Facebook Graph Search Özelliği Nedir

0
231176
facebook graph search

Ünlü sosyal ağ Facebook bugün yaptığı duyuru ile abonelerinin arkadaşları arasında arama yapmasına imkanı sunan Graph Search özelliğini tanıttı.

Peki Graph Search özelliği nedir ?

Facebook Graph Search Özelliği Nedir

Son aylarda yaptığı yenilik ve düzenlemelerde dikkat çeken ünlü sosyal ağlardan biri olan Facebook, birkaç gün önce duyurusunu yaptığı ‘çok büyük bir yenilik’i tanıttı. Firmanın Graph Search adını verdiği özellik, Facebook arkadaşları arasın da arama yapma imkanı sunuyor.

Sıradan aramalardan farklı olarak Graph Search‘te farklı bir mantıkla arama yapılabilecek. Buna göre örneğin ‘Ankara’da yaşayan, kayak yapmayı seven’ arkadaşlarınızı aratabilecek siniz. Sayfanın en üstünde bulunan özel bir kutucuk üzerinden yapılabilecek Graph Search ile özellikle çok fazla arkadaşı olanların işine yarayacak bir mantık kurgulanmış oluyor.

Şimdilik kısıtlı sayıda kullanıcı tarafından denenen bu özelliğin önümüzdeki günlerde herkese açılması bekleniyor. Ayrıca yeni özellik şimdilik sadece İngilizce dili için kullanılabilir durumda. Türkçe dil seçeneği olunca çok kullanılacağı kesin desek abartmış olmayız.

Facebook Graph Search Neleri Baz Alarak İşlemleri Yapmakta ?

Graph Search ’ün ilk versiyonu dört temel alan üzerine odaklanıyor – kişiler, fotoğraflar, yerler ve ilgi alanları.

• Kişiler: “benimle aynı şehirde yaşayan arkadaşlarım”, “doğduğum şehirden olan ve yürüyüş yapmayı seven arkadaşlarım”, “Nevşehir Peri Bacaları ’na gitmiş arkadaşlarımın arkadaşları”, “Sarıkamış ‘ta yaşayan ve kayak yapmayı seven yazılım mühendisleri”, “benim sevdiğim şeyleri seven kişiler”, “yakınlarda yaşayan ve tenis oynamayı seven kişiler”

facebook graph search

• Fotoğraflar: “beğendiğim fotoğraflar” “ailemin fotoğrafları” “arkadaşlarımın 1999’dan önceki fotoğrafları” “arkadaşlarımın İstanbul ’da çekilmiş fotoğrafları” “Anıtkabir ya da Efes Antik Tiyatro fotoğrafları”

• Yerler: “İzmir ’de ki restoranlar”, “ailemin ziyaret ettiği şehirler”, “Türkmenistan ‘da ki arkadaşlarımın beğendiği Azerbaycan restoranları”, “arkadaşlarım tarafından ziyaret edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ‘nde ki turistik yerler”, “Aşçılar tarafından beğenilen Ardahan ’da ki yöresel lezzetler” “arkadaşlarımın ziyaret ettiği ülkeler”

facebook graph search nedir

• İlgi alanları: “arkadaşlarımın sevdiği müzikler”, “benim sevdiğim filmleri seven arkadaşlarımın beğendiği filmler”, “arkadaşlarımın konuştuğu diller”, “arkadaşlarımın arkadaşlarının oynadığı strateji oyunları”, “film yönetmenlerinin beğendiği filmler”, “yöneticilerin okuduğu kitaplar “

Yukarı da saydığımız gibi bir nebi filtreleme süzgeçleme olayı olarak gösterilebilecek bir uygulama yeni tasarımı ile birlikte çok kullanılacağı kesin gözüyle bakılan bir özellik.

Yeni özellikle ilgili detaylı bilgi ve ön kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments