GenelNasıl Yapılır?Teknoloji

Pinlock

Reklamlar

Bir sonraki kaskınız için alışveriş yaparken, “Pinlock hazır” veya “Pinlock eki dahil” terimlerini görmüş olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, Pinlock bugün mevcut olan en iyi sis, su önleme çözümüdür ve onsuz bir kask alınmamalı.

Soğuk havada tam yüz kask takmış olan herkes vizörünüzü buğudan uzak tutmanın ne kadar önemli olduğunu bilmelidir. Her nefeste nemi dışarı attığımız için vizörünüzde yoğunlaşma olması kaçınılmazdır. Araba camlarının içinde de buğulanabilir ancak arabalarda havalandırma ve nem alma sistemleri bulunur. Kask vizörleri için popüler çözümler, buğu önleyici kaplama veya Pinlock eklentisidir.

Pinlock Siperliği Böyle İcat Edildi

Derek Arnold, buğulanmış bir vizör problemini şahsen yaşayan bir İngiliz mucittir. Yirmi yılı aşkın bir süre önce, Assen’deki (Hollanda) TT Pisti’ndeki bir yarış sırasında, dünyayı bu sorundan bir kez ve sonsuza kadar kurtarmak için ilham aldı. Profesyonel motosikletçiler, vizörü temiz ve buğusuz tutmak için vizörün dışında ayrı yapışkan katmanlar kullandılar.

Benzer bir şey geliştirmeye başladı, ama sonra kaskın içi için. Bu konsept, bugün bildiğimiz Pinlock sistemi olarak büyüdü. Günümüzde Arnold hemen hemen her kask üreticisiyle iş yapıyor ve motosiklet dünyası artık buğu önleyici sistem olmadan yaşayamaz. Bahsedilmesi gereken bir başka eğlenceli gerçek de, Pinlock sis önleyici vizörlerin dünyanın her yerine gönderilmek üzere Hollanda’da geliştirilip üretilmesidir.

Pinlock Nedir?

Pinlock vizör eklentisi, bir sünger gibi tepki veren ve nemi etkili bir şekilde emen nem emici özelliklere sahip bir malzemeden yapılmıştır. Vizörlerin arasına sıkışan hava cebi, motosiklet kaskındaki iç sıcaklıklar için bir yalıtkan görevi görür.

Pinlock’un iç kısmı silikon bir boncuk ile kaplanmıştır ve Pinlock vizör eklentisi kask vizörüne takıldığında çift camlı bir pencere tipi etki yaratır. Çift cam benzeri özellik ile birleşen verimli emme özellikleri, Pinlock vizör eklentisi piyasadaki en etkili, dayanıklı ve uygun fiyatlı buğu önleyici çözümdür.

Pinlock Nasıl Çalışır?

Pinlock sistemi, çift lensli kayak veya snowboard gözlükleriyle aynı prensipte çalışır. Pinlock eklentisi, kendisi ile kalkanınızın içi arasında sızdırmaz bir hava odası oluşturur. Bu hava cebi, kalkanınızı, daha soğuk dış sıcaklık ile kaskınızın içinde yarattığınız daha sıcak mikro iklim arasındaki farka karşı yalıtır. Fizik kullanımı, kalkan ve Pinlock arasındaki contanın hava geçirmez olduğunu varsayarak vizörünüzün çoğunlukla buğusuz kalması gerektiği anlamına gelir.

Pinlock, suyun kalkanın içinde yoğunlaşmasını önleyen hidrofilik kaplamalardan çok daha kararlı ve dayanıklı bir çözümdür. Bu kaplamalar, kalkan yeni olduğunda harika bir iş çıkarırken, zamanla daha az etkili hale gelirler – özellikle de sık sık temizlemeniz gerekiyorsa. Buğu önleyici spreyler vardır, ancak bunlar hiçbir zaman fabrikada uygulanan kaplama kadar etkili veya dayanıklı değildir.

Pinlock Nedir?
Pinlock Nedir?

Bu, Pinlock’un her yönden üstün bir çözüm olduğu anlamına gelmez. Pinlock eki, kelimenin tam anlamıyla sizinle dış kalkan arasında giden ikinci bir mercek. Ekstra katman, özellikle hava geçirmez bölmenin içinde kir ve toz varsa, ışık iletimini ve netliği azaltabilir. Temiz ve lekesiz tutarsanız, gün ışığı koşullarında oldukça net bir görüntü elde edersiniz. Pinlock sisteminin buğu önleyici kaplamaya karşı solduğu gece koşullarında. İkinci mercek, arka lambalar gibi yanan nesnelerin “iki katını” görme eğilimindedir. Can sıkıcı olabilir, ancak buğulanmış bir vizörün tam görme bozukluğundan ziyade daha çok dikkat dağıtıcıdır.

Pinlock sunan kasklar da daha pahalı olabilir. Çok az üretici kutuda bir ek ile birlikte Pinlock uyumlu kalkanlar sunarken, bazıları yalnızca Pinlock için hazır kalkan sunarak sürücüyü eki satın almaya bırakabilir. Bazen üreticiler Pinlock’a hazır kalkanları ayrı satarlar ve müşterinin her iki parçayı da satın almasını ve potansiyel olarak 100 $ ‘dan fazla harcama yapmasını gerektirir. Ben şahsen alaycı olmayı sevmiyorum ama Pinlock yatırım yapmaya değer bir şey.

Pinlock Nasıl Takılır? – Pinlock Takma Klavuzu

Pinlock eklentiniz nem emici bir plastikten yapılmıştır. Pinlock eki üzerindeki silikon conta, Pinlock lens ile kask vizörü arasında yalıtkan bir hava cebi oluşturur. Aralarına Pinlock eklentisinin takılacağı pimler eksantriktir, bu da pimin ekseninin tam olarak merkezde olmadığı anlamına gelir. Bu, pimleri çevirerek Pinlock eki üzerindeki gerilimi artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanır ve silikon contanın mükemmel bir şekilde oturmasını sağlar.

Lütfen aklınızda bulundurun! Pinlock eki, kask vizörüne göre çizilmeye karşı daha az dirençlidir!

1. KURULUM

1) Kask üreticisinin talimatlarında gösterildiği gibi kask vizörünü kasktan çıkarın.
2) Kask siperini esnetin ve Pinlock lensi kask vizöründe sağlanan iki pim arasına yerleştirin. Kask kalkanının kavisli şeklini yeniden kazanmasına izin verin.
Pinlock eklentisindeki silikon conta, kask vizörü ile Pinlock eklentisi arasında herhangi bir yoğuşmanın oluşmasını önlemek için kask vizörüyle tam temas etmelidir.
Silikon conta, kask koruyucusuna tam olarak temas etmiyorsa, lütfen “Lens gerginliğini ayarlama” paragrafından devam edin.
3) Koruyucu filmi Pinlock eklentisinden çıkarın. (Sarımsı renkte)
4) Kask siperini kaskın üzerine geri takın.

2. ÇIKARMA

5) Kask üreticisinin talimatlarında gösterildiği gibi kask vizörünü kasktan çıkarın.
6) Pinlock eklentisinde daha fazla gerilim kalmayıncaya kadar kask siperini dikkatlice esnetin. Pinlock eklentisini yerinden dikkatlice çıkarın.

3. TEMİZLEME

7) Pinlock eklentisini “ÇIKARMA” paragrafında gösterildiği gibi çıkarın.
Pinlock eklentisini ve kask vizörünü yalnızca hafif sıvı sabun, ılık su ve yumuşak nemli bir bezle temizleyin. Tekrar takmadan önce Pinlock eklentisinin ve kask vizörünün doğal olarak kurumasını bekleyin. Lütfen aşındırıcı temizlik ürünleri veya amonyak veya alkol içeren sıvılar kullanmayın.

4. KESİCİ UÇ GERGİNLİĞİNİN AYARLANMASI

8. Pinlock eklentisini “ÇIKARMA” paragrafında gösterildiği gibi çıkarın.
9. Küçük yıldız tornavida kullanarak pimleri dışarıdan çevirerek ayarlayın.
10. 2. adımı (KURULUM) tekrarlayın.

Pinlock ihtiyacınız var ve satın almak isterseniz sizin için tavsiye edeceğim Kask İçin Yağmur Kaydırıcı ve Buğu Önleyici – Pinlock – Antifog adlı bu ürünü alabilirsiniz.

Pinlock Buhar Yapıyor Nasıl Çözebilirim?

Pinlock lensinizde sis oluştuğunda, Pinlock lens performansının en iyi durumda olduğundan emin olmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

Mühür

Pinlock lens, vizörle hava geçirmez bir mühür oluşturmalıdır. Kask vizörünün dışından silikon contanın temas yüzeyine bakarak lensinizin sızdırmazlığını inceleyebilirsiniz. Temas yaması ince, koyu bir çizgi olarak görünmelidir. Hat kesintiye uğrarsa, sızdırmazlık optimum değildir. Pinlock lensiniz vizörün iç kısmıyla optimum temas halinde değilse Pinlock lens ile vizör arasında nem birikebilir. Pinlock lensinizi sıkmak için, vizörünüzdeki pimleri, pimlerdeki gösterge (küçük oklar) daha fazla içeri bakana kadar çevirebilirsiniz. Bu, vizöre hava geçirmez contayı geri kazandıracak ve Pinlock lensin performansını artıracaktır. Pinlock lensi periyodik bakım gerektirecektir. Kullanımınıza ve koşullara bağlı olarak, ara sıra lensin sıkılması ve temizlenmesi gerekecektir. Pimlerin ayarlanması hakkında daha fazla bilgi burada bulunabilir.

Havalandırma

Pinlock lens ile sürüş yaparken kask havalandırmanızı kullanmanız çok önemlidir. Bu, Pinlock lensin emdiği nemi serbest bırakmasına izin verir ve lensin doymasını önler.
Kask havalandırmasının örneğin bir fısıltı kiti ile azaltılmasının Pinlock lensinin performansını etkileyeceğini unutmayın. Kışın soğuktan dolayı kask havalandırmasını kapatmak cazip gelebilir. Açık tutmanızı ve bunun yerine sıcak kalması için bir yün kullanmanızı tavsiye ederim.

Lensin Temizlenmesi

Diğer tüm şeffaf yüzeyler gibi, Pinlock lensinde lekeler ve toz parçacıkları olması oldukça yaygındır. Bununla birlikte, Pinlock lensini temizlemek gerçekten çok kolaydır. Temizlemek için mikrofiber bir bez kullanabilirsiniz. Vizörden daha az çizilmeye karşı dayanıklı olduğu için Pinlock lensini dikkatlice temizlediğinizden emin olun. Pinlock lensinizin üzerinde herhangi bir temizlik ürünü, sabun veya su itici ürün kullanmayın, bu performansı düşürecektir.

5 4 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x