Genelinternetİnternet Tarayıcıları (Browser)Nasıl Yapılır?WebmasterWindows

Chrome, Firefox ve Edge’de DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Reklamlar

Tarayıcınızın DNS önbelleğini temizlemek istiyor musunuz? Peki, bu öğreticide Chrome, Firefox ve Edge’de DNS önbelleğini temizleme hakkında bilgi edinin.

Günlük ve her zaman kullandığınız araçlardan biri, birden fazla siteye erişmek için kullanılan web tarayıcılarıdır ve kullandığınız tarayıcı türüne bakılmaksızın, kullanımlarını optimize etmek için geliştirilmiş bir dizi yapılandırma içerir.

En çok kullanılan tarayıcılar, çeşitli özellikleri ve işlevleri için Google Chrome, Firefox ve Edge’dir ve tüm tarayıcılar gibi, ortak sitelere daha hızlı erişmemizi sağlayan bir DNS önbelleği de içerir. Yüzlerce veya belki de binlerce web sitesini ziyaret ettiğinizde, azar azar bu önbellek, bazılarında belirli sitelere erişim sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Bugün size Chrome, Firefox ve Edge’de DNS önbelleğini temizleme adımlarını göstereceğim ve bu şekilde bu yönüyle ilgili çeşitli hataları çözeceğim.

DNS Önbelleği Nedir?

Tarayıcılarda ki DNS önbelleği (DNS Cache), size daha iyi İnternet erişimi performansı sağlar, çünkü DNS önbelleği, Web’deki maksimum tarayıcı sayısını hızlandırmak için çok fazla sunucu isteği gerektirmez.

Bir tarayıcının DNS önbelleği, ziyaret ettiğiniz sitelerin IP adresi bilgilerini barındıran bir sitedir. Bu nedenle, bu siteye erişim esnektir.

DNS önbelleği bir web sitesine daha hızlı erişmemize izin verdiğinden, aşağıdaki gibi durumlar olabilir:

  • Tarayıcının DNS önbelleğini temizlemek, özellikle de yerel olarak DNS ayarlarını değiştirdiğinizde faydalı olabilir.
  • Belirli bir web sitesi yeni bir sunucuya değiştiğinde veya bir IP adresi kullanılmadığında, DNS Önbelleği açık olan bu sitelere erişmeye çalışırken DNS hatalarını bulma nedenlerinden biridir.
  • Düşük güvenlik derecelendirmeli sitelere kalıcı erişim, DNS önbellek hatalarını da etkileyebilir.

DNS Önbelleği Temizliği Nedir?

DNS önbelleği (DNS Cache) temizlik işlemi, IP adresleriyle ve DNS adlarıyla ilişkili tüm saklanan bilgilerin atılmasını içerir. Bir DNS önbelleğini silmek, depolanan tüm IP adres bilgilerini siler ve tamamen kaydetme işlemini başlatır.

Bir DNS önbelleğini temizledikten sonra, bir sonraki Web sitesine eriştiğinizde, sistem tüm yeni IP adreslerini ve DNS bilgilerini isteyecek ve temiz bir tarama ile sonuçlanacaktır. DNS önbelleğini Google Chrome, Firefox ve Edge’de nasıl temizleyeceğinizi öğrenin. Bu işlem Windows, Mac OS veya Linux’taki Google Chrome için geçerlidir.

Chrome’da DNS Önbelleğini Temizle

DNS önbelleğini Google Chrome’da temizlemek için önce tarayıcıyı kendiniz açmanız gerekir. Tarayıcıya girdikten sonra, yeni bir boş sekme açın ve adres çubuğuna aşağıdakini girin:

chrome://net-internals/#dn

Bu menüye eriştikten sonra, Chrome Tarayıcı’da depolanan tüm DNS önbelleklerini temizlemek için tıklamanız gereken (Ana bilgisayar önbelleğini temizle (Clear Host Cache)) tıklamanız gereken bir düğme belirecektir.

Bunu yaptıktan sonra, Google Chrome tarayıcınızın tüm DNS önbelleğini temizlemiş oldunuz. Açık sekmeleriniz varsa, DNS önbelleğini temiz tutmanız gerekebilir. Ayrıca Google Chrome tarafından yapılan bağlantıları da temizlemeniz gerekir. Bağlantıları temizlemek için adres çubuğunda açmanız gerekir:

chrome://net-internals/#sockets

Bu menüye girdikten sonra, açılan alanda görebileceğiniz gibi Boşta kalan soketleri kapat (Close idle Sockets) düğmesine ve ayrıca Gömme soket havuzlarına (Flush socket pools) tıklamanız gerekir.

Firefox’ta DNS Önbelleğini Temizleme

Firefox’ta, Chrome’a benzer bir düğme yoktur, bu nedenle tek seçenek Firefox’a etki alanlarını çözmek için sistem önbelleğini kullanmasını söylemektir.

Bunu yapmak için aşağıdakileri adres çubuğuna yazın:

about:config

Riski kabul ediyorum (I accept the risk) ve arama kutusuna tıklayın ve aşağıdakileri kopyalayın:

network.dnsCacheExpiration

Seçenek bulunduğunda, sağ tıklayın ve değiştirmeyi seçin. 60 yerine, 0 yazınız.

Son olarak, tarayıcı önbelleğini Gizlilik ve Güvenlik bölümündeki Seçenekler bölümünden temizleyin. Daha sonra tarayıcıyı yeniden başlatın.

Edge’de DNS Önbelleğini Temizleme

Edge için DNS önbellek temizlemi işlemi durumda, çözüm Windows önbelleğini temizlemekten geçiyor, çünkü Edge hata ayıklamak için kullanılır. Bunu yapmak için, aynı anda Winkey + R’ye basın ve Çalıştır penceresine aşağıdakileri girin:

ipconfig /flushdns

Son olarak, Edge’teki DNS önbelleğini temizlemek için enter tuşuna basın.

Bu, Chrome, Firefox ve Edge’teki DNS önbelleğini temizleme işlemidir. Umarım bu eğitim size yardımcı olur.

Tarayıcılardaki DNS önbelleğini temizlemenin başka bir yolunu biliyor musunuz? Bana yorum bölümünde bildirin.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x