GenelinternetUygulamalar

Google’un Bilinmeyen Beş Uygulaması

Reklamlar

İnternette bir şey aradığımız zaman aklımıza ilk gelen Google ‘a sormak. Öyle ki ne sorun olsa dev arama motoru olan Google ‘da araştırmaktayız. Kimimizin internet tarayıcısının ana sayfasında Google vardır. Haritaları, mail servisi, özel günler için özel yapılan doodle ‘larıyla Google ‘dan vazgeçemiyoruz.

Google’un Bilinmeyen Beş Uygulaması

Google ‘u bu kadar sevdiren bir diğer özelliği ise uygulamaları. Bazı uygulamalarını biliyoruzdur peki bu beş uygulamayı biliyor muyuz ?

Google Product Search

Bir ürün arıyorsunuz ama sizin istediğiniz sadece ürünün özellikleri ve fiyatı ve bunu gördükten sonra satın almak istiyorsunuz ama normal arayışınızda sizin istediğiniz türde veriler karşınıza gelmiyor ise ” Google Product Search ” size göre bir uygulama. Aradığınız ürünün hangi fiyat aralığında olacağını uygulama ile belirlemektesiniz bir nebi filtreleme özelliği gibi düşünelim hangi mağazalarda olacağına kadar bir çok noktayı belirlemekteyiz bunları belirledikten sonra aradığımız kritere göre Google karşımıza sunum yapmakta.

google product search

Google Akademik

Sunum hazırlıyorsunuz ya da üniversite,  lise ödevleriniz için kaynak aramaktasınız eskiden bu işler için kütüphaneler göz bebeğiydi artık internet ortamı olduğu için tek bir tıklama ile her şey elimizin altında ama sanal dünya olduğu için bilgi kirliliği çok peki sadece aradığınız şeyi bulmak için ne yapmalısınız ? Türkçe dil desteği olan nadir Google uygulamalarından olan Google akademik size aradığınız konu ile ilgili tüm bilimsel makaleleri karşınıza çıkarmakta.

Google Akademik ‘de arama yaparken şu şekilde bir aramada yapabiliyorsunuz;

 • Zamana göre arama seçeneği mevcut. Örneğin; 2012 yılından beri, 2011 yılından beri, 2008 yılından beri, Özel aralık gibi. Özel aralık kısmında aratacağanız yılları belirliyorsunuz 2012-1999 gibi.
 • Alaka ve tarihe göre sıralama fonksiyonu mevcut.
 • Türkçe sayfalar ya da tüm web i kapsayacak bir aramada yapılabilmekte.
 • Patentleri ya da alıntıları içeren bir aramada yapabilirsiniz.

 

google akademik

Google Fast Flip

Yoğun bir iş yaşantınız var toplantılardan toplantılara koşuşturuyorsunuz. Ama gündemi de takip etmek istiyor gündemden geri kalmak isteme mektesiniz. Tek bir bakışta haberdar olmak istemektesiniz bir çok şey hakkında. Birden fazla haber sitelerini tek bir başlık altında gösteren ilgili haber ile haber sitelerinde çıkan tüm haberleri gösterecek uygulama ” Google Fast Flip ” size göre (: 

google fast

Google City Tours

Google ‘un bir diğer uygulaması Google Maps ile yönü bulmamak diye bir şey yok. Peki şehrin en ince ayrıntısına kadar gösteren bir haritaya ihtiyaç duyduğunuzda ne yapacaksınız ? Burada ” Google city tours ” imdadınıza yetişecektir. Turistik amaçla gittiğiniz bir şehri adım adım dolaşmak istiyorsanız city tours size iyi bir rehber olacaktır. 

google city tours

Google Patents

Aklınıza bir fikir geldi bunu tescil ettirmek istiyorsunuz ama sizden önce ya bu tescil ettirilmişse ? Bunu hemen nasıl öğrenebilirsiniz burada da imdadınıza bir Google uygulaması yetişiyor. ” Google Patents ” kapsamlı bir patent araması yapmakta.

Uygulama size şunları sağlamakta ;

 • Buluşun sahipleri
 • Alıntı yapan patent
 • Dosya kabul tarihi
 • Veriliş tarihi
 • Orjinal hak sahibinin kim olduğu
 • Patentin sınıfı hakkında bilgi
 • Patent hakkında görsel varsa görsel gösterme.

 

google patent

 

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamlar bizim için önemli lütfen reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?