inizi fabrika ayarlarına sıfırlar. Umarım durum böyle değildir ve bu ipuçları Mac’inizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm burada önerilenleri yaparak yavaş çalışan Mac’i hızlandırmanız mümkün. Takıldığınız ya da sormak istediğiniz tüm sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bilgi için teşekkür ederim benim mac çok yavaşlamıştı bu yöntemleri denerim umarım işime yarar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et