GenelTeknolojiTelefon

Vertu

Reklamlar

Hakan Uzan’ın satın aldığı dünya devi lüks telefon üreticisi Vertu’yu satın aldıktan sonra Vertu hakkında bir arama yaptı iseniz doğru yerdesiniz. Vertu bilindiği üzere 13 Mart 2017’de son dakika bir haber ile sıcak gündemi olan ülkemize düşen satın alınma haberi ile bir çoğumuzun hayatına girdi ama peki neydi bu Vertu?

Vertu Neydi?

Vertu aşktı, vertu emekti, vertu zenginin masaya iletişim aracını koyduğu zaman haydır demesiydi tabisi.. Vertu, 1998 yılında Finlandiya cep telefonu üreticisi Nokia tarafından kurulmuş, lüks, el yapımı cep telefonlarının bir İngiliz üreticisi ve perakendecisi. Ekim 2012’de Nokia, Vertu’yu belirsiz bir miktarda özel sermaye grubu EQT VI’ya sattı, ancak % 10 paya. 2013 yılının sonuna gelindiğinde, şirketin yaklaşık 350.000 müşterisi vardı ve telefonlar, şirketin 70’i de dahil olmak üzere 500 perakende satış mağazasında satıldı. 2015 yılında EQT’nin Vertu’daki payını Hong Kong merkezli holding şirketi Godin Holdings’e sattığı açıklandı.

Vertu Konseptleri

The Economist’e göre konsept, “bir saatte 20.000 doları harcayabiliyorsanız, neden bir cep telefonunda değil?” Fikriyle telefonları açıkça moda aksesuarları olarak pazarlamaktı. Vertu telefonları veya “mobil iletişim araçları”, Church Crookham, Hampshire, İngiltere’deki fabrikalarında üretilmektedir. Mobil cihazlar, cep telefonu işlevlerinden ziyade işçilik, stil ve hizmet vurgusu ile satılmaktadır. İş İngiltere’de New York City, Dubai, Moskova, Frankfurt, Hong Kong, Paris ve Singapur’da ofisleri bulunan bir merkezdedir. Kasım ayında Massimiliano Pogliani yerine, üç ay sonra Vertu’nun CEO’su olan Billy Crotty, yerini Gordon Watson aldı. İşin yaklaşık 1000 çalışanı var.

Vertu Koleksiyonları

Amiral gemisi modeline İmza denir. Kilit yastığı yaklaşık 5 karat yakut yatağı içerir. Diğer modeller, Ascent, Constellation Classic, Constellation Ayxta ve akıllı telefonlar Constellation Quest ve Constellation (Ekim 2011’de yayınlandı). Yükseltici telefonlar hafif ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış olup, vulkanize kauçuk ve deri ile alüminyumdan veya titanyumdan yapılmıştır. Klasikler basit ve küçük ahizelerdir. Ayxtas, sayısız varyant ve renkte gelen flip telefonlardır. Görev, Vertu’nun ilk sümbül sesi, safir taçlı anahtarlardan yapılmış tam bir QWERTY klavye ile donatılmıştır. Bunu, şirketin ilk dokunmatik ekran modeli olan Constellation 2011’de izledi. Şubat 2013’te Vertu, Android işletim sistemini kullanan ilk Vertu ahizesi olan Vertu Ti’yi, Haziran 2014’te Signature Touch tarafından piyasaya sürdü. Signature Touch, 2.3 GHz dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemciyi çalıştıran üst düzey bir cihazdır. 4,7 inç 1080p ekran, 64GB depolama, LTE, NFC ve Qi kablosuz şarj ile birlikte geliyor. [12] Signature Touch’ın fiyatı, taban model için 10,300 $ / 7,900 $, Saf Jet Red Gold için ise 21,900 € / 16,900 $ fiyat aralığındaydı. Vertu ayrıca Ferrari ve Bentley ile işbirliği içinde sınırlı sayıda ahize yaptı.

Vertu Dağıtımları

Vertu, 66 ülkede bulunan 70 Vertu Butik’leri de dahil olmak üzere yaklaşık 500 mağazada satışa sunuluyor. Vertu telefonları, kendi markalı mağazalarında, Londra’daki Harrods ve Selfridges gibi önde gelen mağazalardaki tavizler ve Birleşik Devletler’deki Tourneau, Prag’daki Parizska caddesi ve DLF Emporio, Yeni Delhi, Hindistan’daki yetkili perakendecilere satılmaktadır. Pekin’in Wangfujing alışveriş bölgesindeki Oriental Plaza’da bir Vertu butiği bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde New York City’deki Madison Avenue, Wynn Las Vegas tesisi ve kumarhanesi ve Beverly Hills’deki Rodeo Drive’da bulunan üç Vertu Butik vardır. Dubai’de, Emirates Alışveriş Merkezi, Dubai Alışveriş Merkezi ve Burjuman Alışveriş Merkezi gibi bir dizi mağaza var.

Vertu Eleştiri

Vertu telefonları Wired Magazine tarafından “tatsız çöp” ve Financial Times tarafından “teknolojik olarak mütevazi” olarak nitelendirildi. Genellikle pahalı mücevher ya da aşırı lüks olarak olarak tanımlanırlar.

Vertu Hakkında Kurumsal Kısa Bilgi

TipBağlı Ortaklık
EndüstriTelekomikasyon
Kuruluş1998
KurucuNokia
MerkezChurch Crookham, Hampshire, England, United Kingdom
Hizmet Verilen BölgeDünya Çapında
Kilit KişiGordon Watson (İcra Kurulu Başkanı)
ÜrünlerLüks üretim cep telefonları
Çalışan Sayısı1000
KaynakGodin Holdings (Tabi burası değişti)
WebsiteVertu.com

Vertu Telefonlarda Hangi İşletim Sistemini Kullanıyor

Vertu, Nokia’dan ayrılması sonucu Android işletim sistemlerine yönelmiştir. Son çıkardığı telefonunda Android destekli reklam yapmasının yanı sıra telefonun bedeli 19 bin TL olarak duyurmuştur.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin