GeneliOS

USDZ Nedir?

Reklamlar

USDZ nedir? USDZ, Apple’ın iPhone ve iPad dahil iOS platformlarındaki en yeni artırılmış gerçeklik dosya formatıdır. Apple News uygulamasını gözden geçirdiyseniz veya Safari web tarayıcısında bir AR deneyimi başlattıysanız, zaten bir USDZ dosyasıyla etkileşimde bulunma ihtimaliniz var.

NOT: USDZ dosyalarını bir iPhone veya iPad’de görüntülemek için, cihazın tam destek için iOS 12’ye güncellenmesi gerekir.

USDZ Dosya Biçimi Nedir?

Bir dosya formatı, bir bilgisayara bilgilerin nasıl gösterileceğini söyleyen bir dosya yapısıdır. Bilgisayar kullanıyorsanız, seyahatinizde sayısız dosya biçimiyle karşılaştınız. Görmüş olabileceğiniz popüler biçimler arasında Microsoft Word için Docx dosyaları, resimler için JPG ve PNG dosyaları, müzik için MP3 dosyaları ve daha fazlası bulunur. USDZ, bilgisayarın artırılmış gerçeklikteki verileri paketinden çıkarması ve görüntülemesi için bir bilgisayarın bilgilerini içeren başka bir dosya biçimidir.

USDZ Nedir?

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Video oyunları oynamak veya bir film izlemek için kulaklığı karartmış ve sanal bir dünyaya atlayan bireyler görmüş olabilirsiniz – buna sanal gerçeklik denir. Öte yandan, artırılmış gerçeklik oldukça benzer, ancak hem sanal hem de fiziksel dünyayı birleştiriyor. Sanal gerçeklik genellikle izleyiciyi gerçeklikten tetiklerken ve onu kulaklıklı mikrofon setine yerleştirirken, Artırılmış Gerçeklik, dijital bir görüntüyü kameralı bir cihazla ve bunun yerine fiziksel dünyaya bir ekranla yerleştirir. Bu, farklı bir kulaklık türü veya cep telefonunuz olabilir.

USDZ dosya formatı nedir?

USDZ dosya formatı Apple ve Pixar arasında bir ortaklık tarafından oluşturuldu. 2018 baharında Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansında açıklandı. USDZ, 3D modelleri ve animasyonları saklamak için yaratılan bir başka format olan mevcut USD formatını oluşturur, ancak mobil cihazlarla kullanım için ek optimizasyonlar ve uyumluluk ekler.

USDZ açık bir dosya formatı olarak geliştirilmiştir ve yetenekleriyle ilgilenen herkes tarafından kullanılabilir ve uygulanabilir. Dosyanın kendisi, içeriği düzgün bir şekilde görüntülemek için formatı açmak için bilgisayar tarafından gereken birçok dosya ve aracı içeren bir kap görevi görür.

İpucu: USDZ’in arkasındaki ayrıntılı özellikleri öğrenmek isteyen geliştiriciler, Apple’ın Geliştirici belgelerine bakmalıdır.

USDZ dosyasını nasıl görüntüleyebilirim?

USDZ’nin açık bir dosya biçimi olması nedeniyle, geliştiriciler dosyanın içeriğine erişen uygulamalar oluşturmaya başlayabilir, ancak bu arada, kendinizi Apple’ın yeni AR Quick Look uygulamasını kullanarak bu tür dosyalara erişirken de bulabilirsiniz.

AR Quick Look uygulamasını iOS cihazınızın ana ekranında bulamazsınız, bunun yerine açmaya çalıştığınız USDZ dosyaları otomatik olarak yeni yazılım tarafından yönetilecektir. İster Apple tarayıcısı uygulamasında bir AR dosyasına rastlarsanız, ister Safari’yi gezerken veya iMessage’de bir arkadaşınız tarafından gönderilmiş olsun, AR Quick Look açıp görüntülemeniz için hazır hale getirecektir.

USDZ ile İçerik Oluşturmaya Başlayabilir miyim?

Artırılmış gerçeklik dünyasına dalmak isteyen bir sanatçıysanız, USDZ dosya biçimi, içeriği arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla paylaşmanın kolay bir yolunu sunar; ancak, başlamadan önce biraz beklemeniz gerekir.

Adobe, USDZ için kendi Creative Cloud uygulamalarına yerel destek getirdiğini açıklayan ilk şirkettir, ancak işlem biraz zaman alacaktır. İlgilenenler için, Apple Geliştirici Konferansında da açıklanan Adobe Project Aero‘ya göz atın.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et