GenelNasıl Yapılır?

Fix: Widevine Content Decryption Module

Reklamlar

Widevine Content Decryption Module, Chrome’da Netflix’te bulacağınız gibi DRM korumalı HTML5 video ve ses oynatmasını sağlayan Chrome tarayıcılarında yerleşik bir şifre çözme modülüdür.

Fix: Widevine Content Decryption Module

Chrome veya Netflix kullanan pek çok kullanıcı, Widevine İçerik Şifre Çözme Modülünün (WidevineCdm) belirtildiği yerde hata veriyor. Bu, Google Chrome’da bulunan ve yazılımı ilk yüklediğinizde bulunan bir eklentidir. Elle yüklemeniz gereken hiçbir şey değildir.

Bu eklentiyi kullanarak, Netflix gibi Chrome’da DRM korumalı HTML5 ses ve video izleyebilir/aktarabilirsiniz. Tarayıcınız bu modası geçmiş buluyorsa veya bulamıyorsa, bu sorunla karşılaşırsınız.

Öncelikle, eklentiyi güncellemeye çalışacağız ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edeceğiz. “Güncelleme Başarısız” hatası alırsanız, diğer çözümlere başvurmayı deneyebilirsiniz.

Fix: Widevine Content Decryption Module
Fix: Widevine Content Decryption Module

1. Çözüm: Widevine İçerik Şifre Çözme Modülünü Güncelleme

Eklentiyi güncellemek için Chrome’u kendimiz kullanıyoruz. Aşağıda listelenen adımları izleyin. Ayrıca, Chrome’u idari modda yönetici olarak başlattığınızdan emin olun. Chrome’a ​​sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.

 1. Chrome açıldıktan sonra, adres çubuğuna aşağıdaki adresi yazıp enter tuşuna basın.

  chrome://components/

 2. “ Widevine Content Decryption Module ” adlı bir giriş bulana kadar sayfanın sonuna gidin. Altında bulunan “ Güncellemeyi kontrol et ” düğmesine tıklayın.
 3. Şimdi sayfanızı yenileyin. Eklentinin altında “ Güncel ” durumunu görürseniz, eklentinin başarıyla güncellendiği anlamına gelir.
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

2. Çözüm: Antivirüs Yazılımını Kontrol Edin

Birçok kullanıcı, soruna yol açan güvenlik yazılımı olduğunu gözlemledi. Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımı tüm ayrıcalıklara sahiptir ve bilgisayarınızın eklentiyi güncellemesini durdurabilir. Bu virüsten koruma yazılımını / güvenlik duvarını devre dışı bırakmayı deneyebilir ve daha sonra yöntem 1’de açıklandığı şekilde yeniden güncelleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yalnızca geçici olarak devre dışı bırakın ve eklenti başarıyla güncellendikten sonra tekrar açabilirsiniz.

3. Çözüm: WidevineCdm’nin İzin İzini Değiştirme

Bilgisayarınızda bulunan klasörün iznini değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Yeterli ayrıcalıklarınız yoksa, Windows UAC eklentiyi güncellemenize izin vermez. Eklenti klasörüne gideceğiz, hesabınızın tam kontrole sahip olduğundan emin olduktan sonra yöntem 1’i kullanarak tekrar güncellemeyi deneyeceğiz.

 1. Çalıştır uygulamasını başlatmak için Windows + R tuşlarına basın . İletişim kutusuna “% userprofile% / appdata / local ” yazın ve Enter’a basın. İstediğiniz klasöre yönlendirileceksiniz.
 2. Aşağıdaki dosya yoluna gidin:
  Google> Chrome> Kullanıcı Verileri ( Google > Chrome > User Data )
 3. Klasör listesinden “ WidevineCdm ” bulun , sağ tıklayın ve “ Özellikler ” i seçin.
 4. Güvenlik sekmesine gidin ve giriş kullanıcınızın klasöre tam erişebildiğinden emin olun. Bu, özelliklerde “Tam kontrol” önünde bir “tik ya da işaretleme” varsa görülebilir.

Tam kontrolünüz yoksa, aşağıda belirtilen adımları izleyin.

 1. Profilinizi seçin ve “ Düzenle ” ye tıklayın .
 2. Şimdi, “Reddet” sütununun altında bulunan “onay” işaretini kaldırın ve hesabınızın tam erişime sahip olduğundan emin olun. Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için Uygula’ya basın.
 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve eklentiyi güncellemeyi tekrar deneyin.
 4. Windows + S tuşlarına basın , iletişim kutusuna ” görev yöneticisi ” yazın, uygulamaya sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.
 5. Chrome girişlerini sağ tıklatarak tüm Chrome görevlerini sonlandırın ve “ Görevi bitir ” seçeneğini seçin.
 6. Şimdi birinci yönteme geçin ve belirtilen adımları kullanarak eklentiyi güncelleyin. Modül doğru şekilde güncellenmeli ve Chrome’unuz yeniden başlatılabilir.
 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve herhangi bir video oynatmayı deneyin. Umarım, sorun çözülecektir.

5. Çözüm: Chrome’u Yeniden Yükleme

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa, Chrome’u yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Chrome’u kaldırdıktan sonra, tüm modülleri silinecek. Bu, bazı bileşenlerin bozulduğu veya beklendiği gibi çalışmadığı takdirde sorunu çözebilir.

 1. Çalıştır uygulamasını başlatmak için Windows + R tuşlarına basın. “ Appwiz ” yazın. iletişim kutusunda cpl”ve Enter tuşuna basın. Bu, bilgisayarınızda yüklü tüm uygulamaların listelenmesi gereken bir pencere açmalıdır.
 2. “ Google Chrome ” a sağ tıklayın ve “ Kaldır ” ı seçin.
 3. Uygulamayı kaldırdıktan sonra, resmi Google web sitesine gidin ve Chrome’u erişilebilir bir yere indirin.
 4. Chrome’u indirdikten sonra, yüklemek için yürütülebilir dosyayı çalıştırın. Şimdi yeni tarayıcının kurulmasının sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol edin.

Çözüm Google üzerinden gelen bir anahtar kelime sonrası yapılan araştırma ile tespit edilmiş olup alıntıdır. Farklı bir yöntem biliyor iseniz yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin..

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin