GenelGüvenlikinternetNasıl Yapılır?

Spam E-postaları Durdurma

Reklamlar

Ne kadar uğraşırsanız deneyin, önemsiz veya spam e-postalardan asla kaçınamazsınız. Bir spam klasöründeki çoğu spam e-postayı filtreleri kullanarak gizleyebilirsiniz , ancak bazı spam’ler hala yer kaplar veya filtrelenmekten kaçınır. Tüm spam’leri gelen kutunuzdan kaldırmanın garantili bir yolu yoktur, ancak aldığınız spam miktarını en azından azaltmanın birkaç yolu.

Spam E-postaları Durdurma

Spam E-postaları Durdurma
Spam E-postaları Durdurma

Önemsiz E-postaların Genel Nedenleri

Önemsiz e-postayı nasıl azaltacağınızı gerçekten anlamak için, bu e-postaların kaynağını, genellikle spam gönderenleri ve sizi spam e-postalarla doldurmak için kullandıkları yöntemleri göz önünde bulundurursunuz.

Muhtemelen yaşadığınız en yaygın spam biçimlerinden biri meşru perakendecilerden ve diğer şirketlerden gelen ticari reklam e-postalarıdır. Muhtemelen, bu şirketlerden biriyle bir hizmet veya hesap açarken, haftalık bültenlerine / genelgelerine / veya e-postalarına gönderilen kuponlarına da kaydolmuş olabilirsiniz. E-posta adresinizi meşru bir şirkete vermenizin neden olduğu spam rahatsız edici olabilir, ancak genellikle zararsızdır.

Ancak, zararlı spam e-postaları var. Genellikle spam gönderenler tarafından gönderilir ve saygın şirketler tarafından gönderilmez. İstenmeyen posta göndericilerin, internet servis sağlayıcılarından çalınan e-posta adreslerinin satın alma (yasadışı) listelerini de içeren e-posta adresinizi alabilmelerinin birkaç yolu vardır.

Spam E-postası Nasıl Durdurulur?

ZARARSIZ SPAM: TİCARİ REKLAM SPAM LİSTESİNDEN ÇIKMAK

Daha önce de belirttiğimiz gibi, saygın perakendecilerden veya diğer şirketlerden gelen ticari reklam spamı genellikle zararsızdır. Saygın bir şirketten zaten ticari reklam spamı alıyorsanız ve durdurulmasını istiyorsanız, bunlardan aboneliğinizi iptal etme yöntemini burada bulabilirsiniz.

 1. E-posta hesabınıza giriş yapın.
 2. Abonelikten çıkmak istediğiniz ticari reklam e-postalarından birini açın.
 3. Mesajın altına ilerleyin ve diğer promosyon e-postalarından çıkmak için bağlantıyı seçin. Ancak, bu tanıtım e-postasına abone değilseniz, bunun yerine mesajı silin. Bağlantıyı seçmek aslında hiçbir şeyden aboneliğinizi iptal etmez ve bir spam gönderenin e-posta adresinizin spam e-postaları almak için geçerli ve olgun olduğunu bilmesini sağlayabilir.
 4. Hatırlatma: Gmail gibi bazı e-posta sağlayıcılarının seçebileceğiniz kendi abonelik iptali düğmesi olabilir. Gmail’de, genellikle gönderenin adının sağında bulunur.

ZARARLI SPAM: BU İLETİLERİ ENGELLE VE SPAM OLARAK İŞARETLE

Zararlı spam, kişisel verilerinizin güvenliği ve bilgisayarınızın sağlığı için bir tehdit oluşturabilir, çünkü genellikle sizden kişisel bilgileri çalmak ve/veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımları bulaştırmak için kullanılır.

En yaygın zararlı spam türleri:

 • Para dolandırıcılığı: Spam e-postalar, şüphesiz e-posta kullanıcılarının spam gönderen kişiye para göndermesi veya spam gönderenden para alma umuduyla kişisel finansal bilgiler göndermesi şeklinde dolandırılması anlamına gelir.
 • Sweepstakes kazanan spam: Büyük olasılıkla hiç başlamadığınız bir yarışmada bir çekiliş veya ödül kazandığınızı “bildiren” e-postalar. Ödülünüzü “almak” için, genellikle kabataslak bir bağlantı seçmeniz veya kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekir.
 • E-posta sahtekarlığı / kimlik avı dolandırıcılığı: Güvendiğiniz şirketlerden gelen resmi e-postalar gibi görünecek şekilde oluşturulan e-postalar. Bu e-postalar, şüphesiz alıcıları hassas, kişisel bilgiler göndermeye kandırmak için şirket logoları gibi şeyleri taklit eder.
 • Antivirüs uyarı spamı: Spam, sizi kötü amaçlı yazılım enfeksiyonları konusunda “uyaran” ve bilgisayarınızı “ya da başka bir antivirüs yardımını” taramaya yardımcı olmak için bilgisayarınızı kolayca taramanızı öneren e-postalar Kullanıcılar kabataslak bir bağlantı yoluyla sunulan yardıma erişmeye çalıştığında, bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım bulaşır veya spam gönderen alıcıların sistemine erişir.

Zararlı spam söz konusu olduğunda, e-posta sağlayıcınızın şirket içi spam filtresi, bu daha kötü amaçlı önemsiz e-postalara karşı gerçekten en etkili savunmadır. Bazen, bazı spam e-postaları filtreleri geçebildiğinden, bu spam filtrelerinin biraz yardıma ihtiyacı olabilir.

Gönderenleri engelleyerek ve önemsiz e-postaları ana gelen kutunuza girdiğini fark ettiğinizde spam olarak işaretleyip bildirdiğinizden emin olarak, bu filtrelere bu tür spam’lere daha az müsaade edebileceğini öğretebilirsiniz.

Spam olarak bu tür mesajları nasıl bildireceğinizi ve belirli gönderenleri nasıl engelleyeceğinizi, e-posta sağlayıcınızın gelecekte bu mesajları filtrelemeyi bilmesini sağlayabilirsiniz.

 1. E-posta hesabınıza giriş yapın.
 2. Spam olarak bildirmek istediğiniz mesajı açın ve / veya göndereni engelleyin.
 3. Gelen kutunuzdaki mesajı sağ tıklayın veya e-postadaki üç nokta simgesini seçin. Not: Bu adım e-posta sağlayıcınıza göre değişecektir. Örneğin, Outlook’ta e-postayı sağ tıklayabilirsiniz; Gmail ve Hotmail’de, üç nokta simgesini seçin .
 4. Spam, seçme gibi bir mesaj işaretlemek için Spam bildirspam olarak işaretle, hatta önemsiz olarak işaretle. Bu seçeneklerin adları e-posta sağlayıcıları arasında değişebilir.
 5. Bir spam göndereni (veya istenmeyen e-postalar gönderen herhangi bir kişiyi) engellemek için Göndereni engelle’yi seçin. İsim, e-posta sağlayıcıları arasında değişebilir.

Hepsi bu kadar! Bildiğiniz farklı bir yöntem ya da yol var ise bize yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin!

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x